Nejdřív trocha teorie. Pánové prominou, ale ze statistik lze soudit, že aktuální domácnosti příliš férové nejsou hlavně vůči ženám. Podle Mezinárodní organizace práce zastanou ženy 76 % domácí práce a péče. Je to takový klasický model: muž živí rodinu, žena se stará o domácnost a potomky. Zní vám to celkem fér? Problémem je, že péče o domácnost a rodinu (patří sem i péče o stárnoucí či nemocné členy) tvoří jakousi druhou směnu. Dnešní ženy totiž většinou také pracují – dle dat Českého statistického úřadu za rok 2023 bylo ekonomicky aktivních 68,8 % dam ve věku 15 až 64 let, oproti 81,2 % pracujících mužů. Je nutné brát v potaz to, že na rodičovskou dovolenou nastoupí 98 % matek, ale jen pouhá dvě procenta otců, což má na výsledná čísla pracujících velký vliv. Právě o tom, jak se v takovém rozložení povinností párům žije, jsme se bavili v našem podcastu se socioložkou Martinou Dvořákovou, která stojí za projektem Férová domácnost.
„Dlouhá rodičovská dovolená bývá u mnoha párů tou chvílí, kdy se na ženu přenese většina povinností spojených s domácností a rodinou,“ upozorňuje Martina Dvořáková z Férové domácnosti. „Nedávno jsme se s manželem a dětmi bavili, kde všude jsme bydleli, a narazili jsme na to, že před dětmi se o domácnost vlastně staral víc manžel. Z nás dvou je on větší perfekcionista a víc mu na tom záleží. Když jsem zůstala doma s dětmi, přenesla se většina zátěže na mě,“ vzpomíná socioložka a maminka dvou dětí. Kdo za to může? Dominantní pánové tvorstva? Odpověď je mnohem složitější.
Dlouhá rodičovská dovolená dle německé expertky na mentální zátěž Laury Fröhlich řeší státu problém s péčí o nejmenší děti. Podpořit ženu finančně, aby zůstala doma, vyjde levněji, než provozovat jesle. Výpadek z pracovního procesu má samozřejmě dopad na finanční situaci rodiny a služby, které by rodině v čase intenzivního rodičovství (tedy bez podpory prarodičů a komunity) ulehčily, bývají příliš luxusní záležitostí. A když už je žena doma, je přeci jasné, že se postará o úklid, nákupy, vaření, doktory, rodinná setkání, dárky, povinné ručení, povolání instalatéra i duševní a fyziologický rozvoj nejmladších členů domácnosti. „Když pak zhodnotíte situaci, zjistíte, že nejjednodušší je zapadnout do klasických rolí muže živitele a pečující matky,“ říká Martina Dvořáková. Zakopaný pes je podle ní zejména v tom, že si rodiče své role nezvolí sami, ale jsou do nich „natlačeni“.
Nebylo by totiž fér dívat se na muže jako na pohodlné lenochy – na nich po dobu partnerčiny pracovní pauzy visí zodpovědnost za finance. Ocitají se pod tlakem, aby odváděli dobrou práci a přinesli domů odpovídající ohodnocení. A tak se kolem páté šesté odpolední potkává doma upracovaný živitel a k smrti utahaný pečovatel. Kdo má větší právo si odpočinout?
Volba termínů živitel a pečovatel je záměrně pohlavně nerozlišená. Zcela totožné spory vedou i homosexuální páry, které své hádky rozhodně nemohou postavit na tradičních ženských a mužských rolích. Jsou to jednoduše dva lidé, z nichž jeden chodí do práce a druhý zastává všechno ostatní. Stejnopohlavní páry vedou naprosto totožné spory, do kterých se dostávají vlivem systému. Jeden z nás musí zaopatřit finance, ten druhý zase děti.
Není ovšem dobré redukovat starost o domácnost na úklid, vaření a praní. „Za domácími pracemi zabouchnete dveře a nejsou tam. Pořád vám ale v hlavě zůstává, že musíte dítě odvést k logopedovi, vyzvednout babičce léky v lékárně, možná nakoupit něco sousedce," vysvětluje Martina Dvořáková podstatu, proč jsou matky přetížené, i když dnes mají přístroje, které jim všechno usnadní. Mimochodem v jednom z článků na blogu Férové domácnosti se zamýšlí i nad tím, že s technickým pokrokem přichází i vyšší nároky - rostou například standardy čistoty nebo nároky na vaši rychlost a flexibilitu. V dnešní době je přeci snadné uvařit něco k večeři, vyprat, vyžehlit nebo narychlo koupit požadovanou pomůcku do školy.
„Neustále podsouváme ženám, jak to udělat, aby se z toho nezbláznily. Ale tou nejjednodušší cestou je jim něco ubrat," přemýšlí socioložka. Pomoci by mohlo větší zapojení mužů, ale tady opět narážíme na společenské standardy. Mužů se přeci tyhle ženské záležitosti netýkají, jejich úkolem je živit rodinu. Muž, který by z rodinných důvodů žádal například o zkrácení úvazku nebo trval na dodržování stanovené pracovní doby, je ve značné konkurenční nevýhodě vedle bezdětných kariéristů nebo tradičních otců živitelů. Ve chvíli, kdy rodině vypadne ženin příjem z důvodu mateřské či rodičovské dovolené, si nemohou dovolit jakkoliv povolit a musí zabrat. Výsledkem může být dobré finanční ohodnocení a kariérní postup, ovšem za cenu minima času stráveného s dětmi. Což také není fér.
Vysoké pracovní nasazení živitelů a přetížení provozními záležitostmi na straně pečovatelů vedou k výraznému snížení domácí pohody. Martina Dvořáková to přirovnává k životu v různých časových pásmech, který vede k vzájemnému nepochopení a míjení. Jedinou cestou je podělit se spolu o starosti a vyjít si vstříc i navzdory systému. Neexistuje univerzální řešení pro každý pár, ale výrazně si můžete usnadnit život, když se zamyslíte, jak byste si právě vy mohli pomoct. Možná se oba trápíte děláním něčeho, co by ten druhý přebral rád. Ve výsledku to pak stále nemusíte mít doma rozdělené spravedlivě na polovinu, ale můžete se zbavit toho, co vám bere chuť do života.
Zdroje:
autorský text
podcast Kondice.cz
Women at Work in G20 countries: Progress and policy action in 2023
FérováDomácnost.cz