V podcastu s naturopatkou Helenou Neumannovou NAJDĚME ROVNOVÁHU jsem si povídala o mnohém. Není jednoduché vybrat z něj to nejpodstatnější. Daleko lepší je si celý podcast poslechnout. Najde zde inspiraci každý a každý možná v něčem jiném.

Naturopatie je věda ne „ezo“

„Naturopatie je směr, který k léčení využívá přírodní produkty, procedury a cesty, jejichž účinnost byla vědecky prokázána a jsou také certifikované. Bohužel u nás bývá často zaměňována s ezoterikou nebo šarlatánstvím. Ale například v Kanadě, USA, Švýcarsku, Belgii a v severských zemích je léčba pomocí naturopatie proplácená pojišťovnami a pacienti si mohou sami vybrat, zda chtějí chodit ke klasickému lékaři či k naturopatovi, třeba protože dávají přednost přírodní léčbě před konvenční medicínou,“ vysvětluje Helena Neumannová naturopatka, bylinkářka a také majitelka Levandulového údolí, které je známé pro léčivé produkty z unikátní Levandule Chodouňské.

Zdroj: Youtube

Zažíváme krizi zdraví?

Podle odbornice má Česká republika v přírodní léčbě hlubokou tradici. Například už od 12. století byly severočeské Teplice známé jako významné lázeňské město, kam se sjížděli osobnosti z celé Evropy i z arabských zemích za léčivými koupelemi pomáhajícími s léčbou nemocí spojených s pohybovým ústrojím. Známé jsou také léčitelky a bylinkářky. Helena Neumannová zmiňuje Boženu Kamenickou, pátera Ferdu, paní Patočkovou nebo rodinu Metelků. A kdo by neznal bylinkářky z knížky Žídkovské bohyně?

„V současné době zažíváme krizi. Jsme nemocní, unavení, bez energie. Přitom by stačilo se více obrátit k přírodě a zařadit péči, která z ní přirozeně vychází. Tedy léčivé účinky minerálů, nerostného bohatství, bylin, rostlin a super plodin, které v Čechách máme. Například na první pohled obyčejná pohanka, pšenice i oves mohou úžasně léčit, pokud jsou pěstovány v naprosté čistotě,“ vysvětluje naturopatka.

Kaštan jako poklad

Podle odbornice máme v Čechách i na Moravě doslova poklady, jejichž léčivé účinky si můžeme ověřit právě nyní v podzimním období. „Typickým podzimním neduhem může být bolest kloubů. A právě na to je úžasný Jírovec maďal neboli kaštan tolik oblíbený páterem Ferdou nebo paní Kamenickou. Kaštan je vzácná bylina, která dokáže například díky zábalům okamžitě pomoci při jakémkoliv bolestivém projevu vaziva, šlach, kloubů či svalů. Páter Ferda kaštan používal i na koliky, tedy na slinivku, žaludek, žlučník a játra. Jakékoliv koliky řešil zábaly z kaštanu – odvaru z plodů i květů, dubové kůry a také z kostivalu,“ radí Helena Neumannová. Například kostivalová mast je podle ní léčivý prostředek, který bychom měli mít všichni doma v lékárničce kdykoliv k dispozici při úrazu pohybového aparátu, nataženém vazu, šlachách, svalu či pohmožděnině.

Máta a bez

Kromě kaštanu zmiňuje naturopatka i další byliny, které nám mohou pomoci cítit se na podzim lépe. Jednou z nich je máta, kterou Afrika a Asie pro svůj rychlý účinek považuje doslova za královnu bylin. „Málokdo ví, že máta u nás rostla od 12. století. Pokud máte problém s kolikou nebo s bolestí břicha, pomůže vám čaj z čerstvé máty nebo sušené v bio kvalitě do deseti až patnácti minut od bolesti, navíc pročistí mikrobiom, játra i slinivku,“ dodává odbornice.

Další léčivou bylinou, kterou Helena Neumannová doporučuje na podzimní respirační onemocnění a virózy je bezový květ. „Pokud jste nachlazení nebo máte rýmu, není nic lepšího než si připravit odvar z květu bezu a lípy. Kdo nesnese čaj měl by inhalovat a dělat přímou aromaterapii s BIO mátovým olejem,“ radí naturopatka.

Oves a pohanka na kožní problémy

Podzimní chladné období je také více spojováno s výskytem kožních problémů jako jsou různé druhy atopických ekzémů či zhoršeným stavem psoriázy. „Díky rodině Krejsových z Orlických hor, která se zaměřuje na pěstování BIO ovsa a BIO pohanky a také díky odbornicím z VŠCHT Praha doc. Ivetě Hrádkové a doc. Ivetě Horsákové  jsme objevili léčivé účinky těchto rostlin na kožní problémy, a to bez jakýchkoliv vedlejších nežádoucích účinků. Jejich výrobky v podobě koupele pomáhají nejen dětem, ale i dospělým,“ dodává Helena Neumannová.

Na dětskou úzkost pomůže Kneippova lázeň a bylinky v BIO kvalitě

Podle odbornice jsme my Češi specifičtí v tom, že lékaře nebo naturopata vyhledáváme, až v okamžiku, kdy je nám skutečně špatně, a přitom by to mělo být přesně naopak. „Důležitá je prevence. Například nyní v období, kdy velmi často vnímáme u našich dětí smutek, úzkost nebo i depresi můžeme jako první pomoc využít kvalitní esenciální oleje, které podporují činnost nervové soustavy ať už je to certifikovaný BIO olej z levandule nebo z meduňky. Pokud zaznamenáte u dítěte smutek nebo úzkostný stav, udělejte mu doma ze dvou plastových lavorů Kneippovou lázeň tak, že do jednoho dáte studenou vodu a do druhého horkou s bylinným olejem. Postavte dítě nejdříve na dvě minuty do horké a pak na dvě minuty studené lázně. Po dobu deseti minut je střídejte a uvidíte zázraky. Pak už jen svoji ratolest obejměte, uvařte si čaj z levandule a povídejte si. Myslím si, že tento rituál pomůže daleko lépe než antidepresiva,“ míní Helena Neumannová.

Více informací a také rad se dozvíte v podcastu HLEDEJME ROVNOVÁHU mimo jiné i:

  • Jak vypadá vyšetření naturopatem a na jakých principech naturopatie pracuje
  • Proč má Levandule Chodouňská tolik účinných látek
  • Proč bychom měli kromě ajurdvédy a čínské medicíny vnímat i naturopatii
  • Jak by podle Heleny Neumannové mohlo fungovat propojení naturopatie s konvenční medicínou a naopak

Zdroje: