Sneaker-culture je fenomén, který má kořeny v hip-hopové a basketbalové scéně. Postupně ale zasáhl další aspekty života - módu, umění, a dokonce i investování. Některé originální tenisky totiž koupíte doslova za stovky tisíc. A ačkoliv mnoho lidí vlastní desítky různorodých párů bot, existují tenisky, které jsou univerzální, a můžete je nosit k úplně všemu. Tyhle kousky by vám určitě v botníku neměly chybět.

1. Nike Air Force

Klasické Air Force boty jsou jedny ze dvou mých nejoblíbenějších siluet bot. Bota vydrží roky, nikdy nevyjde z módy, dělá krásnou nohu a navíc je extrémně pohodlná. Technologie Air sole, kterou Nike využívá už od roku 1979, funguje na principu "vzduchového polštářku" v mezipodevši.

Zdroj: Youtube

Bota je tedy nejen geniální pro každý váš outfit, ale i pro zdraví vašich nohou a pohodlnou chůzi. Nejklasičtější Air Force jsou ty úplně bílé, fantazii se ale meze nekladou. Vybrat je můžete i v dalších ikonických barvách.

2. Air Jordan 1

Druhá moje nejoblíbenější teniska. Klasické ikonické Jordany jsou top-stylové vždy, všude a ke všemu. V jakémkoliv věku můžete zdánlivě jednoduchý a nudný outfit ozvláštnit touto legendární sneaker. Boty slavného basketbalisty jsou dražší investice, pokud chcete originální colorway. Je jich tolik, že si určitě vyberete tu vlastní, já preferuji klasickou white-red nebo white-black-red kombinaci.

3. New Balance 574

Tento totální evergreen v teniskách je jasná volba pro všechny, kteří preferují pohodlí. V New Balance teniskách jezdím k moři, na hory i na procházku se psem. Jsou perfektně tvarované a sednou opravdu skoro každému. Hodí se ke všem stylům oblečení a jsou fantasticky nenápadné. Tuto siluetu už spoustu let doporučuju každému, kdo shání nové tenisky. Poměr cena-výkon je u nich opravdu znamenitý a ještě nikoho, komu jsem je doporučila nezklamaly.

4. Vans Old Skool

Dodnes si pamatuji jejich SKU kód na krabici, protože to byla vždycky naprosto nejprodávanější bota. Sluší každému a skvěle vypadá i k šatům a sukním. Ačkoliv nejsem úplný fanoušek Vans tenisek, Old Skooly jsou jediné, které jsou opravdu pohodlné. Nevydrží vám sice příliš dlouho, cena tomu ovšem odpovídá.

5. Converse Chuck Taylor

Už v devíti letech jsem tátovi kradla klasické červené Conversky, a i když mi byly asi o osm čísel větší, tahala jsem je všude. Tyhle boty jsou absolutní must-have každého sneaker-freakera. Nemusíte zůstávat jen u klasických nízkých nebo kotníkových. Converse dnes vyrábí spoustu upgrade verzí tenisky, například ty s vysokou platformou vypadají naprosto luxusně. Také se jedná o botu, která se hodí ke všem outfitům, je poměrně pohodlná a určitě ji unosíte.

Zdroje: autorský text https://digitalcommons.uri.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=3285&context=theses https://fashionandtextiles.springeropen.com/articles/10.1186/s40691-020-00228-3 https://universe.byu.edu/2022/10/14/sneakerheads-and-their-impact-on-shoe-culture/