Zatímco mezi zahraničními celebritami či urozenými ženami se objevuje čím dál více žen s prokvetlými vlasy, v českých končinách stříbrovlásky aby pohledal. Šediny neskrývá třeba obdivovaná Andie MacDowell, která neuposlechla ani oblíbené české doporučení, že pro ženu v letech už se dlouhé vlasy nesluší. Šedým mikádem se chlubí Diane Keaton, krátký svěží sestřih v odstínu stříbrné má i Helen Mirren a s šedinami si příliš neláme hlavu ani Meryl Streep, která s nimi dokonce ztvárnila nezapomenutelnou postavu Mirandy Priestly ve filmu Ďábel nosí Pradu. Přibývá ale i fotek, na kterých jsou patrná stříbřitá vlákna v bujné kštici obdivované čtyřicátnice Kate Middleton. Koneckonců ani sama britská královna Alžběta II. své šediny léta nijak neschovává.

Zdroj: Youtube

V české kotlině narazit na šedovlasou známou osobnost není jednoduché a zatímco mnoho slavných žen přiznalo třeba problémy s postavou, šedé vlasy jsou vzácností. A to platí i mezi běžnými ženami, kde jsou první šedé nitky často důvodem k pláči a šedá je ostudou snad i na prahu sedmdesátky. „Jsem z malé vesnice. Pořád jsem slyšela: ‚Máňo, obarvi se! Koukni jak vypadáš! Jak nějaká stařena!‘. Bývaly to častěji ženy. Ono chlapům je to upřímně fuk, co máte na hlavě. Naopak jim možná i ty šediny přijdou sexy, protože ukazují na velkou vnitřní sílu té ženy,“ říká o své zkušenosti s šedinami 40letá písničkářka a inspirátorka Marie Tilšarová. Na poznámky okolí se naučila reagovat doporučením, aby se kritici zamysleli, proč jim to vlastně vadí. Možná bude problém někde v nich samých – bojí se třeba stárnout?

Mezi českými známými osobnostmi jsou to právě umělkyně, spisovatelky, ženy zabývající se zdravým životním stylem, udržitelností, duševními záležitostmi a podobně, které se rozhodly své šediny netajit. „Jako každá žena, masírovaná reklamou jsem samozřejmě dlouhé roky jela v přelivech a pak i v barvách. Vlasy mi rostly rychle a už po týdnu bylo vidět, že mám odrosty. Prudilo mě předstírání i nesvoboda. Představa, že mě to čeká zas a znovu byla k nevydržení,“ vzpomíná na své někdejší pravidelné barvicí seance kuchařka, novinářka, spisovatelka a fotografka Lenka Požárová alias Zapálená kuchařka. Stejně jako pro Marii Tilšarovou byl spouštěčem dotaz muže, proč si vlasy vlastně barví. „Tehdy jsem se bavila s jedním klukem a dost jsem machrovala, že se nemaluju, protože jsem krásná taková, jaká jsem. Odzbrojil mě dotazem: ‚Jo? A proč si teda barvíš vlasy?“ vzpomíná Marie na moment, kdy se ve 34 letech rozhodla s barvením skoncovat. Podobná poznámka zafungovala i na Lenku Požárovou: „Od té doby ve mně rostla revolta. Začala jsem se dívat ženám na vlasy. Těch s přiznanými šedinami bylo jak máku. A v mém věku (s čerstvou čtyřicítkou) jsem nikoho neznala.“

