Jednou z organizací, která se tomuto tématu věnuje, je také M.arter, vzdělávací a networkingová platforma, která se zaměřuje na rodiče při a po rodičovské dovolené. Jejím cílem je pomoci rodičům v České republice sladit rodinný a profesní život podle jejich chuti a potřeb.
Nejdelší placená rodičovská na světě
V Česku máme nejdelší rodičovskou dovolenou nejen v porovnáním s Evropou, ale se zbytkem světa. Být tři i čtyři roky doma s potomkem je tu běžnou věcí. Ale je to tak dobře? Co když rodič cítí, že chce víc? Že mu chybí aktivní kontakt s kolegy nebo pocit užitečnosti? „Rodičovská je bezpochyby krásná věc, ale přináší s sebou i pocit společenské izolace a osamění, syndrom vyhoření, ztráta sebedůvěry ve vlastní schopnosti, nehledě na finanční strádání,“ jmenuje zakladatelka organizace Andrea Bohačíková. Ta se domnívá, že české firmy to rodičům, prahnoucím po zapojení do pracovního trhu, zrovna neusnadňují. Částečných úvazků je u nás pouze 6,1%, což je žalostně málo. „Bohužel také nabídka home-officů, neboli práce z domova, nám tu klesá. Pouze 27% pracovních úvazků nabízí tuto možnost,“ říká odbornice na trh práce. Nedostatek flexibility práce je podle ní v Česku velký problém, který rodiče při hledání práce brzdí. „Například matek dětí do 6 let se týká až 60% nezaměstnanost poté, co se chtějí vrátit na trh práce.,“ dodává. Těmto ženám nezbývá, než být v evidenci na Úřadu práce, i když by si přály pracovat. To se pak negativně odráží ve ztrátě rodičovské sebedůvěry a sebevědomí.
Vybalancovat rodinný a pracovní život
Možnou správnou cestou pak může být třeba podnikání. „Mnoho žen se právě po rodičovské dovolené rozhodne živit se tím, co umí a co je baví. Někdo peče skvělé muffiny, někdo vyrábí marmelády nebo šije oblečení, ale je potřeba uvědomit si tu, že to jste vy, kdo nese hlavní zodpovědnost nejen za to, zda si vyděláte,“ upozorňuje Andrea Bohačíková. Výhodou pak je flexibilita, nezávislost a jistá forma svobody. Jaké další možnosti mají ženy, ale i muži, kteří chtějí skloubit rodinný život a péči o děti s pracovní příležitostí? To se dozvíte při poslechnutí tohoto podcastu.
Zdroje:
Autorský text