Pokud jste rodiči, zřejmě to máme všichni stejně… Pro naše děti chceme jen to nejlepší, a to i pokud se jedná o jídlo a způsob stravování. Přiznám se, že v této souvislosti často přemýšlím o dětech veganů. Jak to mají ony? Jsou předurčené k tomu, aby se stravovaly vegansky? Děti přece stravovací návyky rodičů přebírají ať už jsou jakékoliv…

Na tyto a další otázky spojenými s dětmi a veganstvím, jsem se v podcastu zeptala Elišky Selinger, lékařky, nutriční epidemioložky a také veganky (ačkoliv sama nepovažuje veganství ze zdravotního hlediska nutně za nejlepší výživový směr), která se ve své práci dennodenně zabývá výzkumem veřejného zdraví a také vlivem výživy na nemoci, jež nás jako populaci v tomto století nejvíce trápí.

Zdroj: Youtube

Veganem od miminka

Je velmi pravděpodobné, že rodiče, jež jsou sami vegany budou své dítě vychovávat ve stejném duchu včetně veganského stravování. Jakkoliv to zní logicky, mnozí z nás mají pochybnosti, zda je veganství pro děti zdravé. „Jak říkáte, každé miminko má svůj způsob stravování daný, protože žádné dítě nedostane na výběr, jestli chce jíst prase, tofu nebo psa. Prostě jí to, co rodiče považují za eticky správné jíst a také to, co je podle nich zdravou součástí jídelníčku. Takže skutečně, pokud jsou oba rodiče vegani nebo vegetariáni, bývá i jejich dítě v tomto duchu vychováváno, protože je to pro ně normální, i když to samozřejmě pro velkou část populace normální být nemusí,“ říká Eliška Selinger, která je sama vegankou přes deset let. Mnoho z nás si ale pokládá otázku, zda je možné dětský organismus v rámci veganského výživového směru správně vyživit. Podle lékařky Selinger je to možné, ale vyžaduje to od rodičů určité znalosti z výživy, disciplínu a dodržování pravidel jako je například nutnost podávat vitamin B12 a vytvoření určitých režimových opatření.

Jak vypadá veganská kojenecká výživa?

Lékařka a epidemioložka uvádí, že podle jejich výzkumů se maminky veganky své dítě snaží kojit co možná nejdéle, mnohem déle než běžně se stravující maminky. První jídlo je podle ní také prvním kritickým bodem v jeho vývoji, protože v šesti měsících již dítě potřebuje začít s příkrmy. „Bohužel u nás neexistuje mnoho doporučení, jak ve výživě vegansky živeného dítěte postupovat, takže sledujeme doporučení ze zahraničí. V podstatě příkrmy probíhají podobně jako u dětí se smíšenou stravou. Dítěti začnete připravovat pasírované kašičky akorát místo masa použijete luštěniny, tofu nebo sójové jogurty. Tyto potraviny nahrazují živočišné bílkoviny podobně, jako je tomu v jídelníčku dospělého vegana. Z našich dat dále vyplývá, že většina rodičů také v tuto chvíli začíná se suplementací vitaminu B12 případně vitaminu D, který podobně suplementují i děti na smíšené stravě. Nemusíme si hned přestavovat, že se do půlročního miminka snaží „nacpat“ tabletu. V dnešní době na trhu existuje celá řada přípravků v tekuté podobě, které jsou pro děti vhodnější. Stačí přidat pár kapek do příkrmu,“ vysvětluje lékařka a stipendistka programu Scholarship.

Selinger uvádí, že z dat – rodin, které sledují, ví, že většina vegansky stravujících se dětí prospívá a nemá žádné zdravotní problémy.  Druhým dechem ale dodává, že je potřeba, aby rodiče měli o výživě dostatečné znalosti. Podle ní jejich data potvrzují, že vegany výživa velmi zajímá a vyhledávání a studium informací s ní spojenými jim nevadí. Chápou, že rodičovství je v jejich životě nová situace a konec konců se v této oblasti musela vzdělat i většina z nich, když na veganskou stravu přestupovala. „Dle mého názoru, pokud se jedná o rodiče, kteří se vegansky stravují dlouhodobě až do doby, kdy počnou dítě, toho o výživě vědí skutečně mnoho. V uvozovkách někdy i více než my,“ zamýšlí se Selinger.

Nedorozumění mezi rodiči a pediatry

Problémem může být to, že rodiče vegansky stravujícího se dítěte nemají často u pediatrů pochopení. Někteří rodiče se totiž setkávají s negativními reakcemi lékaře, a to ještě dříve, než k samotnému vyšetření dojde. To některé rodiče vede k tomu, že pediatrovi zamlčují důležité informace o dítěti. „Někteří dětští lékaři rodiče vegany stigmatizují, takže sklouznou k tomu, že přestanou lékaři hlásit případné problémy, což samozřejmě není dobré, protože dítě by vždy mělo chodit na preventivní prohlídky a optimálně třeba i s vyšetřením rizikových nutrientů typu vitaminu B12, aby byla jistota, že rodiče ve výživě dítěte postupují správně,“ vysvětluje lékařka a epidemioložka.

Kromě lepšího přístupu pediatrů by podle ní bylo žádoucí, aby existovala větší dostupnost nutričních terapeutů, za kterými by rodiče mohli zajít na konzultaci nebo pro radu. Na druhou stranu je pochopitelné, že jich je takto málo, protože naše země nemá v tomto způsobu stravování žádnou tradici.

Chceme pomoci rodičům i pediatrům

E. Selinger vidí zdraví veganských dětí jako hlavní důvod, proč se sama do výzkumu stravování a jeho vlivu na zdraví ve veganských rodinách pustila. „Chceme zjistit, jak jsou na tom zdravotně, jestli se máme nebo nemáme obávat o jejich zdraví. Na základě zjištění a také zahraničních dat pak umíme vytvořit nutriční doporučení – návod pro české rodiče, kterým se budou schopni řídit. V zahraničí tato doporučení již existují, ale ty neplatí pro naše české podmínky. A také doufáme, že tímto poskytneme i určitý návod našim kolegům pediatrům, jak se mají o tyto dětské pacienty starat, co mohou doporučit rodičům, na jaká vyšetření je poslat a třeba i jak upravit preventivní prohlídku,“ dodává.

Zatím se snaží publikovat články i v pediatrických časopisech a věří, že pediatři z těchto článků mohou čerpat informace a podle nich třeba i upravit standardní vyšetření.

Více se dozvíte v podcastu: VEGANSTVÍ NEPOVAŽUJI NUTNĚ ZA NEJZDRAVĚJŠÍ VÝŽIVOVÝ SMĚR

  • Jak rozlišujeme výživové směry redukující živočišné potraviny?
  • Jaké jsou hlavní důvody pro to, aby se člověk stal veganem.
  • Existují výzkumy potvrzující zdravotní benefity při redukci masa a živočišných potravin?
  • Mají vegani a vegetariáni celkově lepší vztah k zdravému životnímu stylu?
  •  Bez jaké suplementace se vegan neobejde.
  • Jsou veganské náhražky jídel zdravé nebo ne? A jak je vybírat?
  • Rady, pro všechny, kteří chtějí jíst zdravěji.

Zdroje:
Autorský podcast časopisu Kondice