Technický pokrok, kterým lidstvo za posledních sto let prochází, posunul hranice možného do nepředstavitelných dálek. I nejzarytější odpůrci moderních technologií se s nimi dennodenně potkávají. Ačkoliv se o technologiích ve vztahu k dětem a dospívajícím mluví hlavně v negativních souvislostech, měli bychom jejich existenci přijmout a začít se zajímat o to, jak děti a mladé lidi naučit moderní výdobytky zdravě využívat a jak je naučit žít v enormně rychlé a výkonové době – to se také stalo cílem nadačního fondu Twisten Foundation, který spolu s rodinou založila Ivana Ašenbrenerová po smrti syna v červnu 2023.

Karel Ašenbrener patřil k velkým nadějím esportu, ale delší dobu se potýkal s depresemi. Loni svůj boj vzdal. Jak to souviselo s počítači? Pokud si Káju alias Twistena představujete jako obézního podivína a samotáře, který za zataženými závěsy svého dětského pokoje hraje nějakou počítačovou hru, patříte ke skupině, která o tomhle světě ví velmi málo. „O esportu se stále moc neví, že v té vrcholové podobě jde o skutečně o sport. Hráči mají předepsané tréninky od kondičního trenéra, na turnaje se sjíždějí, je tam velký tlak na výkon, který si žádá zdravý životní styl,“ vysvětluje Twistenova maminka Ivana. Karel mimo esport hrál i fotbal a byl rád mezi přáteli. Představa osamělého kluka mimo realitu je tak naprosto zcestná.

Když ho začaly trápit deprese, vyhledal odbornou pomoc, mluvil o tom s rodinou a veřejně se k nemoci přihlásil i po jednom z nejprestižnějších turnajů. Po jeho smrti chodily rodině stovky kondolencí z celého světa, kde fanoušci děkovali, že o svých problémech promluvil a motivoval je s psychickou nepohodou něco dělat. „Kája byl vždycky ten, kdo se snažil druhé rozveselit, vnímal, že jim není dobře. Myslím, že tahle jeho citlivost byla spouštěčem jeho vlastních trablů,“ uvažuje Ivana, která se s rodinou rozhodla založit nadační fond na podporu psychického zdraví dospívajících Twisten Foundation.

Generaci svých tří synů rozhodně nepovažuje za sněhové vločky, které nic nevydrží. „Říká se o nich, že jsou přehnaně citliví, že jsou líní, že jsou flinkové, že se jim nechce nic dělat, že jenom drží v ruce telefon a sedí u počítače. Souhlasím, že tahle generace je opravdu citlivější, emotivně nepříliš stabilní, ale myslím si, že to souvisí s dobou, ve které žijeme. Je opravdu zrychlená, tyhle děti se narodily do de facto on-line světa, narodily se v uvozovkách s mobilním telefonem v ruce, ale ať chceme nebo nechceme, žijeme v on-line světě všichni, i my,“ přemýšlí Ivana Ašenbrenerová. Proto se rozhodla péči o duševní zdraví nejmladších generací podpořit.

Nadace aktuálně pracuje na čtyřech projektech zaměřených na zlepšení duševního zdraví dospívajících: Duše teenagera, Rodič a jeho dítě, Edukace do škol a Esport. Mezi hlavní nástroje patří on-line konzultace s odborníky pro dospívající pod značkou #KAREme, ale i pro jejich rodiče (projekt #KAREwe, kde se učí rozpoznat varovné signály a efektivně pomoci, navíc mají také možnost setkávat se i s dalšími rodiči a nebýt v tom sami) a #KAREtalk, což jsou podcasty se zajímavými lidmi, influencery, streamery, odborníky, kteří mají co říct k duševnímu zdraví – blog ceskepodasty.cz ho označil za jeden z deseti nejlepších podcastů u nás zaměřených na duševní zdraví.

Dalším pilířem aktivit je spolupráce se školami. „Začali jsme učitelům nabízet i workshopy ve spolupráci se vzdělávací agenturou ATIV na téma Prevence syndromu vyhoření a Zvládání stresu, protože aby byli v pohodě žáci, musí být v pohodě i učitelé. Od října jsme také navázali spolupráci s neziskovou organizací Kaleidoskop, s naší finanční pomocí spustil unikátní dialekticko-behaviorální terapeutický program jako součást výuky na SŠ ScioŠkola Brno. Jde vůbec o první kurz svého druhu ve školách v ČR. Studenti se například naučí, jak zvládat stres, jak lépe porozumět svým emocím nebo zlepšit komunikační dovednosti a posílit psychickou odolnost,“ představuje nejnovější aktivitu Ivana Ašenbrenerová. Cílem nadačního fondu je naučit mladé pečovat o sebe sama a společnosti ukázat, proč není dobré psychickou nepohodu zlehčovat a jak nebezpečnou nemocí deprese je.

Zdroj: Podcast Kondice, Twisten Foundation