O tom, jak HIT vzniká a jak se s ní vypořádat, jsem si povídala v podcastu časopisu Kondice s Marietou Balíkovou, hlavní nutriční terapeutkou FN Motol.

Proč je histamin v našem těle nezbytný?

„Histamin je dusíkatá látka, která se v těle vyskytuje přirozeně téměř v každé buňce a zastává několik důležitých funkcí. Například působí jako přenašeč informací do mozku, spouští produkci žaludečních šťáv, reaguje na růst a regeneraci buněk a uvolňuje se při poškození tkání nebo alergické reakci. Pro naše tělo je histamin nezbytný. Problém ale nastává ve chvíli, kdy se v těle začne hromadit a klesne aktivita enzymů, které ho odbourávají. V tu chvíli se mohou objevit příznaky histaminové intolerance,“ vysvětluje odbornice.

Od bolesti břicha po deprese

Podle Mariety Balíkové mezi nejčastější příznaky HIT patří bolesti břicha, nadýmání, průjmy, žaludeční nevolnost, bolesti hlavy až migrény, kožní projevy jako kopřivka, zarudnutí, ekzém a otoky. Mohou se objevit i problémy s dýcháním, bušení srdce a změny krevního tlaku. HIT často doprovázejí i nervové symptomy, jako jsou únava a úzkost. Vzhledem k tomu, že histamin ovlivňuje centrální nervový systém, může také negativně působit na náladu a emocionální stabilitu, což může vést až k depresím.

Složitá diagnostika

„Histaminová intolerance se velmi špatně diagnostikuje, proto je vždy dobré obtíže konzultovat s lékařem dříve, než se rozhodnete pro samoléčbu a vyřazování některých potravin, které vám následně mohou v jídelníčku z dlouhodobého pohledu chybět,“ upozorňuje Balíková. Je nezbytné navštívit praktického lékaře, alergologa nebo imunologa. Vyšetření mohou zahrnovat testy hladiny enzymů v krvi, analýzu moči na metabolity histaminu a případně genetické testy. Výsledky však nemusí být vždy jednoznačné, zejména pokud již pacient trpí jinou alergií nebo intolerancí. Některé příznaky se mohou podobat symptomům alergie na laktózu nebo lepek, případně syndromu dráždivého tračníku, což diagnózu ztěžuje.

Stres jako spouštěč

Intoleranci může spustit řada faktorů, které ovlivňují uvolňování histaminu v těle nebo schopnost těla ho odbourávat. „Jedním ze spouštěčů může být stres, hormonální změny, některá závažná onemocnění, infekce, střevní poruchy, snížená aktivita enzymu diaminooxidáza (DAO) nebo i velká fyzická zátěž,“ vysvětluje Balíková. Tyto faktory mohou vést k hromadění histaminu v těle a k nepříjemným příznakům. Proto je při řešení potíží důležité zaměřit se i na životní styl – více spát, méně se stresovat a ubrat fyzickou zátěž.

Více se dozvíte v podcastu: Histamin: Dobrý sluha, ale zlý pán

Co dalšího se dozvíte z podcastu?

  • Jaké je řešení histaminové intolerance

  • Co je to eliminační dieta

  • Proč je důležité jíst čerstvé potraviny

  • Jakou roli hraje tepelná úprava potravin

  • Jak předejít nutričním deficitům

  • Proč je dobré se obrátit na odborníky

  • I s HITem se dá žít kvalitní život

  • HIT nemusí být navždy

Zdroje: