Při nácviku vědomého pohybu na začátku pomůže, když si zvolíte bezpečné místo, kde vás nebude nikdo a nic rušit a kde se budete moci soustředit jen na svůj prožitek.

V domácím prostředí vám pomůže, když se zavřete do samostatného pokoje a dalším členům oznámíte, že teď hodinu nebudete k dispozici, ať vás neruší. Vypněte telefon a eliminujte jiné rušivé vlivy.

Vyndejte si pecky s hudbou, anebo dokonce s podcastem či vzdělávacím programem z uší, když jdete třeba na procházku nebo si zaběhat. „Neříkám, že já hudbu nikdy nepoužívám, ale pokud se chcete hodně zvědomit a napojit se sami na sebe, tak je dobré se oprostit od všech elementů, které odpoutávají vaši pozornost,“ radí lektorka vědomého pohybu Lucie Vybíral Pastrňáková.

Lépe se soustředit vám zpočátku může pomoci, když vás povede lektorka. Cvičte s námi jógu nebo pilates z pohodlí domova.

Čeho si všímat?

„Ve vědomém pohybu jde o to s maximální možnou pozorností vnímat, co se děje uvnitř mě. Být v maximální pozornosti k fyzickému prožitku a spektru počitků, které se odehrávají uvnitř těla,“ připomíná Lucie podstatu vědomého pohybu. Co konkrétně to může znamenat?

„Když třeba stojím na zemi, vnímám, jakým způsobem jsou obě chodidla spojená se zemí. V jaké poloze mám pánev, lopatky a hrudní koš, v jaké poloze mám krční páteř a hlavu. Když pracuji a kroužím s pravým zápěstím, tak pozoruji, co se děje v pravém zápěstí… Do toho vnímám dech,“ popisuje Lucie. Dech obecně je dobrým pomocníkem při nácviku vědomého pohybu. Dech nás přivádí znovu k vědomí tady a teď. Když se ztratíme v myšlenkách, stačí jediný vědomý výdech a nádech a jsme zpátky ‚doma‘ ve svém těle.

„Já sama si často uvědomím, protože hodně mluvím na lekcích, že když klienty nabádám k tomu, aby dýchali, tak je to také proto, že jsem si uvědomila, že jsem se sama dlouho vědomě nenadechla. V pohybu je tolik věcí, kterých si člověk může všímat,“ říká Lucie.

5 tipů, jak se hýbat na jaře vědomě od lektorky vědomého pohybu Lucie Vybíral Pastrňákové

„Doporučuji pohyb venku v přírodě. K fyzickému tréninku těla a vědomému zapojení mysli se připojí i povznášející estetický zážitek z pozorování scenérií přírody v rozpuku.“

  1. Procházka tzv. severskou chůzí, nordic walking, se speciálními holemi. Tempo si volíme sami, od volnější procházky po intenzivní kardio trénink. Při dodržování správné techniky zapojujeme až 90 % svalstva!
  2. Běh lesem, krajinou.
  3. Trénink na venkovním workoutovém hřišti. Pokud ve svém okolí takové nemáte, dobře poslouží i lavička, strom či jakýkoli objekt. Zapojte fantazii.
  4. Outdoor jóga. Jóga nemusí výhradně patřit do jógových sálů ani není třeba ji cvičit stále vleže. Existují skvělé flow sestavy vestoje pro rozvoj flexibility, stability a síly těla, které si můžete zacvičit venku bez podložky.
  5. Tip pro mámy malých dětí: Zatímco si vaše ratolesti hrají na písku či dopravním hřišti, zkuste využít prostředí hřiště pro svůj vlastní trénink a zapojte klidně všechny výše uvedené body.