„Samotné léky k úspěšnému zhubnutí a udržení trvalé váhy nestačí. I s nimi je potřeba jíst zdravě,“ říká Dita Pichlerová, obezitoložka a vedoucí lékařka Centra léčby obezity při interní klinice FN Motol.
Poslechněte si podcast: Léky na hubnutí: Revoluce v léčbě obezity nebo jen dočasná pomoc?
Kdo má nárok a kdo riskuje zdraví
Prvním kritériem, které umožňuje předepsání antiobezitik, je BMI s hodnotou nad 27. Body mass index neboli zkráceně BMI vyjadřuje poměr mezi výškou a váhou. Výsledné číslo nás zařadí do jedné z šesti kategorií od podváhy až po obezitu třetího stupně, přičemž hodnota 27 představuje spíš mírnou nadváhu s nízkým zdravotním rizikem.
Ačkoliv BMI neříká nic o složení těla, například o množství aktivní svalové hmoty, která je pro nás žádoucí, nebyl podle lékařky dosud pro určení nadváhy a obezity vymyšlen žádný jiný vzorec, který by se dal v širokém měřítku používat.
„Léky na hubnutí jsou určeny především pro lidi s větší nadváhou a obezitou. Určitě by neměly být zneužívány lidmi, kteří jsou štíhlí. Například ženou s BMI 22 toužící po BMI 18. I když i toto se děje. Lidé si zkrátka recept někde seženou, ale to už podstupují zdravotní riziko a hazardují se svým zdravím. Vždy je také důležité respektovat kontraindikace, mezi které patří vážné poškození jater, ledvin, zánět slinivky břišní či nádor štítné žlázy. Sledovat to je ale povinností každého lékaře,“ vysvětluje Dita Pichlerová.
Pomoc pro neúspěšné „dietáře“
Lékařka doporučuje léky na hubnutí i lidem, kteří se snaží opakovaně a neúspěšně zhubnout různými, často nezdravými a nesmyslnými dietami. Domnívá se, že léky mohou pomoci nastartovat hubnutí a také posílit motivaci, která těmto lidem spolu s dalšími neúspěšnými pokusy klesá. „Léky na hubnutí bych doporučila zejména těmto lidem. Do mé ambulance totiž nepřicházejí lidé, kteří by se najednou rozhodli skoncovat s nadváhou a přišli si rovnou pro léky. Většina z nich už má nějaké hubnoucí pokusy za sebou a třeba jsou i částečně úspěšní. Bohužel po nějaké době u nich nastává jojo efekt a kila jsou zpět,“ podotýká obezitoložka.
Hubnutí není jen o prášcích
Na první pohled by se mohlo zdát, že stačí spolknout prášek nebo si píchnout injekci a kila půjdou dolů sama, aniž bychom museli nějak výrazně upravovat naše stravovací návyky. Tak jednoduché to ale podle lékařky není. Pacienti jsou seznámeni se základy zdravé výživy, kterou by měli spolu s pohybovými doporučeními dodržovat, a to nejen po dobu léčby.
„Na každé kontrole je pacient změřen na bioimpedančním přístroji, který měří poměr svalů, kostí, vody a tuku, včetně toho útrobního. Také před každou návštěvou vyžaduji, aby si lidé zapisovali jídelníček. Pravidelně dochází i k nutriční terapeutce, která jim postupně navrhuje v jídelníčku další změny. Zdravý jídelníček by samozřejmě měl být nedílnou součástí léčby. Léčba od pacienta vyžaduje velkou a pravdivou spolupráci. V mém oboru bychom si neměli lhát. Navíc velmi dobře rozeznám, jestli je jídelníček pravdivý nebo trochu posunutý,“ usmívá se lékařka.
Důležitá je odborné vedení lékaře
Léky může kromě obezitologa předepsat lékař s jakoukoliv specializací, nejčastěji to bývají praktičtí lékaři nebo gynekologové. Lékařka ale doporučuje, aby si potenciální zájemci vybrali lékaře, který je zvyklý s těmito léky běžně pracovat.
„Jedna věc je nechat si napsat recept a léky si vyzvednout v lékárně, ale ta další, a za mě určitě důležitější, je seznámit pacienta s účinky léku, aplikací a také s režimem, který musí následně dodržovat,“ upozorňuje obezitoložka. Podle ní je velmi důležité pacienta bezpečně provést takzvanou titrační fází, během níž se lék zavádí a dávkování se postupně navyšuje, poradit s dávkováním i s tím, jak by se měl člověk chovat v případě zaznamenání nežádoucích účinků. „Toto dobře zvládne pouze lékař, který má s daným lékem velké zkušenosti. Potvrzují to i studie, které říkají, že pokud je pacient veden odborně, má léčba obezity či nadváhy daleko větší šanci na úspěch,“ dodává lékařka.
Co dalšího se dozvíte z podcastu?
- Na jakém principu antiobezitika fungují.
- Jaké jsou jejich další pozitivní „vedlejší“ účinky.
- Jak dlouho se mohou tyto léky užívat.
- V čem se muži při zapisování jídelníčku dělají lepšími.
- Jaké jsou nežádoucí účinky léků.
- Jaké jsou další metody hubnutí, se kterými je možné léčbu zkombinovat.
- Kolik tyto léky stojí.
- A jaký výsledek v hubnutí považuje lékařka za maximálně efektivní.
Zdroje:
- Autorský podcast časopisu Kondice
- Časopis Kondice
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35011045/