Cvičení podle aplikací zažívá boom. Internet přetéká instruktážními videy a tréninkovými plány. Profesionální trenéry válcují v některých případech šikovní amatéři a někdy se může zdát, že jde o zdraví. „Největší úskalí vidím v tom, že lidé něco cvičí, ale netuší, co tím chtějí získat, proč některé ty cviky dělají. Jasně, chtějí být v kondici, ale to je málo,“ směje se odbornice na zdravý pohyb.

Jak se dívá na cvičící amatéry? „Nevadí mi, když se někdo sebevzdělává a považuje za svou misi šířit dál, co se dozvěděl. Horší jsou podle mě influenceři, kteří už nevědí, co by svým sledujícím nabídli. Je fajn ukázat, že mně funguje tohle cvičení, ale poselství by mělo znít, aby si každý našel to, co potřebuje on.“ Dodává, že by lidé, kteří jen natáčejí své cvičení, měli upozorňovat své followery, že je tu možnost odborného vedení. Zvlášť v případě, kdy už si člověk chce cvičením vyřešit nějaký zdravotní problém. „Často si ani neuvědomují, že můžou někomu ublížit. To je rozdíl oproti profesionálním trenérům, kteří si obvykle jsou velmi dobře vědomí toho, že operují se zdravím svých klientů,“ říká Lechnerová.

Pokud nepřemýšlíte o tom co a proč cvičíte a jen následujete nějaký plán, který někomu funguje, může se skutečně stát, že si ublížíte. Stejně tak můžete ztratit spoustu času a energie tím, že budete cvičit to, co ani nepotřebujete. Pro někoho nejsou oblíbené planky (prkna) vůbec zdravotním rizikem, pro druhého jde o cvik, který technicky nezvládá, nezapojuje správné svaly a pokrok se nedostavuje, ačkoliv úsilí není zrovna malé.

Jasná vodítka, kdy se domácímu cvičení vyhnout, laik k dispozici nemá. „Nelze říct, že když vás bolí záda, můžete cvičit jen pod dohledem odborníka. Mnoha lidem pomůže, že začnou něco dělat, posílí svaly, změní se postavení těla. Mým osobním pravidlem je: nejdřív se naučte hýbat dobře a pak se začněte hýbat hodně,“ vysvětluje specialistka zdravého cvičení.

V praxi jde tedy o to, že pokud například s bolavými zády rovnou začnete dělat dřepy s činkami, můžete si skutečně ublížit. Pokud ale zvládnete dobrou techniku, budete mít v pořádku postavení, může vám stejné cvičení prospět. Někdy se říká, že co bolí, sílí, ale jak potvrdí každý odborník na zdravý pohyb, hodně záleží na tom, jak to bolí. „Prostě nespěchejte s objemy a váhami, nejdřív pohyb pochopte. Pak si s ním můžete dál hrát. To je ten nejlepší recept na to, abyste vydrželi cvičit dlouhodobě,“ radí Eliška Lechnerová. A to je také cílem její vlastní aplikace Zdravé tělo.

Na co je potřeba při výběru sportovní aktivity přes internet myslet, jsou reálné cíle. Pokud chcete rychlý výsledek, nevsázejte jen na tvrdou dřinu. „Ano, za měsíc se dá udělat hodně, ale rozhodně ne jen cvičením. Je potřeba změnit i stravu. Ale řeknu vám svůj malý trik, jak shodit dvě tři kila takřka okamžitě: když se dobře postavíte a napřímíte. Najednou nemáte vyvalené břicho a celkově působíte pevněji,“ směje se.

Právě natrénování takzvaného aktivního postoje považuje za základ úspěchu: pokud ve svalech jen „nevisíte“, ale jsou v lehké aktivitě, aby vás udržely vzpřímené, spalují také více energie, i když zrovna necvičíte. „Je to důležitý krok směrem ke změně,“ zdůrazňuje trenérka.

Zdroj:
- podcast Kondice.cz
-
Eliška Lechnerová - Kurzy živě i online pro zdravé tělo | studio Pohni s lety