V podcastu s Monikou Bartolomějovou, zakladatelkou Nutričního institutu, jsem si povídala o tom, jak vybírat sladkosti, které uspokojí nejen chuťové buňky vašich dětí, ale také jim neuškodí.

Zdroj: Youtube

Jak dlouho děti uchráníme od sladkostí?

Z mé osobní zkušenosti, rodiče i výživové poradkyně, se mnoho rodičů snaží od sladkostí děti co nejdéle uchránit. Většinou se to daří do té doby, než začnou chodit do školy. I když i ve školce některé paní učitelky děti odměňují za snědený oběd bonbónem. Zkrátka dříve nebo později nastanou situace, kdy je pro děti nezdravým mlskám těžké se vyhýbat. Typickou příležitost může představovat dětská narozeninová oslava nebo návštěva u kamaráda. Těžko budete dítě před návštěvou nabádat, aby nepilo Coca-Colu nebo jiné sladké nápoje a nejedlo bonbóny, cukrovou vatu, chipsy a další dobroty zvlášť když to budou jíst všechny děti. Mohli byste ho totiž nechtěně vyloučit z kolektivu.

Zákazy nic neřeší

Spíš než striktně zakazovat a dětem nalhávat, že lentilky jsou tabletky a „čokoládky“ malá „mýdlíčka“ (i s tím jsem se setkala), se jako účinnější cesta jeví naučit dítě rozpoznávat, co je zdravé a co méně, a vysvětlit jim, proč je dobré se řídit doporučením všeho s mírou. „Sladkosti by samozřejmě neměly být běžnou součástí dětského jídelníčku. Na druhou stranu si myslím, že pokud se sladkosti v rodině omezují příliš, zákonitě přijde čas, kdy dítě začne po těchto potravinách toužit a extrémně je vyhledávat právě proto, že je nemá. Zvláště když je vidí například u svých spolužáků,“ konstatuje Monika Bartolomějová. I ona totiž byla „donucena“ přidat sem tam sladkost do školních svačin své dcery. „Nechtěla jsem, aby si připadala vyloučená nebo divná. Samozřejmě jsem se zamýšlela nad tím, co je správné a jakou, pokud možno co nejzdravější variantu sladkosti vybrat,“ popisuje Monika, jak se dostala k důkladnému studiu složení gumových medvídků a sušenek.

Gumoví medvídci a další „gumáci“

Snad nejtypičtějšími bonbóny, které děti milují, jsou medvídci, žížalky, srdíčka, jahůdky… Zkrátka gumové bonbóny všech možných barev a tvarů, jaké si jen dovedete představit. Monika Bartolomějová jim familiárně říká „gumáci“. „Pokud se rozhodnete gumové bonbóny dětem koupit, zdravotní přínos jako například přísun kolagenu u nich nehledejte. Základem těchto bonbónů je totiž cukr,“ varuje poradkyně pro výživu. Na trhu najdete i gumové bonbóny vyrobené pouze z ovoce a ovocných šťáv, které jsou spojené pektinem a mají nižší obsah cukru. Přesto je i tato zdravější varianta „gumáků“ velmi bohatá na cukr a je potřeba hlídat množství, které děti sní. Tyto kvalitní bonbóny mívají i menší balení, což je především kvůli ceně. Dovedete si představit, kolik by stál sáček bonbónů vyrobených pouze z čistého ovoce? „Při výběru gumových bonbónů si dávám pozor i na to, čím jsou barvené. Na trhu najdete výrobky zabarvené přírodními zdroji, jako jsou extrakty ze zeleniny, například z červené řepy nebo chlorofylem. To je vždy lepší varianta, než když výrobce použije syntetická barviva, která mohou u dítěte vyvolat alergické reakce. Velmi dobrý přehled o nebezpečných éčkách má například zpracovaný organizace Fér potravina. Najdete ho na jejich webových stránkách,“ doporučuje Monika Bartolomějová.

Místo bonbónů ovoce

Jako kvalitní náhrada bonbónů nejlépe poslouží čerstvé ovoce, které je sladké, a navíc obsahuje vlákninu, jež zpomalí nárůst cukru v krvi. Variantou může být i sušené nesířené a nepřislazované ovoce. V poslední době je moderní i jeho lyofilizovaná forma. V obou případech bychom si měli dát pozor na množství. Tím, že je ovoce zbavené vody, může obsahovat i v menším množství poměrně dost jednoduchých cukrů, se kterými bychom i v dětském jídelníčku měli šetřit. „Pár kousků bonbónů jako součást jinak vyvážené svačiny určitě nevadí. Stejně tak sušeného nebo lyofilizovaného ovoce. Hodí se i na výlety, když mají děti energetický výdej. Rozhodně bych se ale vyhnula dávat dětem bonbóny za odměnu. Pokud na to přistoupíte, budujete u nich návyk odměňovat se jídlem. Ten si pak mohou přenést do dospělosti a může jim velmi škodit, zvláště pokud by jejich strava nebyla kvalitní nebo dostatečná,“ upozorňuje Monika Bartolomějová.

Z podcastu se dále dozvíte:

  • Které sušenky jsou „nejzdravější“?
  • Jak se vyznat ve zmrzlinách a nanucích.
  • A proč je nezbytné vnímat jídelníček dětí jako celek.

Zdroje:
Autorský podcast časopisu Kondice
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29514881/