Mít pocit, že se vám nikdy nic nepovedlo, je pochopitelné. Náš mozek má tendenci zkreslit realitu a podle posledního pocitu přehodnotit celý život.

1. Seznam dřívějších úspěchů

Zkuste na prázdný papír sepsat vzpomínky na to, co se vám dřív vydařilo. Je logické, že to ze začátku může jít těžce. Proto si položte následující otázky: Na co jsem ve svém životě hrdá? Co se mi dřív povedlo? V čem jsem se překonala? Co jsem dlouhodobě odkládala a nakonec jsem se to odhodlala udělat? Může to být i sebemenší věc, například od vyzkoušení nového receptu až po dokončení vzdělání.

Díky vzpomínkám na své dřívější úspěchy si uvědomíte, že už toho máte hodně za sebou. Vždy to nebylo třeba růžové, i tak to nakonec dobře dopadlo. Získáte tak povzbuzení, že i další náročné situace máte šanci zvládnout.

2. Fotky, obrázky, vizualizace

Zkuste si vytvořit album nebo složku v mobilu, kam si uložíte fotky důležitých momentů ze svého života. Budete se mít k čemu vrátit a získáte povzbuzení. „Sama si takto uschovávám některé fotky. Mám tam fotky z přednášek a konferencí, kde jsem vystupovala nebo které jsem organizovala. I tak jsou situace, kdy opět váhám, jestli mám něco dalšího uspořádat. Proto je připomínání věcí, které jsme dokázali, velmi důležité.“

Uvědomte si, že nikdy nic není dokonalé. „I když vám stovky lidí tleskají vestoje, najdou se jednotlivci, kterým váš výkon dobrý nepřišel. To jsou momenty, které sebevědomí opět sráží,“ vysvětluje Barbora Vacková. Různorodost názorů je důležitá a posouvá nás neustále vpřed, ale snažte se na věci dívat z nadhledu a objektivně posoudit, zda převažovaly pozitivní či negativní reakce.

3. Vzpomínky na to dobré

Zkuste si vybavit několik dřívějších hezkých vzpomínek. Díky vzpomínání na radostné chvíle si uvědomíte, co všechno pěkného už jste zažili. Zjistíte, co a koho všechno máte ve svém životě rádi. Pro snazší vybavení hezkých chvil si můžete položit otázku: Co nebo kdo mi za poslední měsíce udělali radost? To vám pomůže se pozitivně naladit.

4. Zeptej se druhých

Mít objektivní pohled sami na sebe je náročné. A tak nás z podceňování může vytáhnout pohled více lidí. „Zeptejte se pěti až deseti lidí, v čem podle nich vynikáte. Pokud vám to budou říkat nahlas, jejich názor nevyvracejte a tiše poslouchejte. Možná vás překvapí, jak vás druzí vnímají,“ vysvětluje Barbora Vacková.

5. Být hrdý i na neúspěch

Sebevědomí nám konstantě snižuje nespočet nepovedených pokusů. Díky části mozku amygdala jsme zvyklí se více zaměřovat na to negativní, nepovedené. A tak zkusme i neúspěch přetavit v něco, na co můžeme být u sebe hrdí. „Ráda říkám, že kdo nic nedělá, nic nezkazí. A kdo dělá, tak i se sebelepším záměrem to nemusí hned dopadnout dobře, může zklamat sám sebe, naštvat lidi kolem. Jenže i to je posun vpřed. Z pasivity jsme se dostali do aktivity a díky předchozím nezdarům alespoň můžeme pokračovat dál a lépe,“ uzavírá konzultantka.