Wim Hof, podivín z Holandska, vstoupil do povědomí lidí díky svým kouskům, které přesahují nejen hranice komfortní zóny běžných otužilců, ale fascinují i vědecké výzkumné týmy po celém světě. Jen stručný výčet několika kousků, které Wim předvedl a díky nimž si vysloužil přezdívku Ledový muž:

  • Je schopen strávit 2 hodiny v ledové vodě.
  • Zaběhl půlmaraton za polárním kruhem v kraťasech.
  • Uběhl maraton naboso napříč pouští bez kapky vody.
  • V letním oblečení a bez kyslíkové bomby se dostal na Mount Everest do výšky 7000 m n. m. (tzv. mrtvé zóny).
  • Na jeden nádech uplaval více než 60 metrů pod ledem.

Nemožné, říkáte si? Za tím vším stojí síla mysli. Wim Hof nám jasně ukazuje – a dokládají to dnes jak mnohé vědecké výzkumy, tak stále se rozšiřující řady Wimových následovníků z celého světa –, že nemusíme být zběhlý jogín nebo Buddha, abychom dokázali zhmotňovat svoje záměry. Abychom nasměrovali pozornost do svého těla a doslova ovlivnili jeho biochemii, abychom dokázali vystoupit z komfortní zóny a posunout se dál. Na to vše stačí trénovat sílu mysli.

Náš vnitřní kritik a síla mysli

„Síla mysli (koncentrace) je asi nejopomíjenější pilíř této metody. Těžko ho zhmotnit, představit si, co to je. Jak s tím pracovat? Každý člověk, když na chvíli ztichne, tak začne slyšet svůj vnitřní hlas, který neustále v hlavě něco vypravuje, něco komentuje, vyjadřuje se k něčemu. A s tím hlasem v hlavě se dá pracovat,“ říká certifikovaná lektorka Wim Hofovy metody Hanka Moravčíková.

Když někoho čeká vstup do ledové sprchy, tak tento vnitřní hlas začne křičet, začne být strašně hlasitý, až to člověk začne verbálně opakovat. „Tak teď už jsem strašně nervózní.“ „Teď už se fakt bojím.“ „To nezvládnu.“ „To nedám, bude to strašné.“ V takovém momentě hlava pohlcuje člověka a náš strach získává kontrolu nad hlavou i nad tělem. A to je právě moment, kdy je třeba začít pracovat s dechem a přes něj se dopracovat k mindsetu (nastavení mysli), který je pro chlad ideální.

„V těchto kritických chvílích můžeme a měli bychom dělat to, že začneme pomalu a klidně dýchat, přes nos. Přes pomalé nádechy a dlouhé výdechy se dostaneme do klidového nervového systému parasympatiku, který dokáže efektivně tělo zklidnit. Při tomto dýchání se mění mindset,“ radí Hanka, jak vědomě postupovat při vystavování se chladu. Strach před chladem je podle ní přirozený. A hodně lidí je překvapených, jak intenzivně ho cítí. Stojí za ním hluboce zakódované přesvědčení v našem podvědomí, že chlad nás zabije. Je fajn strach z chladu si přiznat a pracovat s ním.

Jak pracovat se strachem z chladu?

Ze všeho nejdůležitější je nenechat se strachem pohltit. Je fajn si říct: Dobře, teď cítím strach. „Nesnažte se ho znova potlačit, zahnat nějakým přehnaným a nepřirozeným optimismem, přehnaným odhodláním nebo hecováním se. Bojím se, přijímám to, vím, že to bude náročné a že jdu do velkého diskomfortu, ale přes ten dech znovu naberu kontrolu,“ radí certifikovaná lektorka Wim Hofovy metody. Bát se je podle ní v pořádku. Ve chvíli, kdy si přiznáme, že to bude náročné, a začneme zlehka dýchat a pomalu jdeme vstříc chladu, strach se rozpouští. „V momentě, kdy se člověk ponoří po krk do ledové vody, tak tělo už přebírá kontrolu. Pak už je jedno, co mám v tom momentě v hlavě. Stačí mi dýchat co nejpomaleji, co nejhlouběji a tělo už ví, co dělat. Bude stahovat cévy, zpomalovat krevní tok, s dechem zpomalí tepovou frekvenci, začne se úplně vyprazdňovat hlava. To je nádherný pocit klidu. A potom každý člověk, který z vody vychází, tak je velmi klidný,“ popisuje Hanka pocity při ledové koupeli. Po takové koupeli se začnou vyplavovat tzv. hormony štěstí – serotonin, oxytocin a další. Dostáváme se k pocitům uvolnění a hrdosti, protože přeci jenom jsme se překonali a něco zvládli.

Odolnější vůči stresu

„Za mě vědomé vystavování se chladu, vzhledem k tomu, že tohle dokáže, je úžasný tréninkový prostor na cokoli jiného. Mohu se bát toho, co se děje někde úplně jinde, mohu se dostat do velkého diskomfortu, třeba nabourám, musím řešit nějaký zásadní konflikt. Tím, že se moje tělo naučí v chladu během pár dechů nabrat kontrolu, dostat pod kontrolu myšlenky, svoji fyziologickou odpověď na stres, dokážu to využít i v úplně jiných situacích,“ říká Hanka Moravčíková. Vědomé vystavování se chladu, ať už v podobě pravidelné ledové sprchy, nebo koupele v ledové vodě, v kombinaci s prací s dechem a koncentrací nás tak učí stát se odolnými vůči stresu v každodenním životě.

Rozhovor o Wim Hofově metodě si poslechněte v podcastu s Hankou Moravčíkovou zde.

Wimův protokol: Základní cvičení nastavení mysli

„Největším úspěchem, kterého můžeme dosáhnout, je klid mysli. Jedině ve chvíli, kdy je vaše mysl klidná, můžete přepnout z externího na interní naprogramování. Tento klid bez jakýchkoli myšlenek vám dá pocit souznění s vaším nejvnitřnějším bytím, odraz skutečného já v rovném zrcadle. Takhle se mi podařilo dosáhnout všech svých rekordů a vy to můžete dokázat také,“ píše Wim Hof ve své knize Ledový muž a uvádí následující cvičení pro trénink nastavení mysli:

Nejprve si najděte pohodlné místo na sezení. Pak zahajte následující dýchání.

  • Hluboký nádech, volný výdech.
  • Hluboký nádech, volný výdech.
  • Pokojně následujte dech.
  • Hluboký nádech, volný výdech.
  • Hluboký nádech, volný výdech.

Začne se ve vás rozprostírat pocit klidu a právě v tuto chvíli můžete zastavit mysl. Začněte procházet svoje tělo a zároveň vizualizovat to, co se chystáte udělat. Třeba chcete vydržet déle pod ledovou sprchou nebo si vylepšit rekord v počtu kliků. Možná chcete dosáhnout nějaké obzvlášť náročné pozici v józe nebo ujet na kole větší vzdálenost, než jste kdy ujeli. Teď nastal čas prolétnout tělo a stanovit si cíl. Nespěchejte s tím. Řekněte svému tělu, co od něj očekáváte. Oskenujte tělo a zjistěte, jak se cítíte. Dokážete odhalit jakýkoli nesoulad mezi svým záměrem a tělesnými pocity. Jen zůstaňte klidní, nepřestávejte dýchat a počkejte na okamžik, ve kterém přijde pocit důvěry, koncentrované energie a souznění.

Posilte ten pocit dechem a pak běžte a udělejte to, co zamýšlíte udělat. Uspějete.