Všichni víme, že prevence nadváhy, obezity ale i řady přidružených nemocí (jako je cukrovka, vysoký krevní tlak a další kardiovaskulární nemoci) u dětí i dospělých spočívá především ve vyváženém jídelníčku a pohybu. Pro vyvážený životní styl jsou ale důležité i další faktory. Na co by si rodiče měli dávat pozor? „Za Nestlé bych skutečně vyzdvihla výživu a pohyb, ale patří sem i psychická pohoda, kvalitní spánek a pěkné vztahy v rodině. Jde o komplexní proces,“ říká nutriční specialistka Nestlé Markéta Veverková.
Děti jsou jako houby: chtějí se učit, jak má vypadat vyvážený životní styl
Právě širokému pojetí a edukaci v oblasti vyváženého životního stylu, ale také šetrnému chování k naší planetě, se věnuje globální projekt Nestlé pro zdraví dětí, který v Česku působí od roku 2015. „Už před více než devíti lety se prokázalo, že vyvážený životní styl je pro děti velmi přínosný a také, že pokud velké firmy chtějí mít nějakou budoucnost, nemůžou fungovat ve společnosti, kde je velké procento obézních dětí i dospělých. Ti jsou pak nuceni dělat ve svém jídelníčku velké kompromisy. Rozhodli jsme se proto, že nejlepší cestou je v tomto případě edukace,“ říká Martina Šilhánová, která stála u zrodu projektu Nestlé pro zdraví dětí v Česku a v současné době působí jako vedoucí udržitelnosti pro Nestlé Česko a Slovensko. Podle ní fungují školáci obrazně řečeno jako houby, které s chutí nasávají všechny nové informace a jsou, na rozdíl od některých dospělých, ještě velmi tvárné, co se týče například pozitivních změn ve stravování.
Když jí zdravě celá rodina...
„Co jsem se za těch devět let naučila je, že pokud dětem vysvětlíte, jak funguje příjem a výdej energie, co znamená vyvážený pitný režim, proč by měly jíst ovoce a zeleninu, tak děti se tyto nabyté informace snaží praktikovat i v běžném životě. A pokud je doma v této změně podpoří rodiče i prarodiče, funguje to velmi dobře. Právě děti, které mají dostatek vědomostí o vyváženém životním stylu, leckdy učí své rodiče nebo sourozence, jak to má správně vypadat. A to je skvělý start,“ říká s úsměvem Martina Šilhánová z Nestlé.
Jak neplýtvat jídlem
V podcastu Kondice mluvila také o novém výukovém modulu s názvem Šetrně k přírodě, který má dětem ukázat, že jídlo se nevyskytuje v obchodech samo od sebe. „Nechci děti podceňovat, ale někdy je to může napadnout. My jim chceme ukázat realitu a naučit je přemýšlet nad tím, co jedí. Učíme je recyklovat obaly, vybírat si udržitelné potraviny, vysvětlovat principy ekologického zemědělství a klimatické změny. Vysvětlujeme jim, proč je jídlo vzácnou komoditou a nemělo by se s ním plýtvat,“ říká zakladatelka projektu v Česku.
Svačina do školy by měla děti nalákat
Pravdou je, že mnoho rodičů se setkává u plýtvání jídlem například u svých školáků, kteří nosí domů nedojedené svačiny. Ty obvykle putují do koše. Jak se dá tomuto problému předejít? „Jedním ze způsobů je připravit dětem svačinku hravou formou, aby byla lákavá i pro oči a aby z ní děti měly radost a těšily se na přestávku,“ vysvětluje Markéta Veverková, nutriční specialistka z Nestlé a současná vedoucí projektu Nestlé pro zdraví dětí. Můžete tak dítěti do krabičky připravit hned několik zdravých „dobrůtek“, aby měly z čeho ochutnávat. Nakrájejte kousek okurky, oloupejte jim půl mrkvičky, přidejte hrst borůvek a oříšků, domácí muffin nebo bohatě obložený dalamánek. Řešením určitě není dávat dětem oblíbenou sladkost – například smaženou koblihu. Ta sice dětem zachutná a snědí ji, v následujících hodinách ale budou pravděpodobně unavené a utlumené, bez chuti vstřebávat vyučovanou látku. Jídlo skutečně velmi ovlivňuje naše schopnosti soustředit se a hospodařit s energií. Mysleme proto na to pokaždé, když dětem připravujeme svačinu do školy, na výlet nebo na sportovní kroužek.
Zdroje:
Autorský podcast Kondice