„Původně jsme měli v plánu jednu nebo dvě poradničky. Dneska je z toho 600 metrů čtverečních,“ směje se ředitel kliniky Glamedic s unikátním konceptem Martin Kolář. Sám se dlouhá léta věnoval výživovému poradenství a ve volném čase kulturistice. Během covidu spolupracoval na aplikaci pro sportovce, kteří potřebovali poradit s tréninkem i jídelníčkem, a jakmile se život vrátil do normálu, ukázalo se, že by část klientů ráda pokračovala off-line. Jenže trenéři a „výživáři“ jsou do velké míry také psychology a zároveň by ke své práci potřebovali i lékařskou zprávu, posudek fyzioterapeuta nebo třeba rozbor krve. Proč tedy nepřizvat odborníky?
„Pokud si máte tohle všechno oběhat, musíte se objednat často i s velkým časovým odstupem, musíte dojet do laboratoře, zajít do ordinace k lékaře. Naším cílem bylo celý proces urychlit,“ vysvětluje Martin Kolář z Glamedic. Nejde ale o jediné zlepšení péče o sebe sama. Ke všem výsledkům mají také přístup všichni odborníci zapojení do péče. „Snáze si pak udělají obrázek, co je potřeba řešit, co teď raději odložit,“ říká Kolář.
Koncept funguje tak, že klient dostane na úvodní návštěvě svého průvodce, ten s ním probere jeho cíle a motivaci a posoudí, jestli mu klinika může pomoct. Navrhne pak základní kolečko vyšetření a péče a klient už zamíří přímo tam, kam potřebuje. „Naším cílem je nabídnout řešení na míru. Zjišťujeme, jaký je jeho životní styl, jaké změny je schopný udělat, kde jsou jeho slabiny, ale i časové možnosti tak, aby péče byla udržitelná. Někdo chce více řešit výživu, někdo chce zlepšit fyzický výkon, a my všem nabízíme maximální podporu,“ slibuje ředitel Glamedic.
Koncept cílí zejména na lidi, kteří se potýkají s nedostatkem času nebo jsou v možnostech péče o sebe sama naprosto ztracení, ale vědí, že na sobě potřebují zapracovat. „Kromě hodně pracovně vytížených lidí jsou to i mámy od rodin, kterým už povyrostly děti a teď chtějí udělat něco i pro sebe,“ dodává Kolář.
Na klinice mají svou nezastupitelnou roli mentální kouči. Jejich úkoly jsou různorodé: někdo potřebuje pomoci s time managementem, někdo zase narušit stereotyp, ve kterém žil i desítky let a brzdí ho na cestě k cíli, někomu prospěje ujasnění si motivace ke změně. „Velmi důležitou součástí práce na sobě sama je i naučit se říkat ne. Je velmi těžké například změnit jídelníček, pokud vás okolí bombarduje větami jako ‚Co z toho života máš?‘ nebo ‚Jsi snad králík?‘. Někdo je navíc submisivnější a musí se naučit říkat si o to, co potřebuje,“ upozorňuje Martin Kolář.
Velkou inspirací pro celý koncept byl i jeho osobní příběh – v dětství bojoval s obezitou a jeho maminka doma neúspěšně postupně vyzkoušela všemožné diety. „Ačkoliv se mi doma nepodařilo přimět někoho ke změně, ke všem svým klientům jsem vždycky přistupoval, jako kdyby tam naproti mně seděla moje mamina. Troufnu si říct, že i díky tomu, že jsem sám jako kluk býval obézní, se dokážu dobře vcítit do jejich kůže. A troufnu si říct, že každý, kdo ke mně přišel, dostal to, co hledal,“ přemýšlí hlava kliniky Glamedic, která se pro veřejnost otevře v druhé polovině května 2024. „Byla to pro mě otázka cti. Kdysi bych za své klienty nejradši i vařil nebo běhal!“ směje se. I proto, že si sám vyzkoušel, že takové pracovní nasazení není možné, spojuje Glamedic práci odborníků z mnoha oblastí – lékař ukáže na problém a nastaví léčbu, výživový poradce nebo fyzioterapeut se může zaměřit na příčinu problémů, zatímco trenér, mentální kouč nebo kosmetička pomohou cítit se ve svém těle skutečně dobře. A všichni přesně vědí, na čem s vámi pracují jinde.
Zdroj: autorský podcast Kondice.cz