Nejdřív trocha teorie: přímý břišní sval je rozdělený vazivovou strukturou pojmenovanou linea alba na pravou a levou část. Pokud je sval zkrácený špatným držením těla či přehnaným cvičením nebo naopak ochablý a vypojený (opět nejčastěji špatným postavením těla nebo těhotenstvím), povolí ve své nejslabší části. Tou je právě linea alba, kde vazivo může ztratit svou pružnost a není schopné se z roztažené nebo povolené pozice okamžitě vrátit zase do své původní délky. Mezerou mezi oběma částmi přímého břišního svalu pak uniká tlak, břicho se dme a tlačí dopředu (říkáme, že se tvoří „stříška“), protože při regulaci nitrobřišního tlaku nefunguje správně. Kvůli tomu trpí především záda, která ztrácejí oporu svalů břicha a veškerou práci zastává pouze bederní páteř.

Diastáze se věnuje i certifikovaná pohybová specialistka Eliška Lechnerová ze studia POHNI S LETY. V podcastu Kondice upozornila, že přestože diastázu nejčastěji řeší ženy po porodu, jde o častý problém i u mužů nebo žen, které hodně cvičí. „Diastázu vídám často na sociálních sítích na fotografiích vypracovaných břišáků. Ne vždy to, co se na břiše rýsuje, je správně,“ směje se Eliška. Přímý břišní sval se nejčastěji cvičí ve zkrácení – typicky sedy lehy a další oblíbené cviky na břicho. Přitom se ale zkracuje a ztrácí pružnost. „Představte si to jako zpuchřelou gumu, kterou když natáhnete, začne praskat,“ říká pohybová specialistka. „Proto je v tréninku břicha dobré soustředit se spíš na cviky v celé délce svalu nebo v rotaci. Takových cviků není tolik.“

Diastázu si často diagnostikují lidé sami při samovyšetření. V poloze na zádech na pevné podložte pokrčte nohy a zvedněte pouze hlavu. Pokud se na středu břicha vytvoří stříška, nebo pokud si nahmatáte mezeru a prsty se noří do hloubky mezi oběma polovinami přímého břišního svalu, pravděpodobně máte rozestup. „Roli ale hraje i to, jestli samovyšetření provádíte při nádechu nebo výdechu. Navíc to, že ji máte nic neznamená. Důležitější je, zda je kompenzovaná nebo dekompenzovaná,“ vysvětluje Lechnerová. Břišní stěnu totiž tvoří několik vrstev břišních svalů, které se překrývají a jsou si vzájemně oporou. Pokud je stěna aktivní, dokáže defekt napravit jinými strukturami a do mezery nelze strčit prsty. To je kompenzovaná forma. Pokud je celé břicho vypojené a vy dosáhnete hluboko dovnitř, měli byste problém začít při regulaci nitrobřišního tlaku řešit.

Nejde o diastázu jako takovou. Ta není příčinou problému, ale jeho následkem. Proto vám nemusí pomoct zařadit do programu dne sérii cviků na diastázu z internetu. Součástí práce s diastázou jsou dechová cvičení, správný postoj, uvolnění pánve a kyčlí i práce s pánevním dnem. Tím by měly začít zejména ženy po porodu. „V tomhle případě není na místě okamžitě vyřešit diastázu ale opečovat se. Hned po porodu můžete dělat dechová cvičení, provádět cviky na mobilizaci pánve a hrudníku, uvolňovat kyčle... Břicho masírujte, dopřejte mu pozornost. Velmi často se setkávám s tím, že ženy řeší své břicho z vizuální stránky, ale ani se ho nedotknou. My jsme se na vysoké učily i masáž břicha, která se běžně vůbec nenabízí, ačkoliv je to neuvěřitelně příjemná záležitost,“ vypočítává specialistka.

Cviky na diastázu je vhodné přidat ke komplexnímu cvičení celého těla. Pokud už diastázu máte, rozhodně byste se měli vyhnout zvedání nohou, prknům i běžným klikům. Při těch vzniká nepřiměřený tlak na břišní stěnu, který diastázu způsobuje nebo zhoršuje. Stejně tak dřepy se zátěží zapojte, až když břicho funguje, jak má. Pokud si nejste jistí, nechte si poradit od odborníka.

Kdy čekat výsledky? „To je hodně individuální,“ přemýšlí Eliška. „Někdy je vidět pokrok po hodině, ale znám ženy (a hluboce se před nimi skláním), které musí vydržet i dva tři roky. Dokonce nehraje ani roli, zda sportovaly nebo ne. Někdy cvičící mají potřebu urvat to silou, musíme se poprat se špatnými pohybovými stereotypy, zatímco ‚necvičenky‘ do toho snadno vplují a dělají velké pokroky. Nedá se to odhadnout.“ Základem úspěchu je podle pohybové specialistky vydržet, důvěřovat přístupu, který jste si zvolili, a příliš nestřídat metody. Trpělivost nese růže.

Zdroj:
autorský podcast Kondice
osobní stránky Elišky Lechnerové