Obezita a nadváha nás trápí čím dál víc
„Na otázku, proč se obezita stala tak rozšířeným problémem, neexistuje jednoduchá odpověď,“ říká MUDr. Barbora Doležalová. „Obezitu a nadváhu posuzujeme pomocí Body Mass Indexu (BMI), který si každý může jednoduše spočítat. BMI se vypočítá jako váha v kilogramech dělená výškou v metrech na druhou. Za nadváhu považujeme hodnoty BMI nad 27, obezita začíná od BMI 30. Méně lichotivé výsledky mohou mít lidé menšího vzrůstu, ale epidemie obezity, kterou aktuálně zažíváme, rozhodně nesouvisí s tím, že bychom byli menší. Lidé jsou naopak čím dál vyšší – a bohužel také těžší.“
Podle lékařky Doležalové je problém obezity spojen se změnami životního stylu, které nastaly ve druhé polovině 20. století. „Nejvíce alarmující je, že se obezita stále více objevuje u mladých lidí a dětí. To znamená, že tento problém bude naši společnost provázet ještě dlouhodobě.“
Důvodů, proč máme nadváhu nebo jsme obézní, je celá řada. Všichni víme, že obezita souvisí s množstvím energie, kterou přijímáme a vydáváme. Moderní doba přináší i tzv. ultra zpracované potraviny – výrobky bohaté na nezdravé tuky, přemíru sacharidů a přídatné látky, které mají jen málo společného s přirozenými potravinami. Bohužel se staly součástí našich jídelníčků a náš energetický výdej vlivem technologického pokroku se zároveň snižuje.
„Dnes máme vysavače, pračky, jezdící schody, výtahy, auta, a především sedavá zaměstnání, u kterých trávíme většinu dne. Když si představíme, jak se pohybovali naši prarodiče, je to obrovský rozdíl. Přitom nás od té doby dělí pouhých padesát let. Z hlediska evoluce je to jen chvilka. Pokud si přečtete knihu LOVCI MAMUTŮ, uvidíte, že lidé neustále migrovali a byli v pohybu. Dnes se téměř nehýbeme, přitom geneticky jsme stále ‚lovci mamutů‘,“ uzavírá lékařka.
Evoluce teď působí proti nám
K pochopení obezity je užitečné představit si ji jako skládačku puzzle, kde každý dílek reprezentuje jiný faktor. „Každý organismus má tyto dílky poskládané trochu jinak. U některých lidí může hrát významnou roli genetika, ale genetika sama o sobě zodpovídá jen za malý podíl případů obezity,“ vysvětluje odbornice. Existuje vzácná forma tzv. monogenní obezity, způsobená chybou v jednom genu, která se vyskytuje u zlomečku procenta obézní populace. „Z 60 % lidí trpících nadváhou a obezitou má tuto formu jen minimum. Genetiku tedy nelze brát jako výmluvu,“ zdůrazňuje.
Naše genetická výbava ale přesto hraje roli. „Po tisíciletí probíhala evoluční selekce, která zvýhodňovala jedince odolné vůči hladu. Dnes se však situace obrátila – obezita zkracuje život, a to výrazně. Například muž s obezitou má mnohem menší šanci dožít se průměrné délky života, která je u mužů kolem 74 let,“ říká lékařka a dodává, že evoluce teď působí opačným směrem. Lidé, kteří trpí obezitou, mají nižší pravděpodobnost přežití do vyššího věku.
Zvítězí obezitogenní prostředí?
Dalšími „dílky“ skládačky jsou faktory prostředí ve kterém vyrůstáme a žijeme. „Sem patří pohybové a stravovací návyky, ale také podmínky, které nás obklopují – například kolik kroků musíte udělat, abyste si obstarala jídlo, nebo jak je nastavený náš každodenní životní styl.“ Strava prošla za posledních 80 let dramatickou změnou, především od konce druhé světové války. „Změnil se způsob, jak připravujeme jídlo, kolik času mu věnujeme i samotné složení potravin,“ dodává odbornice. Velkou roli hraje také obezitogenní prostředí. Sem patří například lákavé reklamy na cukrovinky, slazené nápoje a další potraviny bez kterých se „neobejdete“. „Když zastavíte na pumpě a chcete si koupit něco zdravého k jídlu, s největší pravděpodobností si nevyberete nic. Obezitogenní prostředí je všude kolem nás. Jsou to všechny ty drobnosti, se kterými jsme denně konfrontováni a díky nimž je obezita bohužel snadněji dosažitelná,“ zamýšlí se lékařka.
Co dalšího se z podcastu dozvíte?
- Jaké konkrétní nemoci jsou spojeny s obezitou?
- Jak velkou roli hraje rodinné prostředí ve vzniku stravovacích návyků?
- Proč je včasná prevence obezity tak důležitá?
- Jaké možnosti léčby obezity jsou dostupné v České republice?
- Co si myslí lékařka o stigmatizaci obezity a body-pozitivity?
Zdroje:
- Autorský podcast časopisu Kondice
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33258179/