Slovo stres pochází z anglického „stress“, které vyjadřuje napětí nebo také zátěž. Přestože je možné dohledat velké množství různých definic, není zcela jistě nutné stres sáhodlouze představovat, v nějaké životní situaci se s ním už totiž setkal jistě každý. S tím vánočním nám může pomoct hned několik tipů.
PLÁN
I v případě, že nepatříte mezi organizační nadšence a váš přístup je spíše spontánní, určitě pomůže mít plán. Užitečné může být využití diáře, měsíčního plánovače či například tvorba vlastního adventního kalendáře s jednotlivými úkoly na každý den až do Vánoc. Při plánování jednotlivých bodů buďte konkrétní. Nestačí pouhé „pečení cukroví“, dejte dohromady soupis cukroví, které budete péct, spolu s nákupním seznamem potřebných surovin. Stejně tak postupujte i se sepisováním dárků, kterými potěšíte své blízké.
Plánování je naprostým klíčem k připravenosti, ale také k určení priorit. V okamžiku, kdy před sebou uvidíte všechny činnosti pohromadě, usnadní vám to určování priorit. Je důležitější upéct i desátý druh cukroví, nebo zajít do obchodu a koupit synovi auto, které si tolik přeje? No, řekněte sami.
DÁRKY
Přestože jsou Vánoce spojeny s tolika tradicemi a očekáváními, je třeba myslet na to, že v důsledku neexistují žádná předepsaná pravidla a Vánoce budou takové, jaké si je uděláte. Konec konců nejdůležitější je stejně to, že se rodina sejde pohromadě, ve zdraví a užije si společně strávený čas. Jestliže se ale o vánočních svátcích chcete navzájem obdarovat a udělat tak jeden druhému radost, je možné přepsat dosavadní zvyklosti. Může jít o způsob obdarovávání ve stylu „Secret Santa“, stanovení finančního limitu na dárek nebo netradiční hra v podobě koupě univerzálních dárků a jejich následné losování v rodinném kruhu.
Potíž může být ale i se samotným nákupem vánočních dárků. V obchodních centrech je plno už od listopadu, a pokud jdete shánět dárky po práci či o víkendu, pravděpodobně potkáte davy. Ačkoli to může vypadat jako bezvýchodná situace, není tomu tak.
Zvolíte-li spíše variantu nákupu online, nejenže to bude z pohodlí domova, ale také zaručeně nepotkáte ani živáčka.
SDÍLENÁ STAROST PRO RADOST
Ať už se to může zdát stereotypní, více předvánočních příprav obstarávají spíše ženy. Výše zmíněný seznam jednotlivých povinností, od úklidu přes veškeré pečení až po chystání štědrovečerní tabule či slavnostního oblečení ke stromečku pro sebe, manžela i děti, hovoří sám za sebe. Na jednoho to může být až příliš – mít pocit, že vše leží „jen na mně“, je skutečně stresovým faktorem. Pokud ale do příprav zapojíte celou rodinu, mohou se z povinnosti stát snadno radosti. Větší děti se postarají o úklid a ty menší přiloží ruku k dílu při pečení. Nejenže takto zabijete dvě mouchy jednou ranou, ale zároveň spolu vytvoříte nezapomenutelné rodinné okamžiky.
Netrapte se tím, že se z vánočky letos při pečení stala placka, zapomeňte na to, že na vyprání záclon nezbyl čas a hoďte za hlavu, že bramborovému salátu něco chybí. Nejdůležitější je stejně rodinná pohoda, úsměv na tváři všech zúčastněných a ty rozzářené dětské oči.
Zdroj:
- www.mkpsychology.cz
- www.lekarnatypos.cz/