Obzvlášť citlivé na dobré rady a pověry bývají prvorodičky. Žijeme ve světě internetu a pokud samy nehledáme na síti zaručené informace, dříve nebo později se najde někdo, kdo nám dobře poradí. Od určitého měsíce už nelze těhotenské bříško schovat a pak přichází ta správná smršť, kdy vám moudro předá i úplně cizí paní v tramvaji. Pokud už máte nějaké to těhotenství za sebou, asi sama víte, že by paní udělala lépe, kdyby vás raději pustila sednout a mlčela. Co se můžete dozvědět a co si z toho odnést?

Pravda: První tři měsíce o těhotenství nemluvte
Nejde ani tak o pověru jako praktické opatření. „Během prvních dvanácti týdnů je vysoké procento přirozených potratů a zamlklých těhotenství. Ve 12. týdnu vás čeká i první screening a pak si můžete být jistější, že je všechno tak, jak má být,“ vysvětluje porodní asistentka Jitka Benešová z Porodnice Slaný. I když máte z miminka radost, vysvětlovat potom všem, kdo se vás na rostoucí bříško budou ptát, že z toho nakonec nic nebude, není vůbec příjemné. Osobně radím nechat si informaci jen pro ty nejbližší klidně déle – ušetří vás to nechtěných rad.

Mýtus: Odteď se musíte soustředit jen na své těhotenství
Určitě stojí za to si měsíce s miminkem v břiše užít, ale rozhodně k tomu není nutné nastoupit takměř vězeňský režim. „Pokud by mi někdo neustále něco zakazoval, rozhodně bych neměla pocit, že si mám něco užívat,“ směje se Jitka Benešová. Podle jejího názoru stojí za to dbát na zdravou výživu, vynechat alkohol a cigarety, a vyhnout se syrovému masu, jinak ale není nutné překopat život od základu.

Rozhodně nevěřte radě, abyste jedla za dva. Stačí jíst lépe. Připravte se i na variantu, že budete ráda, když sníte aspoň něco. Nejen těhotenské chutě, ale i nevolnosti k tomu patří. A na ty platí třeba cola, kterou mnohé těhotné považují za strašáka. Nebude mít dítě ADHD? V rozumné míře není třeba kofein vynechávat. Tedy klidně si dejte i oblíbenou kávu.

Mýtus: Pryč s kočkou!
Své kočce také nemusíte hledat nový domov nebo jí odteď nevyklízet záchod. Pokud ji máte už několik let, žije jen v bytě a krmí se výhradně granulemi, nebezpečným prvokem se nemá kde nakazit. Pokud chodí ven, pak už nákazu nejspíš prodělala a vy s ní. Ženy, které přicházejí častěji do styku s kočkami, už mají obvykle protilátky.  Myslete hlavně na mytí rukou a zeleniny (nakazit se můžete i ze špatně omyté mrkve od babičky ze zahrádky) a obloukem se vyhněte syrovému masu – určitě jím teď svou bytovou kočku nekrmte.

Pravda: Zařaďte do programu pravidelný pohyb
Může se zdát, že těhotenství je třeba strážit a hýčkat, a těhotná by měla ležet na gauči a raději se ani nehýbat. „Pravdou je, že my dnes naopak doporučujeme, aby těhotná denně ušla pět až šest kilometrů, aby si vybudovala kondičku k porodu. Je to fyzicky hodně náročné a je dobré mít natrénováno,“ doporučuje porodní asistentka ze Slaného. Pokud jste zatím pohybu moc nedala, zařaďte do programu dne dvaceti nebo třicetiminutové procházky. Naopak pokud jste doteď pravidelně běhala, není nutné od prvního měsíce těhotenství pověsit běžecké boty na hřebík.

Mýtus: Musíte mít porodní plán, i když nevíte, co do něj napsat
Určitě je dobré vědět, co vás u porodu čeká, ale pokud máte tu možnost, zajděte do vybrané porodnice nebo plán z internetu proberte s porodní asistentkou. „Velmi často tam je třeba odmítnutí klystýru, když se ale zeptám proč, řeknou mi, že to bylo na internetu. Ženy chtějí rodit co nejpřirozeněji bez zásahu doktorů, ale samy se připravují o to, čemu říkám malý porodnický zázrak,“ udává příklad Benešová. Při klystýru teplá voda v útrobách uvolňuje svalovinu a může porod „rozjet“. Provádí se diskrétně a není třeba se bát nehod jako z hloupé komedie. Stejně tak je dobré probrat s porodní asistentkou, co byste si přála, ale co se může přihodit a jaké jsou možnosti. Ne vždy jde všechno podle plánu a je dobré mít záložní plán. „U druhorodiček už má plán větší váhu, protože ty už vědí, co se jim minule líbilo nebo co jim vadilo. V každém případě se ale snažíme, aby na porod měla každá žena hezkou vzpomínku, i když to třeba nešlo podle jejího ideálního plánu,“ říká Jitka Benešová.

Zdroj: autorský podcast Kondice.cz