Ač se to nezdá, na stavu krku a dekoltu se odráží i to, jaké prádlo nosíme. „Správně padnoucí spodní prádlo, a zvláště podprsenky, mají významný vliv na kondici poprsí a mohou dokonce pomoci předcházet vráskám v dekoltu. Správná podprsenka poskytuje nezbytnou podporu, chrání prsní tkáň a pomáhá udržovat správný tvar prsou. To je důležité zejména při sportování nebo během fyzické aktivity, kdy jsou prsa vystavena většímu pohybu,“ vysvětluje Karolina Krušinová, spolumajitelka obchodů Správná podprsenka s tím, že kvalitní spodní prádlo může pomoci redukovat i tření a tlak na pokožku, což je důležité pro prevenci vrásek.

Zdroj: Youtube

Největší potíž bývá se správnou velikostí – jen málo žen nosí skutečně padnoucí prádlo a zbytečně se tak připravují o jeho benefity. Často nosíme větší obvod a menší košíček, než bychom opravdu potřebovaly. Nejlepší způsob, jak to vyřešit, je nechat si udělat profesionální fitting, který už v Česku některé obchody s prádlem nabízejí. Vyplatí se to zvlášť v případě, že máte větší prsa nebo když se vaše tělo výrazně mění, ať už v souvislosti s těhotenstvím či kojením, nebo kvůli váhovým výkyvům.

Spěte v prádle
Překvapivě hodně mohou stav dekoltu ovlivnit speciální podprsenky na spaní, a to zejména, pokud spíte na boku a máte větší prsa. Tato poloha totiž způsobuje, že se mezi prsy zvrásní kůže. Časem se pak tyto linky na kůži ustálí a vznikají typické vrásky ve tvaru písmene „V“. A těch se jen velmi těžko zbavuje. Podprsenky na spaní fungují tak, že prsa během spánku drží od sebe, takže se pokožka v dekoltu nevrásní. „Ideální by samozřejmě bylo spát na zádech, ale to ne každé ženě vyhovuje. Pak je podprsenka na noc dobrým řešením,“ říká Barbora Blahůšková, kosmetička a školitelka značky Biorganica.

Vždy je ale podle ní také třeba myslet na správnou péči. „Základem je chovat se k dekoltu stejně jako k obličeji, tedy čistit ho, hydratovat a pečlivě chránit UV filtry,“ upozorňuje s tím, že to nejhorší, co můžete dekoltu udělat, je nechat ho spálit. Jakmile tedy dojde na svlékání bund a výstřihy, nasaďte ochranný krém a v průběhu dne nátěr několikrát obnovte.

Zdroj:
Karolina Krušinová
kosmetička Barbora Blahůšková
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25793936/