Možná máte málo času na dokončení pracovních restů, které prostě musí být hotové do konce roku. Možná máte málo peněz na to, abyste pokryli běžný provoz a zároveň všem koupili dárky, které očekávají. Možná jste se s někým po delší době rozešli a bojíte se, že svátky kvůli tomu budou poněkud osamělé. Všechno u toho nás dokáže sejmout tak, že místo abychom se na svátky těšili, děsíme se jich.

Možná vás alespoň trochu utěší vědomí, že nejste sami, kdo řeší něco podobného, a že se tomu dá alespoň trochu postavit.

1. Zbavte se stresu kvůli penězům

Ujasněte si, proč jste z peněz v napětí – vadí vám, že se utrácí víc, než považujete za vhodné, nebo na větší výdaje skutečně nemáte? Obojí je v pořádku a má to podobné řešení – můžete se například s dospělými v rodině domluvit, že větší dárky koupíte jen dětem a vy si dáte maličkosti nebo hlavně praktické věci.

Stanovte si předem rozpočet a držte se ho, nekupujte další věci, které vás zaujmou jen proto, že by se mohly líbit někomu ve vašem okolí.

Pokud jste například zvyklí chodit na sváteční oběd nebo večeři do restaurace, změňte to na jídlo doma, letos je to stejně bezpečnější. S příbuznými se můžete dohodnout, že každý na společný stůl něco přinese.

2. Vypořádejte se s napětím v rodině

Nějaké napětí se čas od času vyskytne snad v každé rodině. Někdy pomůže čas, jindy je třeba nápravě vztahů vyjít vstříc, aby to neodnesly třeba právě blížící se svátky.

Buďte realističtí a těm potenciálně hodně vyhroceným konfliktům se vyhněte, naplánujte vánoční setkání jinak. Pokud to nejde, připravte se na to, že to nebude úplně nejpříjemnější, a zkuste promyslet několik variant, jak případný konflikt vyřešit. Rozhodně se vyhněte výbušným tématům, buďte připraveni včas zavést rozhovor jinam.

Berte ohled hlavně na děti a potlačte kvůli nim alespoň o Vánocích různé animozity mezi dospělými.

3. Zvládněte osamělost

Existují způsoby, jak překonat osamělost, která by vás snad o Vánocích měla dostihnout. I když jste například daleko od rodiny a přátel, určitě se s nimi spojte například pomocí videohovoru. Pokud se bojíte samoty doma, nabídněte pomoc například místními útulku nebo charitě, které takovou pomoc během svátků uvítají. Špatné nemusí být ani různé komunitní akce, které se konají tam, kde žijete.

Udělejte si předem časový plán na svátky, naplánujte si tam nějaký výlet a podobně, nezapomeňte si koupit něco, co vám udělá radost. Klidně se trochu politujte, ale snažte se tomu nepodléhat úplně.

4. Dožeňte pracovní resty

Podívejte se na ně realisticky – pokud se dají stihnout, ale potřebujete na to čas, udělejte si ho. Nakonec budete klidnější, když například sobotu věnujete práci místo vanilkovým rohlíčkům, jen to ostatním kolem sebe řekněte předem, abyste na resty měli klid. Pokud se to stihnout nedá, včas se šéfem nebo klienty domluvte, co by se dalo dokončit až po Novém roce.

5. Starejte se o svoje zdraví

Jako prevence proti stresu dobře fungují i obyčejné věci, na které už jsme možná trochu zapomněli – měli byste dobře jíst, kvalitně spát, chodit ven a občas si zacvičit. Nepijte přes míru, přináší to chvilkové uvolnění, ale nakonec to stres jen zhoršuje.