Nejde přitom jen o to, že díky výzvě například shodíte kýžený počet kil, ale že za pár týdnů můžete získat nějaké prospěšné návyky, což se rovněž počítá. Ale berte to tak, že po oněch třiceti dnech budete pořád teprve na začátku kýžených velkých změn a rozhodně nebudete moct říct, že už je máte za sebou. Odborníci na lidskou psychiku se shodují v tom, že jsou potřeba dva až tři měsíce na to, aby se vaše nové chování ustálilo a vy jste nové zvyky přijali za své. Někdy to může trvat ještě déle, zvláště pokud jde o něco, do čeho se vám moc nechce a co vás nějakým způsobem omezuje.

Mobilní telefon jako pomocník

Jít do nějaké realistické třicetidenní výzvy je určitě dobrý nápad, ale počítejte s tím, že skutečná změna může trvat mnohem déle. Taky je fajn, když vlastnímu vrhnutí se do nějaké výzvy předchází rozvaha, proč do ní chcete jít, co tomu chcete obětovat a co od toho čekáte.

Pokud chcete například za měsíc shodit dvě až tři kila a zároveň se naučit pravidelně cvičit, můžete tak učinit například pomocí nějaké aplikace do mobilu, která vás celým procesem provede. Ale vy sami budete muset rozhodnout o tom, v jakou denní dobu budete cvičit, a udělat si na to ve svém denním rozvrhu čas a ten pak dodržet. Dobrá zpráva? Studie z roku 2018 publikovaná v časopise Journal of Biomedical Informatics ukázala, že mobilní aplikace skutečně mohou lidem pomoci vytvořit si užitečné návyky. Zároveň můžete své úspěchy on-line sdílet s ostatními lidmi, což zvyšuje šanci na úspěch.

Každý den něco nového

Kromě třicetidenních výzev zaměřených vedle hubnutí třeba na meditace, učení se cizím řečem, šetření peněz nebo na to, jak se konečně naučit správně pečovat o pleť, existuje ještě jeden typ měsíční výzvy. Ten vás vyzývá, abyste si každý den vyzkoušeli něco nového, do čeho jste se zatím nepustili. I tenhle způsob může přispět k tomu, že si osvojíte některé nové návyky.

Než se do nějaké výzvy pustíte, ujistěte se, že je v souladu s vašimi cíli a odpovídá vašemu životnímu stylu. Například výzva k úspoře peněz, která vás nutí ušetřit víc, než je reálně možné, vás bude akorát stresovat. Stejně jako výzva, podle níž si během měsíce vyrýsujete břišní svaly. Chcete se někam posunout, ale zároveň musíte zůstat v realitě. Pokud se například chystáte s pomocí výzvy běhat, zvažte, zda to fyzicky zvládnete, a pořiďte si pro začátek alespoň slušné boty.

Když už se do výzvy pustíte, pokuste se plán dodržovat každý den, i proto je důležité předem si promyslet, co vás následující měsíc čeká – pokud se v něm chystáte na dovolenou nebo vás čeká finiš velkého pracovního projektu, asi to není ideální čas a má smysl zahájení odsunout. Pokud se od výzvy někdy přesto odchýlíte, což se samozřejmě stává, pokračujte další den tam, kde jste přestali, případně se, pokud to bylo krátce po začátku, zase vraťte na start.

Dejte si pozor na různé výzvy, které sice také slibují zlepšení životního stylu třeba díky zlepšení stravovacích návyků, ale nedělají to nezištně, protože za nimi stojí nějaký výrobce jídla, nápojů či potravinových doplňků, které vám bude chtít vnutit.

30 dní pro vaši mysl

Některé výzvy se vyloženě zaměřují na rozvoj mysli, sebeuvědomění a všímavosti. Zkuste třeba tu následující. Činnostem se nemusíte věnovat dlouho, ale ideálně každý den ve stejnou dobu.

1. den: Myslete na jednu věc, za kterou jste vděční.

2. den: Přečtěte si pár vtipů, které vás rozesmějí.

3. den: Meditujte 3 minuty.

4. den: Najděte si pár minut na rozhovor s někým, kdo vás umí potěšit.

5. den: Poslechněte si hudbu, která vám dělá radost.

6. den: Do deníku vděčnosti napište o třech věcech, které vás těší.

7. den: Sledujte online video, které vás pobaví.

8. den: Meditujte 8 minut.

9. den: Spojte se na pár minut s dobrým přítelem, telefonem nebo třeba přes videohovor.

10. den: Poslechněte si hudbu, která vám dělá radost.

11. den: Do deníku vděčnosti napište o třech věcech, za které se cítíte vděční.

12. den: Dopřejte si oblíbený film.

13. den: Meditujte 13 minut.

14. den: Věnujte pár minut kontaktu s někým, na kom vám záleží.

15. den: Pusťte si oblíbenou hudbu a 15 minut na ni tancujte.

16. den: Do deníku vděčnosti napište o třech věcech, ve kterých se chcete zlepšit.

17. den: Podívejte se na pár vtipných videí.

18. den: Meditujte 18 minut.

19. den: Věnujte pár minut kontaktu s někým, na kom vám záleží.

20. den: Pusťte si nějakou oblíbenou hudbu, poslouchejte ji a relaxujte.

21. den: Do deníku vděčnosti napište o třech věcech, za které se tento den cítíte vděční.

22. den: Zkuste si napsat, co byste rádi během dalšího roku dokázali.

23. den: Meditujte 23 minut.

24. den: Navštivte na půl hodiny někoho, koho máte rádi.

25. den: Poslouchejte hudbu, díky které se vám vybaví hezké vzpomínky.

26. den: Do deníku vděčnosti napište o třech věcech, za které se cítíte vděční.

27. den: Sledujte něco, o čem víte, že vám zlepší náladu.

28. den: Meditujte 28 minut.

29. den: Napište pohled nebo dopis někomu, na kom vám záleží.

30. den: Poslechněte si hudbu, u které se budete usmívat.