Zarudnutí, pálení, svědění kůže. To jsou typické projevy domácího holení v oblasti bikin, které řešíme hlavně v létě. Nicméně i v chladných měsících jsme zvyklé starat se o zástřih „našich zahrádek“, zvláště pokud vedeme sexuální život nebo třeba chodíme do bazénu a sauny. Nebo protože máme pocit, že se holit zkrátka musíme, protože to tak dělají všichni. Nejvíc při holení intimních míst trpí ženy, které mají přirozeně citlivou pokožku se sklony k zarudnutí. Tady může holení představovat opravdu bolestivou záležitost. Když ale budete dodržovat několik zásad, můžete se pochlubit hladkým klínem, aniž byste měly pocit, že vaše kůže připomíná spíš opelichané kuře.
Pozor na tupé žiletky
Mnoho žen má po holení problém s bolestivým zarůstáním chloupků, za které mohou ve většině případů ztupené hroty žiletek. Mnoho žen nedá dopustit na pánské žiletky, které bývají ostřejší. Vyzkoušet můžete i speciální žiletky pro citlivou pokožku se zabudovaným antialergenním mýdlem, které chloupky zjemní. Nezapomeňte žiletky pravidelně měnit. Pokud máte jednu žiletku v holítku celé týdny, nebo dokonce měsíce, hrozí, že se vám do ní dostanou nečistoty a infekce v podobě hnisavých vřídků je na světě. Dobrou alternativou žiletky je například elektrický zastřihávač pánských vousů, který si můžete půjčit od partnera – možná vás rozdíl v používání překvapí. Já osobně tuhle vychytávku doporučuji všemi deseti – zastřihávač používám bez kabelu (musí být nabitý) normálně ve sprše, ale zvládnout se s ním dá lehce i holení nasucho. Strojek se používá stále dokola, jediné, co se mění, jsou náhradní plastové planžety. Za mě je to skvělá volba, byť se nejedná o epilátor, ale depilátor, který vám chloupky netrhá, nýbrž jen zastřihuje.
Mezi holením si dejte pauzu
Mít čerstvě hladký „sestřih“ pokaždé, když na vás partner sáhne, zní sice možná lákavě, jenže může jít o skutečné utrpení. Čím hladší chcete pod kalhotkami být, tím častěji musíte logicky chloupky holit. Jenže při každodenním holení vystavujete jemnou kůži v oblasti genitálu podráždění, takže riskujete, že se sexuální hrátky promění v poměrně bolestivou záležitost. Navíc můžete tam dole vypadat i jako oškubaná husa. A to není zrovna sexy. Co s tím? Mezi holením si zkrátka dejte na čas, a to ideálně tři až čtyři dny. Mějte napnutou pokožku, abyste snížily riziko pořezání na minimum a pro rychlejší regeneraci intimní partie na závěr opláchněte studenou vodou.
Napařte se
Na holení si vyhraňte dostatek času. Asi nejhorší je vlítnout do koupelny, strhnout ze sebe oblečení a narychlo si spodek přejet ve sprše. Pak hrozí, že se jednak poraníte, jednak vám vyskočí rudé pupínky, protože pokožka bude v šoku. Nejlepší je vlézt si do vany, nebo se prohřát pár minut ve sprše teplou vodou a nechat se hezky napařit. Pak použijte dostatečné množství pěny, gelu nebo holicího oleje, který pleť krásně zvláční. Žiletku používejte vždycky ve směru růstu chloupků, ne obráceně, a po každém tahu žiletku ideálně opláchněte.
Pečujte o pokožku po holení
Tajným tipem některých žen je používat jako prevenci proti zarůstání chloupků po holení navlhčený kus kamence, který se dá sehnat ve specializovaných obchodech. Kamence, přestože štípou, mají výhodu v tom, že účinně zastavují krvácení po říznutí a stahují otevřené póry po holení. Dobře funguje i sypký pudr nebo olej s aloe vera, který má dezinfekční a hojicí účinky. Zarostlé chloupky souvisejí často také s celkovým stavem kůže, například pokud je pokožka suchá a dehydratovaná, bývají problémy se zarůstajícími chloupky výraznější. Proto ji udržujte v kondici pomocí oleje nebo krému pro intimní partie, používat můžete i sprchové gely s ureou, proti zarůstání mohou preventivně pomoct i mycí gely s probiotiky.
Noste bavlnu
Pozor, zarůstání chloupků po holení je časté také při nošení těsného oblečení, kdy se látka tře o kůži a brání chloupkům růst, jak mají. Nenoste proto kalhotky ze syntetických materiálů, ani příliš těsné džíny. Na postižené místo lze aplikovat i peeling na zarostlé chloupky, který odstraní odumřelé kožní buňky a zároveň pomůže „zaseknuté“ chloupky uvolnit. Pomůže také teplý vlhký obklad. Uvolněný chloupek ale nevytrhávejte, ranku stačí vydezinfikovat a nechat zahojit, místo můžete potřít trochou tea tree oleje, který pomůže ránu zacelit. Mačkání pupínku může vést k rozšíření zánětu do okolí.
Opravdu se musím holit?
Položily jste si někdy tuhle otázku, když se chystáte vzít do ruky žiletku nebo epilátor? Možná vás překvapí vaše odpověď. Neholíte se jen proto, že je to trend? Tomuto tématu se věnovala i známá vizážistka, kosmetička a youtuberka Lucie Dolejší v otevřeném videu o holení. „Dlouho jsem měla šílené problémy s holením intimních partií. Bolestivé zarůstání chloupků, boláky, podrážděná kůže. Pak jsem se sama sebe zeptala, jestli se holím kvůli sobě, jestli to skutečně dělám pro sebe nebo jen kvůli partnerovi či pocitu, že jinak nebudu dost dobrá. Zjistila jsem, že pro sebe to opravdu nedělám,“ přiznala ve videu. Podle ní je normální, pokud patříte k ženám, které se klidně celou zimu neholí. „Je to jenom vaše tělo a nikomu do toho nic není, takže si do této záležitosti nenechte nikým kecat. Muži si přece taky nechají narůst vousy, když to tak cítí, a nikdo se nad tím nepozastavuje. Pokud je vám příjemné mít chloupky, případně vám vadí proces holení, tak se zkrátka neholte. Není to ničí povinnost,“ říká vizážistka. Navíc existuje i dost mužů, kterým se neoholený klín líbí a pubické chloupky je přímo vzrušují. Možná je tedy na místě vypátrat, co na to říká váš partner. Třeba nakonec zjistíte, že se kvůli partnerovi holíte úplně zbytečně, protože doma máte někoho, kdo dává přednost přirozenosti.
Zdroje:
https://www.gillettevenus.com/en-us/womens-shaving-guide/how-to-shave/how-to-shave-bikini-line/
https://www.youtube.com/watch?v=AYC9vgWPj6A
https://www.womenshealthmag.com/health/a19903677/how-to-shave-your-bikini-line/