Teoreticky stačí, pokud vás menstruace zastihne nečekaně mimo domov a vy nemáte možnost si danou potřebu opatřit. „Pokud dvanáctiletá holka dostane menstruaci ve škole, nemůže se sebrat a skočit si ‚do drogérky‘ koupit vložky. Stejně tak ženy, které pracují na směnný provoz. Menstruace není vždycky stoprocentně pravidelná a koho z nás nikdy nezaskočila?“ ptá se Gregorová. Ano, když pomineme první roky, kdy je cyklus nepravidelný u každé dospívající dívky a je zcela nevyzpytatelný, ani dospělým ženám se drobné odchylky nevyhnou. Znáte ty situace, kdy vás s třídenním předstihem zabolí podbřišek uprostřed ZOO a vy víte, že je zle? Když se na svatbě na překrásném statku uprostřed ničeho ozvou nečekaně vaše dny? Když v nabitém dni plném schůzek najdete krev v kalhotkách? A teď si představte, že je vám dvanáct a je to poprvé. Možná vás nenapadne ani oblíbený trik s toaletním papírem a možná tak skončíte s flekem na kalhotách v kolektivu puberťáků, na které jste vážně chtěla udělat dojem. A nebo půjdete domů a zameškáte výuku.
Pokud jste navíc dívka z domácnosti, kde se počítá každá koruna a šetří se na všem možném, nebo vás vychovávají prarodiče nebo táta a doma tudíž nikdo nemenstruuje, nemůžete si vložku či tampon jen tak pro jistotu strčit do tašky a příště se situace dost možná zopakuje. Jako dítě si na vložky nevyděláte, jste odkázaná na rodinu. A pokud si rodina myslí, že vložky jsou drahé, tak holt budete doma, než to přejde, menstruace se stává vaším hendikepem. A přispívá k rozevírání nůžek mezi společenskými vrstvami ale i mezi muži a ženami – pánové žádný podobný výdaj či fyzické omezení každodenního života nemají.
„Menstruuje polovina lidstva, jde o důstojnost poloviny lidstva a nemusíme se vůbec bavit jen o ženách z okraje společnosti nebo nízkopříjmových domácností,“ zamýšlí se Lucie Gregorová a připojuje zkušenost kamaráda, jehož přítelkyně začala na výletě do přírody neplánovaně menstruovat a dostali se do velmi prekérní situace. Od té doby s sebou mladý muž nosí i dámský tampon.
Menstruace není volba, jde o přirozený biologický proces nutný k zachování rodu. Ženy by tak neměly být znevýhodněné kvůli něčemu, co je důležité i pro muže. Kdyby na veřejně přístupných toaletách ve školách, na úřadech, veřejných WC, kancelářských budovách, výrobních halách nebo třeba restaurací byly vedle toaletního papíru i dámské vložky a tampony, nezažívaly by ženy krajně nepříjemné chvíle související s něčím tak přirozeným, jako je menstruace.
Jak je možné, že takový servis pro menstruující ještě není? Podle Gregorové za to může tabuizace menstruace. Nemluvíme o ní často ani mezi ženami, natož abychom ji řešily s muži. „Když s tím pak najednou přijdete za politiky, je to pro ně vrcholně intimní záležitost a domnívají se, že byste si to měla vyřešit doma, jako se to vždycky dělalo. Takže pokud chcete pomoct, mluvte o menstruaci otevřeně. Můžete se také zeptat ve svém oblíbeném podniku, jestli by nemohli dát na své toalety dámské potřeby. A nebo se staňte jedním z pravidelných dárců menstruačních balíčků u nás v Sola Pomáhá,“ zve ke spolupráci jedna ze zakladatelek organizace.
Častým protiargumentem je zneužívání zdarma poskytnutých potřeb – ženy si je budou nosit domů ve velkém a využijí je i ty, které to nemají zapotřebí. Sola jeden zkušební samoobslužný box umístila do centra U Bulhara, které je určené lidem z úplného dna společnosti. Přestože i toaletní papír tam mají na řetězu, samoobslužný box nikdo neničí ani nevykrádá. Spotřeba je na 40 procentech původního odhadu a pracovníkům centra ubylo práce. Ženy se totiž předtím styděly si o vložky říct, improvizovaly a častěji protekly, čímž se zvýšila například spotřeba čistého oblečení. Mimochodem invence dam v nouzi je děsivá: od těch, které využívaly mnohem dostupnější dětské pleny, až po ty, které sáhly do odpadkového koše po vyhozených vložkách jiných žen. Kdyby byly menstruační potřeby dostupné na veřejných místech zdarma, zlepšila by se hygienická situace nás všech.
Zdroj: Kondice 10 2024 a podcast Kondice