Zásadní rozpor v pohledu na zájem o psychickou pohodu je jedním z leitmotivů třeba podcastu Generační konflikt, ve kterém se setkává šestadvacetiletá žena z generace Z a čtyřiapadesátiletý muž – boomer. Ve zkratce se opakuje, že mladí dnes nic nevydrží, zatímco dříve si lidé řešili všechno sami, třeba v hospodě. Názor ještě starší generace je o kus nekompromisnější: co můžou mít mladí za problémy? Vymýšlejí si a moc se řeší.

Tereze Škorupové bylo dvacet tři, když se jí po celém těle od brady po špičky nohou vysel atopický ekzém, který došel až do stádia tzv. TSW (Topical Steroid Withdrawal), tedy fáze, kdy už klasická medicína může nabídnout jen doživotní užívání silných léků. Kvůli obrovskému množství vedlejších účinků pacientka léčbu odmítla a šla svou vlastní cestou, která rozhodně nebyla snadná. Při každém pohybu cítila obrovskou bolest a nezbývalo než zůstat sedět a čekat, až to přejde. „Byla jsem studentkou psychologie a teorie, proč jsem se do takového stavu dostala, za mnou přišly tak nějak samy. Studovala jsem, závodila na koni, měla jsem na sebe vysoké nároky a najednou jsem nic nemohla,“ popisuje tehdejší situaci dnes již vystudovaná psycholožka.

Nezvládala víc než sedět u okna a pozorovat, co se děje kolem ní. Napadlo ji, že tohle nedělala už dlouhé roky. Pořád někam pospíchala a za něčím se hnala. „Mým velkým problémem bylo, že jsem měla v hlavě nastavené, že budu dobrý člověk, teprve až vystuduji. Až něco dokážu. Můj vnitřní kritik mě hnal pořád dál a moje nemoc byla výrazem toho, že už nemůžu, že jsem vyčerpaná,“ nastiňuje Tereza svůj příběh. Ani dnes jako samostatně výdělečná máma od rodiny nevidí své tehdejší problémy jako slabost. „Cokoliv vás trápí, je dobrým důvodem řešit to, mít možnost uzdravit se.“

Zmiňuje častý generační problém v rodinách: psychická nepohoda se bagatelizuje, tlačí se na pevnější vůli a „pochlapení se“, problémy se i popírají. „To musíš vydržet,“ radívají starší. „Za mě je to strategie, která skvěle fungovala v jejich případě, v jejich životech, ale pokud bychom se měli od generace Z něco naučit, pak rozhodně to, že není potřeba vydržet. Že můžeme věci řešit jinak,“ myslí si autorka knihy Čas zpomalit.

Dnes lidé neřeší hlad nebo strach o život, ale pro mnohé je velkým problémem přehlcení – to je mimochodem i tématem kampaně módního e-shopu Answear Nebuďme lhostejní k tomu, co se skrývá uvnitř a jedním z poselství je lepší péče o své duševní zdraví stejně jako odvaha říct si o pomoc. Tou může být i kniha Čas zpomalit od Terezy Škorupové, která provádí čtenáře jednadvaceti úkoly, které pomáhají přenastavit vlastní uvažování.

„Když mluvím o zpomalení a redukci toho, co děláme, je důležité nejprve přenastavit své myšlení. Tím rychlým elementem je hlava. Pokud nic nezměníme, to viditelné fyzické zpomalení jednoduše neustojíme,“ vysvětluje odbornice svou metodu.

Její návod tak nezačíná redukcí aktivit a úkolů, ale aktivitami zaměřenými na změnu uvažování. Mimo jiné se věnuje revizi vztahů, odvaze říkat svůj názor, digitálnímu detoxu nebo pochopení svého vnitřního kritika. Ten bývá často, byť i nevědomě, spojený s někým blízkým. Třeba s rodiči nebo prarodiči, kteří velí vydržet a soustředit se na výkon. „Jenže ani oblíbené ‚žít naplno‘ nerovná se ‚žít šťastně‘. Ono zpomalení může znamenat více zážitků, protože si dovolíme všímat si i obyčejných věcí. Prožít je naplno.“

Zdroj:
autorský podcast
Tereza Škorupová: Čas zpomalit, Pointa 2023