Letní běh má svá specifika
Podle Evy Vrabcové Nývltové, české lyžařky a atletky, která se po ukončení lyžařské kariéry úspěšně specializovala na půlmaratonské a maratonské tratě, existují dva typy lidí. První snáší letní teploty velmi dobře a běh si i v teplém počasí dokáže užít. „Druhému typu lidí naopak teplo při běhání vadí. Mezi ně patřím i já. Dobrou zprávou je, že si naše tělo dokáže postupným oteplováním na vyšší teploty zvyknout. Funguje to podobně jako vysokohorská příprava. Organismus se během několika týdnů dokáže na vyšší teploty adaptovat. Samozřejmě pokud horko opravdu nemilujete, asi si nebudete plánovat tréninky třeba na poledne, kdy jsou teploty nejvyšší, ale budete běhat spíš ráno nebo ve večerních hodinách,“ usmívá se Eva. Základem je předem dostatečně pít, aby nedošlo k přehřátí a neobjevily se nekomfortní pocity, které s teplem přichází rychleji.
Pitný režim
Ať už půjdete běhat ráno nebo večer, je podle Evy potřeba pít průběžně. Před ranním výběhem je dobré se napít nejen večer, ale i ráno. „Jestliže máte naplánovaný ranní pohodový výběh do padesáti minut v nízké intenzitě, stačí, abyste ráno vypili minimálně 3 deci obyčejné vody. Pokud vás čekají intervaly, je potřeba se nasnídat a samozřejmě se také napít, opět minimálně 3dcl. Ideální po ránu je například lehce naředěný pomerančový džus nebo oslazený černý čaj,“ radí olympionička. Někomu kyselý džus nemusí udělat dobře na žaludek. Variantou, jak do sebe dostat cukry potřebné na trénink, může být i zředěný energetický gel.
Když vás čeká trénink ve večerních hodinách, je dobré se zavodňovat během celého dne. Při samotném výběhu pak platí pravidlo, že v rámci hodinového běhu není nutné doplňovat tekutiny (za předpokladu dobré hydratace před). Tělo si vystačí s uloženými zásobami. Pokud je ale běh delší, určitě bychom neměli zapomenout na lahvičku s vodou či iontovým nápojem. Stejně jako je důležité být dobře hydratovaní před během, je potřeba tekutiny doplnit i po něm. „Ideální je opět voda nebo více naředěný ionťák, kterým doplníte minerály i energii,“ dodává běžkyně.
Když vás skolí únava
Může se stát, že se po pracovním a horkém dni cítíte večer tak unavení, že na trénink nebo běh nemáte ani pomyšlení. „Vždy je dobré poslouchat sama sebe, co v danou chvíli nebo den potřebujete. Osobně i se svými klienty mám zkušenost, že lehký trénink vás probere, i když jste unavení. Na druhou stranu se vám pak může hůře usínat, což může mít negativní vliv na regeneraci. Je dobré, abyste si vysledovali, jak váš organismus reaguje a co opravdu potřebuje. Každý jsme jiný a co může vyhovovat jednomu pro druhého může být škodlivé,“ vysvětluje Eva. Pokud se necítíte na běh, doporučuje alespoň dvacetiminutové protažení nebo procházku. I tento pohyb dodá hlavě pocit, že jste se na trénink nevykašlali a přinese vám potřebné uvolnění.
Z podcastu se dále dozvíte:
- Jak jíst před tréninkem
- Proč je lepší dát si koláček raději ráno než odpoledne
- Jak správně hydratovat
Zdroje:
Autorský podcast časopisu Kondice
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2373584/