Nestačí ale začít se hýbat až v padesáti. Abychom si dokázali užívat života se vším všudy i v důchodovém věku, je potřeba začít se hýbat hned teď.

Čím dál více se ukazuje, že pravidelná pohybová aktivita zvyšuje fyzické i duševní zdraví a může oddálit nebo i zmírnit některé chronické nemoci, které naši populaci trápí. Patří sem srdeční choroby, cukrovka druhého typu, osteoporóza, vysoký krevní tlak, artritida a také obezita. Ta se bohužel stále častěji objevuje i u náctiletých. Podle Pavly Slanec, personální a provozní ředitelky sítě fitness center, které u nás známe pod jménem FORM FACTORY, je v České republice až 25 % dětí s nadváhou a 14 % s obezitou. Přitom právě obezita stojí často na samém počátku těchto onemocnění.

Zdroj: Youtube

Nadváha a obezita u mladých

Statistiky ukazují, že dětská obezita v ČR roste. Nejvyšší výskyt obezity byl podle některých údajů u dětí ve věku 11 až 13 let, přičemž nárůst obezity byl akcelerován především během pandemie COVID-19, kdy došlo k trojnásobnému zvýšení počtu obézních dětí ve srovnání s rokem 1996​ „Obezita u mladých lidí je alarmující a rozhodně bychom ji neměli přehlížet. Proto jsme spustili projekt Fit4School, v rámci, kterého spolupracujeme se základními a středními školami. Pořádáme semináře o zdravém životním stylu, pravidelném pohybu, výživě a mentálním zdraví. Snažíme se mladé generaci nastavit dobrý příklad. Osobně si uvědomuji i důležitou roli sociálních sítí a určitě ji nezavrhuji. Pokud influencer ukazuje zdravý životní styl, může mladé lidi motivovat například s cvičením. Vždy je ale důležité začínat s mírou, aby si mladý člověk neublížil,“ vysvětluje Pavla Slanec.

FORM FACTORY, které disponuje v ČR 19 provozovnami, nabízí v rámci projektu modulární koncept, který umožňuje využít jednotlivé aktivity podle aktuálních potřeb škol. Škola si ve spolupráci s centrálou FORM FACTORY může objednat například přednášky na téma: mobilita, zdravé stravování, přínosy fitness tréninků, silový trénink, mindset nebo sociální aspekty fitness. „Nabízíme i výukové a tréninkové lekce, vedené sportovní aktivity ve škole nebo vzdělávací a motivační programy pro pedagogy. Cítíme, že zvláště po covidovém období je potřeba mladé lidi v pohybových aktivitách podporovat a motivovat, jinak procento populace s nadváhou a obezitou bude neustále narůstat,“ varuje Pavla Slanec.

Neodkládejme pravidelný pohyb

Jestliže se chceme dožít vyššího věku v plném zdraví, neměli bychom pohyb odkládat na neurčito. Lidské tělo si totiž velmi dobře pamatuje, jak se k němu po celý život chováme. Odborníci uvádějí, že přibližně v padesáti až šedesáti letech nám tělo vystaví účet, ze kterého nemusíme být vždy nadšeni. Proto je důležité najít si sportovní aktivitu, která nám bude přinášet radost, endorfiny, lepší zdraví a také náladu. Jestli to bude skupinová lekce jógy, tance, posilování, chůze, cyklistika nebo běh, záleží už jen na nás.

Z podcastu se dále dozvíte:

  • Jak může být vnímáno zrušení vstupních lékařských prohlídek
  • Karta MultiSport pravidelný pohyb nezaručuje
  • Proč je dobré kombinovat venkovní sporty s in-door aktivitami
  • Jaké jsou výhody skupinových tréninků
  • Jaké druhy cvičení jsou vhodná pro ženy v menopauze

Zdroj:
Autorský podcast časopisu Kondice
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37923562/