I když olejování vlasů, alespoň soudě podle sociálních sítí, vypadá jako horká novinka, ve skutečnosti jde o metodu známou a používanou už dlouhá staletí. Vychází z ájurvédské tradice a například v Indii je od nepaměti součástí péče o zevnějšek. Do vlasů se vetře olej a nechá se působit často i několik hodin, což kštici zajistí bohatou hydrataci a výživu. Ájurvédská tradice při olejování vlasů pracuje i s pokožkou hlavy – ta se za pomoci oleje masíruje, což zlepšuje její prokrvení a následně i růst a kvalitu vlasů. Že to funguje, už potvrdilo i několik studií.

Zdroj: Youtube

Zásadní je výběr oleje. Nejčastěji se doporučuje jojobový, avokádový, meruňkový, arganový, kokosový nebo mandlový. Zábal můžete udělat jen s některým z nich nebo se inspirujte kadeřnicí Terezou Vlasákovou. "Já přírodní oleje kombinuju s olejovými vlasovými produkty, případně použiju jen olejové sérum. Olejování vlasů se tak vždy snažím přizpůsobit potřebám konkrétního klienta," říká.

A jak na to? Olej se dá nanášet do suchých i vlhkých vlasů. Platí, že lehce vlhké vlasy (a případně i pokožka) olej obecně přijímají lépe. S množstvím oleje to ale nepřehánějte. Stačí kápnout do dlaně malou trošku a tu pak zapracovat do rozčesaných vlasů. Začněte ve střední délce a postupujte ke konečkům. Teprve pak se případně přesuňte i k hlavě.

Ať už se pokožku rozhodnete olejovat, nebo ne, vyplatí se jí dopřát masáž konečky prstů nebo speciálním masážítkem – zlepšíte tak její prokrvení a tím i výživu vlasů. Vlasy sepněte do volného uzlu nebo copu a udělejte si turban ze starého ručníku nebo trika (zamastí se).

Následně olej nechte pracovat půl hodiny až čtyři hodiny a smyjte šamponem. Používáte-li přírodní nepěnivý, možná zjistíte, že budete muset sáhnout po ‚klasice‘ nebo po čisticím šamponu. I to je důvod, proč to s množstvím oleje nepřehánět. Pokračujte kondicionérem, případně maskou a nakonec upravte, jak jste zvyklá.

Zdroj:
kadeřnice Tereza Vlasáková, www.tenpocit.cz
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2468227622001302