Premium obsah

Vědomý pohyb. Lék na vyhořelou společnost

Vědomý pohyb. Lék na vyhořelou společnost
Chvíle nicnedělání, flákání, meditace nebo jakýkoli okamžik, kdy pozornost směřujeme dovnitř svého těla, jsou skvělou prevencí vyhoření a mnoha civilizačních i psychických nemocí. Ozdravují nejen tělo, ale i přetíženou mysl. Zvyšují kreativitu a radost ze života.

Jak upozorňuje současný německy píšící filosof korejského původu Byng-Chul Han, každá epocha má své typické choroby. Naše počínající jednadvacáté století charakterizují nervová onemocnění jako deprese, úzkosti, porucha pozornosti s hyperaktivitou, hraniční porucha osobnosti nebo syndrom vyhoření. Nadprodukce, nadměrná výkonnost, přemíra komunikace, neustálá aktivita, které charakterizují dnešní společnost, označuje Han jako neuronální násilí, násilí pozitivity. Je to nátlak dnešní západní společnosti a její „svobody“. Vychází z předpokladu, že každý jedinec přece „má osud ve vlastních rukou“, a tedy vlastní hlavou zodpovídá i za svůj neúspěch. Toto více či méně vědomé přesvědčení pudí lidi stále kupředu a ze života se jim stává honba za výkonem. „Člověk se mění na subjekt výkonnosti,“ píše ve své knize Vyhořelá společnost absolvent německé literatury a katolické teologie Han. Současnou společnost v ní líčí jako digitální roj – shluk narcistických konzumentů neschopných soustředěného myšlení.

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.