Pro okolí šok, pro mě úleva

Obě ženy čelily zpočátku poměrně tvrdé kritice ze strany jiných žen. „Okolí bylo v šoku. Lidé mě nepoznávali. Střihla jsem totiž dlouhé vlasy na ježka, abych se zbavila odrostů. Jenže já cítila úlevu. Konečně jsem zažívala svobodu, jen jsem musela najít balanc,“ říká Lenka Požárová. Chvíli trvalo, než našla účes, který jí vyhovoval – zkusila i mikádo, než se vrátila opět k dlouhým vlasům. Pro Marii Tilšarovou, kterou můžete znát i jako Šťastnou lenošku, přiznání barvy znamenalo téměř dvouletý proces, během kterého postupně zkracovala obarvené vlasy. „To období nebylo příjemné. Ale myslím, že jsem alespoň ve své bublině tohle téma rozpinkla a třeba moje starší sestra, která se celý život barvila na černo, se teď rozhodla pro melíry, aby postupně mohla přestat s barvením,“ přemýšlí Marie o tom, co jí kromě svobody šediny přinesly. I Zapálená kuchařka Lenka Požárová se nakonec stala inspirací mnoha žen: „Ženy mě oslovují. Sestřičky u doktora i prodavačky. Ptají se, obdivují a vzdychají, že ony by taky chtěly. Dodávám jim odvahu, která je potřeba. Ten pocit za to opravdu stojí. Největší brzdou žen je, že si neumí představit, jak v tom budou vypadat. Bojí se, jestli jim to bude slušet. Ženy, nemůžete nic ztratit. Když vám to nesedne, můžete se vždycky zase obarvit!“

Že jde o určité kulturní specifikum Češek si všimla i módní vizionářka s vlasy barvy pepř a sůl Kamila Boudová, která žije v Paříži a coby Falešná Pařížanka vysvětluje podstatu okouzlujícího stylu opěvovaných Francouzek. Snaží se ženy motivovat nejen k tomu, aby nepodléhaly módním výstřelkům, ale aby šly i cestou přirozenosti a hledaly svůj vlastní styl. K němu šediny rozhodně patří. Pokud to jejich majitelka tak cítí samozřejmě. „Není to tak, že by se žádná Pařížanka nebarvila. Znám osobně jak ženy, které šediny přiznávají a jsou nádherné, tak i ty, které třeba vlasy zesvětlují, aby šediny nebyly tak patrné,“ nastiňuje autorka dvou knih o Falešné Pařížance hledající podstatu francouzského šarmu, že jedno správné řešení ani Pařížanky nemají. A pokud máte strach, že budete vypadat zanedbaně? Jako stará babka? „Ano, třeba má sousedka je šedivá a zanedbaná babka, ačkoliv je to také Pařížanka, ale rozhodně to není barvou vlasů. Šediny tu zkrátka nejsou vnímané tak negativně jako u nás. Pokud by to bylo něco špatného, věřte mi, že v těch vrstvách, ke kterým všichni vzhlížejí, by pak žádná žena šedivá nebyla. A tak to není,“ vysvětluje Boudová.

Barva vlasů je i v Paříži jen doplňkem celkového stylu. Rozdíl mezi svou zanedbanou sousedkou a stříbrovlasými stylovými ženami vidí v investicích do sebe. Ani ne těch finančních, jako těch týkajících se hledání sebe sama, snahy vyjádřit svou jedinečnou osobnost a nepodléhat jen diktátu reklamy a módních trendů. Základem módního stylu, který ohromí, je jedině pochopení vlastních potřeb a péče o ně. Stylová žena nedělá kompromisy, hledá kvalitu, odolává kvantitě a cítí, co jí sluší a lichotí. Včetně šedin. „Základem je to, jak samy sebe vnímáme, jestli si sebe vážíme, jestli se umíme dát na první místo, pečovat o sebe. I když něco vnímá společnost obecně negativně, jako něco zavrženíhodného na odpis, pokud my samy víme, že za to stojíme, vyzařuje z nás sebevědomí a láska k sobě samým,“ přemýšlí nad základem úspěchu. Nejde o zastávání radikálních pozic barvit/nebarvit, ale skutečně se zamyslet, co zrovna teď potřebujeme. „To je ten největší omyl. Že když máte šedé vlasy, musíte být automaticky zanedbaná a neopečovávaná. Ke stříbrným vlasům přece tak krásně ladí rudá rtěnka! Můžete si hrát s barvami v šatníku. A užívat si komplimenty. Na své ‚stříbřiny‘ jsem patřičně hrdá. A to je cítit na dálku,“ přidává svůj osobní tip i skutečně okouzlující a elegantní Lenka Požárová.

Zdroj:

  • autorský text časopisu Kondice
  • Lenka Požárová
  • Marie Tilšarová
  • Kamila Boudová