„Veganská a přírodní kosmetika spolu vlastně nesouvisejí. I certifikovaná přírodní kosmetika v sobě úplně bez problémů může mít třeba máslo ghí nebo už zmíněný shellac. Certifikát přírodní kosmetiky se týká čistoty složek, případně i zacházení se samotným zvířetem, ale nevypovídá to nic o tom, že by živočišné produkty ve výrobku nebyly,“ varuje odbornice na ekologickou kosmetiku a zakladatelka úspěšného ‚zeleného‘ pop-up tržiště Green Beauty Market Andrea Vémolová.

Zdroj: Youtube

A platí to i naopak: Je-li kosmetika veganská, neříká to nic o její přírodnosti nebo ekologičnosti. „To pak znamená, že mnoho veganských kosmetických produktů obsahuje syntetické látky, ropné deriváty, parabeny a silikony, a označení vegan u nich funguje hlavně jako marketingový nástroj, jak oslovit další skupinu lidí, tedy přesvědčené vegany,“ doplňuje odbornice. A pozor, označení "vegan" ještě automaticky nezaručuje, že produkt nebyl testovaný na zvířatech. Je to jen informace o tom, že neobsahuje živočišné složky.

Samostatnou kapitolou je pak přírodní necertifikovaná kosmetika. Ta sice může splňovat standardy té certifikované, ale jelikož pojem "přírodní" není definovaný žádným právním předpisem, může jít jen o marketingový tah. Ve skutečnosti tedy takový krém může "přírody" obsahovat klidně jen stopové množství a jeho výrobce se z hlediska práva nedopouští ničeho nekalého. Je tedy nasnadě, že v případě necertifikované přírodní kosmetiky byste už stran zacházení se zvířaty nebo veganského složení neměli očekávat už vůbec nic.

To samozřejmě neznamená, že by taková kosmetika nemohla být veganská. Vždy je ale třeba pečlivě studovat etikety a zajímat se i o případné další certifikáty, které vaše kosmetika má. Chcete-li mít jistotu, že produkt nebyl testovaný na zvířatech a zároveň neobsahuje složky živočišněho původu, hledejte na obalu certifikát Leaping bunny (skákající králíček) v kombinaci s některým z "veganských" certifikátů (Vegan trademark - logo se slunečnicí, Vegetarian Society Approved vegan a Vegetarian Society Approved vegetarian). Informaci o netestování na zvířatech nese i certifikát Natrue (o veganském složení ale neříká nic), případně i známka Cruelty free. Ta ale stojí pouze na čestném prohlášení výrobce a kosmetika v tomto směru neprochází žádnou další kontrolou.

Zdroje:
Andrea Vémolová, www.greenbeautymarket.cz
www.zviratanejime.cz
www.soucitne.cz