Vědomý pohyb pro zdraví vašeho těla, prevenci stresu, životní radost a celkové povznesení
V čem spočívá kouzlo a dlouhodobě udržitelný přínos vědomého pohybu?
- Odstraňuje příčiny fyzické bolesti a umí být její prevencí.
- Podporuje hojivé a regenerační procesy těla.
- Podporuje metabolismus a účinně bojuje s nadváhou a obezitou.
- Spolehlivě odbourává stresové hormony a ulevuje od stresové zátěže.
- Posiluje imunitní systém.
- Podporuje spánkovou hygienu.
- Přináší dobrou náladu, ukotvuje zdravé sebevědomí a harmonizuje vztahy.
DRUHÝ PRINCIP VĚDOMÉHO POHYBU: POSTOJ A STABILITA
Vědomým postojem zapojíte i ty nejhlubší svaly, které zajistí stabilitu celému tělu
Na tréninzích Pilatesovy metody, při osobním mentoringu, při lekcích jógy či při instruktáži k severské chůzi (nordic walking) vždy zdůrazňuji zaměřit pozornost na postoj, tedy výchozí polohu těla. Často v běžných denních aktivitách začínáme ze stoje, ale cvičit můžeme také ze sedu, vzporu v kočce, lehu na břiše, na zádech či na boku. Ve všech těchto polohách hledáme konkrétní počitky v těle potvrzující aktivaci hlubokých stabilizačních svalů páteře, počínaje nejhlubšími vrstvami pánevního dna, přes celý core systém až po mezilopatkové svaly. Jedině při aktivaci hlubokých stabilizačních svalů si zajistíme komfort bezpečného pohybu, který bude naše tělo rozvíjet, posilovat, esteticky zkrášlovat a bude nám dlouhodobě sloužit ku prospěchu. Naopak pohyb bez hluboké stabilizace může vést k opakovaným zraněním…
Chodidla jsou kotvou stability
Představte si svá chodidla jako kořeny, které se zapouštějí hluboko do země. Právě vědomá chodidla mají potenciál ukotvit celou postavu ve stabilitě, navzdory nerovnostem terénu. Postavte se ideálně bosými chodidly na šíři kyčelních kloubů. Palec a druhý prstec by měly směřovat přímo vpřed. Při pokrčení nohou také kolena směřují přímo dopředu. Vnímáte kontakt palce a palcové hrany, malíku a malíkové hrany a paty s podložkou či zemí. Tyto tři opěrné body (palec, malík a pata) vám zajistí pevný a stabilní postoj. Vaše vědomá chodidla ukotvují celou postavu.
Přizvěte svaly pánevního dna
Jednotlivé vrstvy svalů pánevního dna fungují jako opora pro orgány břicha a současně tvoří nejspodnější vrstvu hlubokého stabilizačního systému páteře. Když se je naučíte vnímat, aktivovat a používat v pohybu a v zátěži, zajistí vám sílu, odolnost a stabilitu na dlouhá léta. Pro správné zapojení pánevního dna je třeba pánev naklopit do tzv. neutrální polohy. Tu najdete jednoduše tak, že protáhnete kostrč dolů, měla by směřovat přímo mezi paty. Pánev se nachází tak akorát ve středové poloze, není ani vystrčená dozadu, ani podsazená dopředu. Právě v neutrální poloze poskytuje maximální oporu a pružnost páteři.
Sundejte těžký batoh a zhluboka se nadechněte
Touto instrukcí často uvádím cvičení s dětmi. Dokážou si tak představit, co konkrétně je třeba udělat. Sundejte těžké ramenní popruhy batohu a zhluboka se nadechněte. To vám uvolní ramena, která spustíte dolů, a otevře hrudní koš. Představte si mezi lopatkami sponku, která lopatky táhne mírně k sobě. Těmito třemi kroky stabilizujeme lopatky a zaujmeme vědomou a zdravou polohu ramenního pletence. Právě otevřený hrudník otevírá cestu poslednímu principu vědomého pohybu, dechu. Na ten se zaměříme v dalším díle našeho seriálu.
Od kořenů pevný kmen a košatá koruna
Vědomým postavením chodidel, neutrální polohou pánve a stabilizací lopatek, které propojíme napřímenou páteří se sebevědomě postavenou hlavou v pokračující linii páteře vzhůru, můžeme se sebedůvěrou čelit všem výzvám svého života a podívat se jim zpříma do očí. Ať už se jedná o pohyb, či důležitý životní úkol. Poloha těla se energeticky propisuje do emočního a mentálního nastavení, platí to i obráceně. Pokud víte, jak se stabilně postavit, udělejte to, pohybujte se vědomě a žijte vědomý život.
Zdroje:
- Studium, trenérská a mentorská praxe autorky článku Lucie Vybíral Pastrňákové ve společnosti Light Soul
- DISPENZA, Joe. Vy jste placebo: na stavu mysli záleží. Přeložila Bronislava GRYGOVÁ. Olomouc: ANAG, [2016]. ISBN 978-80-7554-039-3.
- GÍTÁNANDA. Jóga krok za krokem: [učebnice pro učitele a žáky]. [Olomouc]: Dobra & Fontána, 1999. ISBN 80-86179-38-9.