Lidé s tinnitem se dostávají do bludného kruhu, ze kterého je jen těžké vystoupit. O tom, jak toto onemocnění vzniká a zda je možné jeho projevy alespoň zmírnit, když ne zcela eliminovat, jsem si povídala s fyzioterapeutkou Jitkou Malou, která se s tímto onemocněním své profesi setkává až překvapivě často.

Jestli vás toto téma zajímá, poslechněte si podcast: Tinnitus civilizační onemocnění dneška?

Začíná to pískáním

Kdo z vás alespoň párkrát zažil pískání v uchu, ví, jak je to protivné. Najednou jako by se zvuk ve vašich uších stal středobodem světa. Pravděpodobně jste nebyli schopni vnímat a soustředit se na nic jiného než na ten protivný, pronikavý zvuk. Jakmile pískání zmizelo, oddychli jste si. Jak si ale pomoci, když zvuk přetrvává nebo je dokonce nepřetržitý?

Lidé trpící tinnitem jsou schopni udělat cokoliv, aby zvuky v uších přehlušili. Jezdí například autem, aby zvuk motoru „nahradil“ zvuky v uších, nebo také záměrně vyhledávají rušná místa, na kterých zvuky v uších vzhledem k dalším přítomným zvukům ustupují jakoby do pozadí.

Problém ale nastává v noci. „Pacienti s tinnitem v noci příliš nespí. Svoje onemocnění vnímají právě zejména v noci, kdy je ticho a klid.  A proto potřebují léky na spaní, které ale paradoxně mohou tinnitus udržovat,“ vysvětluje Jitka Malá. Jak ale problém vyřešit, když léky na spaní mohou ruku v ruce tinnitus ještě zhoršovat? „Je to začarovaný kruh, ze kterého je jen těžké vystoupit. Tinnitus je charakterizovaný jako zvuk, který ve většině případů v realitě vůbec neexistuje, je fantomový, My ho ale díky percepčním změnám vnímáme. Zajímavé je, že až v 80 % spojen s poruchami sluchu,“ vysvětluje Jitka Malá.

Zdroj: Youtube

Kde se bere tinnitus?

Podle ní ze statistik vyplývá, že z 20 % je způsoben akustickým traumatem, což může být jednorázová hlasitá hudba, například koncert nebo dlouhodobý poslech hlasité hudby či jiné expozice hluku (práce v hlučném prostředí nebo výstřel z pistole ve vaší bezprostřední blízkosti…). Z 9 % je jeho příčinou nějaké kranio trauma čili úraz hlavy nebo ucha, ze 7 % Menierova choroba a ze 2 % stojí za jeho rozvojem užívání ototoxických léků mezi které patří například antibiotika, diuretika, nesteroidní antirevmatika nebo aspirin. Nejčastějším vypozorovaným lékem, který způsobuje poruchu celiárních buněk a následné vnímání tinnitu je Cisplatin, který patří mezi cytostatika. Tinnitus ale mohou udržovat i již zmíněné léky na spaní. Bohužel až u 60 % případů není příčina tinnitu objasněna.

Lékaři radí: „Zvykněte si.“

Ačkoliv fyzioterapie není obor, který se léčbou tinnitu primárně zabývá, Jitka Malá se s ním u svých pacientů setkává poměrně často. „Při běžném fyzioterapeutickém vyšetření jsem zjistila že tinnitus je přítomný u každého 5. – 10. pacienta, který navštíví moji ordinaci, což už je poměrně velká skupina lidí, a to mě přivedlo na myšlenku se tímto onemocněním začít zaobírat podrobněji,“ objasňuje fyzioterapeutka, jak se k tinnitu dostala ona sama.

Podle ní spousta lidí tinnitus vůbec neřeší. Poté, co v minulosti navštívili lékaře, který jim řekl, že se s tímto typem onemocnění nedá nic moc dělat. Doporučil jim naučit se s tinnitem žít, zvyknout si na něj, o což se většina z nich ze všech sil pokouší. pokouší.

„Tito lidé jsou ale nešťastní. Jejich problémy jsou natolik tíživé, že obcházejí kdejakého lékaře, který by byl schopný jim, jakkoliv pomoci. Ve finále tito lidé pobírají velké množství léků ať už je to na činnost nervové soustavy, na spánek a někdy i na hormonální změny. Záleží na tom, jak silný tinnitus mají. Slabý tinnitus bývá často intermitentní, to znamená, že není stálý. Pravda je, že tito lidé si na něj časem opravdu zvyknou,“ dodává Malá.

Více o tinnitu a také o tom, co by z pohledu fyzioterapeuta mohlo v jeho léčbě pomoci se dozvíte v podcastu: Tinnitus civilizační onemocnění dneška?

Co dalšího se z podcastu dozvíte?

  • Jakého lékaře bychom měli nejdříve navštívit trápí-li nás tinnitus.
  • Co může nabídnout léčbě tinnitu obor fyzioterapie a v jakých případech.
  • Jak se Jitka Malá dívá na toto onemocnění z pohledu čínské medicíny.
  • A jaká je nejlepší prevence.

Zdroje: