Vědec, biotechnolog a zakladatel české firmy BIOCEN Laboratories Petr Kaštánek odpovídá na otázky spojené s celulitidou. Především, které faktory ji ovlivňují a jak jí můžeme efektivně předcházet nebo ji alespoň zmírnit.

Jak vzniká celulitida a jaké jsou hlavní faktory, které ji ovlivňují?

"Na vzniku celulitidy se podílí více faktorů, takže je velmi těžké označit pouze jeden, který má hlavní dopad na její vznik. Může se jednat o vliv genetiky, hormonů, ale důležitá je i struktura podkožního vaziva a množství svalové a tukové tkáně. Nicméně lékaři za klíčový faktor považují změnu mikrocirkulace v jednotlivých tkáních. Mikrocirkulací označujeme oběh tělních tekutin jako jsou krev, tkáňové tekutiny a lymfa. Díky tomu pak dochází k postupnému rozvoji poruchy látkové výměny a tzv. plíživému rozvoji zánětu, který postupně přetváří stavbu podkožní tkáně a kůži dává charakteristickou podobu pomerančové kůry. Neplatí tedy, že celulitida trápí pouze silnější ženy, ale i štíhlé modelky."

Takže to neznamená, že žena s nadváhou musí mít nutně celulitidu? Jaký je rozdíl mezi běžnou tukovou tkání a celulitidou?

Běžná tuková tkáň nedeformuje kůži do charakteristického vzhledu pomerančové kůry. Jestliže pozorujeme celulitidu tedy pomerančovou kůru, je již tkáň narušena, poškozena. Znamená to, že se narušila mikrocirkulace spolu s lymfatickou drenáží v mezibuněčném prostoru v podkoží. Dochází tak k vytvoření mikroedémů, indukci tvorby prozánětlivých faktorů, nárůstu adipocytů a následnému narušení vazivové tkáně a nastupující fibrotizaci.

Laicky můžeme říci, že narušení mikrocirkulace v podkoží vede k malým otokům a vytváří se látky, které podporují zánět. Tukové buňky rostou, tlačí se na okolní tkáň a tu ztlušťují. Tím se vytváří hrbolky a jamky, které jsou typické pro celulitidu.

Existují nějaké účinné metody, které mohou působit preventivně?

Jak říká MUDr. René Vlasák, přední český lymfolog: nikdo nepochybuje o tom, že pro zubní hygienu jsou důležité zubní kartáčky, pasty a další pomůcky a samozřejmě včetně pravidelného čištění zubů. Iv případě celulitidy platí, že je dobré používat vnitřní i zevní prostředky, které podkožní tkáň podpoří. Je ale nutné své kůži tuto péči věnovat preventivně, udělat si z ní rutinu dříve, než dojde k samotnému rozvoji celulitidy.

Celulitida totiž neodráží jen celkovou kondici pokožky, ale je i odrazem našeho celostního zdraví. Proto nefungují „hurá akce“, ale je zapotřebí pravidelnost a systematičnost.

Dobře, co tedy mohu začít dělat konkrétně hned ať už preventivně nebo k vylepšení celulitidy, kterou již mám?

Podpořte lymfatický systém, a to hned několika způsoby. Srdcem žilně lymfatického systému je lýtko. Proto je dobré zapojit lýtkové svaly ideálně rychlou chůzí v kompresi. Dále byste měli věnovat pozornost centru těla – coru, který je stabilizátorem veškerého svalstva. Důležitý je také dech, naučte se hluboké břišní dýchání. A jak už jsem uvedl, při pohybových aktivitách byste měli používat kompresní legíny, zvláště při běhání. Jednou za čas si dopřeje lymfodrenáž ať už manuální nebo přístrojovou. Partie, se kterými nejste spokojená nebo se u nich obáváte celulitidy pravidelně sprchujte střídavě teplou a studenou vodou. Pokud jde o výživu, hlídejte si v jídelníčku především dostatečné množství kvalitních bílkovin a určitě omezte jednoduché sacharidy. Ženy se často mylně domnívají, že by měly navýšit přísun zeleniny, ovoce a vody. To samozřejmě není obecně špatně, ale mikrocirkulaci v podkoží ovlivňují právě bílkoviny. Z tohoto důvodu bychom se na ně měli zaměřit. No a jak už jsem zmínil používejte vhodné krémy, které opravdu fungují. Dobré je celkové starání se o sebe ještě doplnit správným doplňkem stravy a bylinnými čaji, které mikrocirkulaci podpoří zevnitř.

Na našem trhu je ale spousta výrobků proti celulitidě. Jak poznám ty správné?

Zjistili jsme, že samotné lokální přípravky ve formě různých anticelulitidních krémů a gelů založených na spalovačích tuků příliš nefungují, protože necílí na podstatu problému, kterou je porucha mikrocirkulace a zánět. Je tedy dobré volit takové krémy a gely, které se zaměřují na samotný zánět, a hlavně se díky svému složení dostanou až k němu.

Nechci tady propagovat naše výrobky, ale mohu vám říci, jak fungují a z čeho jsou vyrobeny. Na jejich vývoji jsme šest let spolupracovali s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze a také s lymfocentrem vedeném doktorem Reném Vlasákem, kde jsme jejich účinnost poměrně dlouho testovali.

Tak prosím…

Náš vědecký tým se zabýval výzkumem účinků bioaktivních látek z mikrořas a protizánětlivých účinků konopí a jeho hlavních účinných látek – kanabinoidů (CBD). Výzkumný tým na VŠCHT zjistil, že vybrané kanabinoidy z konopí snižují vedle dalších účinků tvorbu takzvaných prozánětlivých cytokinů, tedy látek odpovědných za vznik lokálních zánětů v organismu. Na základě toho jsme vyvinuli řadu podpůrných kosmetických produktů kombinujících extrakty z léčivých bylin bohatých na protizánětlivé flavonoidy a CBD canabidiol – antioxidační a protizánětlivý kanabionid z konopí setého. Součástí produktů jsou i další přírodní látky jakou jsou extrakty z mikrořasy spiruliny, ovlivňující mikrocirkulaci a genistein (pozn. redakce biologicky aktivní forma isoflavonu ze sojových bobů), který má fytoestrogenní aktivitu, tedy podporuje hormonální rovnováhu. No a pak jsou to další látky, které cílí na lipolízu (pozn. redakce nodbourávání podkožního tuku) jako je kofein, karnitin, ale i esenciální oleje ze zázvoru, cypriše a citronu, které mj. zlepšují krevní oběh, což má příznivý vliv na pokožku s celulitidou. Jsme přesvědčeni, že díky tomuto složení naše produkty cílí nejen na odbourávání tukových buněk a zpevnění vazivových tkání, ale hlavně na samotnou příčinu problému.

Dobře, ale ani sebelepší produkt mi bez pohybu, kvalitní stravy a dalších bodů, které jste uvedl výše nepomůže… Je to tak?

To je samozřejmě pravda. Pokud máte sedavé zaměstnání, stravujete se převážně fast foodem a nehýbete se, s celulitidou nic neuděláte ani když budete mít ten nejúčinější krém na světě.

Co když je problém opravdu velký? Například, když mluvíme o třetím stupni celulitidy?

Tento stupeň je charakteristický tím, že celulitida je viditelná za jakéhokoliv osvětlení, v sedě, stoji i v lehu. Toto stádium už vyžaduje komplexní péči, a ne vždy se ji podaří zcela vyléčit. Rychlé a jednoduché řešení neexistuje. Vhodný je komplexní přístup pod dohledem vyškoleného specialisty, který zahrnuje nutriční i pohybovou intervenci, lymfodrenáž, kompresivní léčbu, endermologii (technologie buněčné stimulace) a využití fytoterapie.

Jaký vliv mohou mít na vznik a rozvoj celulitidy hormonální změny v těhotenství v období menopauzy nebo pokud ženy užívají antikoncepci?

Hormony mají na mikrocirkulaci a tím i vznik celulitidy zásadní vliv, takže těhotenství, hormonální léčba ale i hormonální disruptory ve vodě a v potravinách mohou rozvoj celulitidy ovlivňovat.

Na druhou stranu bychom měli chápat, že celulitida je projevem přirozeného stárnutí pokožky (především ženské). Může se ale objevit již v pubertě právě díky hormonálním změnám nebo vlivem genů. Kromě hormonů a genetiky může každá žena ovlivnit, kdy se u ní celulitida objeví.

4. stupně celulitidy. Jak poznáte, který máte vy?

1. stupeň

Má téměř každá z nás a je zcela fyziologický. Je viditelný pouze při zmáčknutí kůže a nevyžaduje žádné ošetření.

2. stupeň

Se vyznačuje drobnými nerovnostmi, které se objevují nejdříve a nejčastěji na zevní straně stehen a jsou viditelné, aniž byste si kůži museli zmáčknout. Jsou patrné například při napnutí svalu, sezení na tvrdé podložce nebo v ostrém světle. Jako určitý kaz na kráse, patrný u modelek na předváděcím molu při ostrém osvětlení, je tento stupeň někdy také nazýván jako manekýnské stádium. V těchto případech jako léčba mnohdy postačí úprava pohybového režimu a jídelníčku.

3. stupeň Je stádium celulitidy, když už jsou nerovnosti viditelné za jakéhokoliv osvětlení, v sedě, stoji i v lehu. Toto stádium již vyžaduje komplexní péči, a ne vždy se podaří zcela vyléčit.

4. stupeň Tímto stupněm se označují hrubé projevy nerovnosti, a hlavně nezvratnost poškození. Ve většině případů jde viditelně o gynoidyní (hruškovitou) nadváhu, kde na úpravě těchto změn musí spolupracovat lymfolog s obezitologem a případně i s plastickým chirurgem.

Kdo je doc. Ing. Petr Kaštánek, Ph.D.?

Český vědec, biotechnolog a velký milovník přírody. Nové účinné látky do kosmetiky, doplňků stravy nebo léčiv hledá v těch nejodlehlejších koutech Země. Poslední expedice ho zavedla na Antarktidu, kde zkoumal mikroskopické řasy a lišejníky.

Zdroje:
Petr Kaštánek, BIOCEN Laboratories