Mnoho žen, které si nechaly voperovat prsní implantáty, se cítí s výsledky spokojeni a zvyšuje se jim kvalita života. I když vám jistě mohou zvýšit sebevědomí a učinit vás šťastnějšími, zvažte i možná rizika.
1. Vliv na kojení i sex
Mnoho žen s implantáty může úspěšně kojit, ale u některých může dojít ke snížení přísunu mléka. Pokud jsou implantáty umístěny přímo proti prsní tkáni, mohou tlak utlačovat mlékovody, čímž se sníží produkce mléka a naruší se jeho volný tok během kojení. U implantátů vložených za prsní sval je méně pravděpodobné, že toto způsobí. Také záleží na tom, kde je vedený řez. Menší riziko, že bude vaše schopnost kojit narušena je, když se vede v podpaží.
Ačkoli to není časté, další komplikací, která se vyskytuje nejméně u 1 % pacientek, jsou změny v pocitech v prsou a bradavkách. Citlivost v těchto oblastech se buď zvýší, nebo sníží, což ovlivní kojení a sexuální reakce.
2. Vyšetření prsou je složitější
Prsní implantáty mohou také ovlivnit vaše screeningová vyšetření. Mohou rušit magnetickou rezonanci, ultrazvuk a mamografické vyšetření, které musí ženy ve věku 45 až 54 let každoročně absolvovat kvůli sledování svého zdravotního stavu.
Obvykle se snímky prsou pořizují ze dvou úhlů, aby se určilo riziko vzniku rakoviny prsu. U osob s implantáty je však nutné pořídit další snímky, aby byly výsledky mamografu přesné. Křemík je radioparalytický, což znamená, že blokuje záření, místo aby ho propouštěl, což vede ke zkreslení, které může být nesprávně interpretováno. Dodatečné snímky umožňují rentgenologovi lepší přehled nebo náznaky případných abnormalit.
3. Často je nutná další operace
Míra revize implantátů zůstává až 36 %, což je významný faktor, který byste měli před operací vzít v úvahu. V některých případech se může stát, že tělo nehojí implantát správně. Může dojít ke změně polohy implantátu, ke vzniku záhybu nebo k vytvoření tzv. kapsuly. Kapsula je tuhé pouzdro kolem implantátu vytvořené hrubým vazivem, které může zdeformovat i implantát. Této tvorbě tuhého vaziva se dopředu nedá zabránit a ani odhadnout, zda tělo zareaguje tímto způsobem. Naštěstí se tato odlišná reakce těla na implantát vyskytuje jen v mizivém procentu. Pokud k tomu však dojde je zapotřebí stav korigovat.
4. Onemocnění prsních implantátů (BII)
BII je termín popisující řadu autoimunitních příznaků, které se mohou vyskytnout po operaci. Pokud se u vás některý z nich po operaci objeví, je riziko vysoké:
- Bolesti kloubů
- Problémy s pamětí a soustředěním
- Únava
- Problémy s dýcháním
- Poruchy spánku
- Vypadávání vlasů
- Bolesti hlavy
- Deprese
Příznaky BII se u jednotlivých osob liší, takže se u vás mohou projevovat mírněji a s menším počtem příznaků než u ostatních.
BII není oficiálně diagnostikovaným onemocněním a odborníci plně nerozumí tomu, co ji způsobuje. Jiní předpokládají, že jde o zánětlivou nebo autoimunitní reakci na implantáty. Jisté je, že postihují osoby, které podstoupily rekonstrukci nebo zvětšení prsou pomocí materiálu plněného solným roztokem nebo gelem, a to bez ohledu na to, zda jsou prasklé nebo neporušené. Ve většině případů může odstranění implantátů příznaky BII zlepšit.
5. Zvětšení prsou nemůže napravit povislá prsa
Zvětšení objemu prsou může ve skutečnosti vzhled povislých prsou ještě zhoršit. Vhodným zákrokem k nápravě povislých prsou je lifting prsou neboli mastopexe. Při liftingu prsou dochází k napnutí tkání a odstranění přebytků, případně i k přemístění dvorců a bradavek do vhodnější polohy. Mnoho pacientek, zejména těch, které prošly těhotenstvím a kojením, by si přálo prsa zvednout i zvětšit, v takovém případě lze provést augmentační mastopexi nebo kombinované zvětšení a zvednutí prsou. Berte v úvahu to, že úprava povislých prsou je náročnější než jen jejich zvětšení pomocí implantátů.
Moderní prsní implantáty jsou sice bezpečné a mají dlouhou životnost, ale nejedná se o doživotní zařízení. Dnešní implantáty běžně vydrží déle než deset let, než je nutné je vyměnit.
Zdroj: plasticsurgery, myclevelandclinic, artofhealthyliving, NHS