1.       Kdo cvičí?
„Obecně bych doporučovala zjistit si informace o tom, kdo v té aplikaci či programu cvičí, kdo je autorem, jaké má zkušenosti,“ zní první rada specialistky na zdravé cvičení a také autorky vlastní aplikace Zdravé tělo. Cennější jsou podle ní zkušenosti s vedením individuálních lekcí, protože pak máte jistotu, že trenér umí své svěřence instruovat a je připravený na různé obtíže. „Často se setkávám s tím, že to jsou lidé, kteří cvičí jen sami pro sebe, nemají reálnou zkušenost s klienty, vědí jak funguje jejich tělo, ale nejsou připravení na tělo někoho jiného a jejich instrukce jsou nedostatečné, nejasné nebo zavádějící,“ varuje. Větší váhu podle ní skutečně mají lekce pro jednotlivce, protože u skupinových lekcí nemá trenér šanci postřehnout prohřešky všech cvičících a opravit celou skupinu.

2.       Co přesně potřebuji?
Dostat se do kondice, zhubnout. To jsou nejčastější motivace cvičit. Důležité je ale jít trochu víc do hloubky. Co konkrétně chci trénovat? „Většina programů nám říká, co máme cvičit, ale už nevysvětlí proč nebo co přesně bychom měli u cvičení cítit, co tím získáme. Potřebuju zpevnit zadek? Potřebuju mít komplexně tělo v pořádku? Jsem běžec?“ radí Lechnerová. Pokud tohle nezvážíte, riskujete, že budete ztrácet čas cvičením, které nepotřebujete nebo nevede k vašemu cíli. A roste také šance, že cvičení vzdáte.

3.       Dělá mi to dobře?
Teď nejde o to, jestli jsou to cviky, které vás baví a jdou vám. „Naopak tu stoprocentně funguje, že si vybíráme cviky, které nás baví a jdou nám, ale většinou potřebujeme ty, do kterých se nám nechce a které nám nejdou. To jsou také ty, které nejvíc fungují a které naše tělo nejvíc potřebuje,“ směje se trenérka. Jde spíš o to, jak se cítíte po cvičení. Vidíte efekt? Přestalo vás něco bole? Máte víc energie? To všechno je vlastně ještě důležitější, než jestli si u cvičení připadáte hloupě.

Častou chybou je také to, že nezvážíte, jak dané cvičení zapadne do vašeho denního programu. Ideálně by vám mělo doplnit to, co vám chybí. Pokud celý den někde pobíháte, nejspíš oceníte klidnější cvičení. Pokud ale celý den sedíte, hodí se poohlédnout po energickém tréninku, kde bude i dostatek kardia. „To nesouvisí s cvičením on-line, ale uvedu takový běžný příklad špatně zvolené aktivity. Velmi populární jsou dnes posilovny, jenže když sedíte osm nebo dokonce dvanáct hodin práci, není ideální jít si sednout do posilovny na lavici a zvedat železa. Bude vám pak chybět aerobní aktivita, nebudete zlepšovat mobilitu, ale uvíznete ve svých pohybových stereotypech,“ vysvětluje Lechnerová.

4.       Kvalita je víc než kvantita
Když už jsme u toho zvedání želez, další častou chybou je vidět sport jen jako dřinu. U cvičení je důležité se zpotit a pořádně se zničit. Ne! „Můj program je postavený hlavně na tom naučit klienty vnímat své tělo, dostat se jakoby dovnitř, mít pohyb pod kontrolou, aby věděli, co dělají. Záměr je někdy důležitější než intenzita. To znamená, že můžu mít lepší výsledky za kratší dobu, pokud budu mít i jasnou vizualizaci daného pohybu, protože pak bude také mnohem efektivnější. To dokazují výzkumy z oblasti neuromotoriky. Pokud o pohybu přemýšlíte a rozumíte mu, uvědomujete si také, se kterou částí těla pracujete, který pohyb kterým směrem chcete vykonat, proč to děláte a co tím získáte. To znamená, že když potom pohybujete pánví, přesně víte, že například aktivujete nějaký konkrétní břišní sval, zapojujete pánevní dno, a tak dále.“ Proto se vyplatí respektovat doporučené postupy tréninkových plánů a neskočit rovnou na pokročilé, protože vy potřebujete hlavně makat. Poměrně snadno můžete narazit na to, že nebudete používat ty správné svaly tím správným způsobem.

5.       Lepší něco než nic
Má vůbec smysl cvičit doma? Podle Elišky Lechnerové rozhodně má. Důvodů, proč lidé nemohou chodit na živé lekce, je celá řada. „Třeba v tom mém programu Zdravé tělo jsou ženy, které jsou většinou doma s dětmi, a nebo nemají možnost docházet někam na skupinovou lekci, nebo si nemůžou dovolit individuální lekce, protože jsou pro ně drahé. Výhodou on-line cvičení je pak cena a poměr k tomu, co dostanou. Druhým plusem je úspora času. Třetím pestrost nabídky, protože pak se nemusíte vázat na jeden čas nebo místo, ale můžete si skutečně vybrat to, co zrovna potřebujete. A hlavně si pamatujte, že lepší je cvičit doma třeba i ne úplně správně, než necvičit vůbec,“ říká na závěr pohybová specialistka Eliška Lechnerová.

Zdroj: Podcast Kondice