Nebudu nutit muže dívat se na romantické komedie


Podle psychologických výzkumů funkčních vztahů totiž sledování láskou přetékajících hlavních hrdinů v rozjásaném filmové světě budí nereálná očekávání od vašeho protějšku. Místo hezké atmosféry čekejte doma dusno a rozčarování. Je libo třeba thriller?

Nebudu komentovat bizarní záliby mužů


Ať už je to sledování dokumentů o nacistických megastavbách, letecké katastrofy nebo hlasité projevy při sledování jakéhokoliv sportovního přenosu, muži to potřebují k „dobití“ testosteronu. Jen s ním potom fungují jako muži. Takže než po nich budete chtít lásku a pochopení, dejte jim prostor. Správná hladina testosteronu prý zaručuje i kvalitní výkony v posteli, takže pokud vám to zrovna v téhle oblasti moc neklape, sbalte mu tašku a vyšlete ho na víkendovou pánskou jízdu.

Budu ctít pravidlo 20 minut


Podle psycholožky Vladislavy Bartákové potřebují muži po příchodu z práce 20 minut klidu, aby jejich tělo dotvořilo onen zpropadený testosteron, jehož hladinu decimují nároční nadřízení, nenároční podřízení nebo věčně nespokojení klienti. Pokud na ně hned po příchodu navalíte své dojmy za celý den, naložíte jim úkoly a ihned je zapojíte do domácího kolotoče, čekají vás jen hádky nebo významné mlčení.

Budeme spolu mluvit


Zapomeňte na ono povídání si, které většinou skončí hádkou. Mluvte spolu průběžně. Párový terapeut John Gottmann zkoumal desítky párů v průběhu téměř 12 let a zjistil, že konflikty lépe zvládají páry, které spolu mluví o každodenních záležitostech, a že konflikt proběhne hůře, pokud je atmosféra napjatá už u této debaty. Také se ukázalo být důležitější sdílet to hezké než každodenní starosti a smutky. Naopak vyšlo v obdobných průzkumech, že devastující vliv má uražené mlčení. Provinilci totiž často nemusí ani dojít, že se svého protějšku něčím dotkl, a bere jeho ignoraci jako odmítnutí. Přestává se snažit a protistrana šíří dusno, a tak pořád dokola.

Budu se víc hádat


Hádka má vždycky hořkou příchuť a někdy uděláme cokoliv, jen abychom se jí vyhnuli. Problém je, že to stejně někdy někde vybublá. V horším případě vyčpí. Hádka se neslučuje s představou fungujícího vztahu, ale podle párových terapeutů je potřebná. Ukazuje, že se ve vztahu potkaly dvě samostatné osobnosti s odlišnými potřebami. Lepší než hádka je samozřejmě podnětná diskuze, ale pokud nikam nevede, je hádka lepší než tiché dusno. I když se nám to nelíbí, v hádce se dozvíme, co se honí druhému v hlavě. Z uraženého ticha se nedozvíme vůbec nic.

Pořídím si antidepresiva


Ano, muži touží po ženách veselých a neustále v pohodě. Neměla byste to vzít jako rozkaz být za každou cenu v dobrém rozmaru, ale pokud víte, že za dusno doma může vaše nedobrá nálada, zkuste si ulevit. Jde to i čistě přírodně: poohlédněte se po třezalce tečkované nebo magnólii. Třezalku si můžete v létě natrhat do zásoby, teď sáhněte po třezalkovém oleji, magnólii dostanete v lékárně zpracovanou v pilulce. Obě si poradí s lehkou depresí, sníží napětí a zaženou chmury.

Zdroj: Kondice.cz, www.gottman.com, Vitalia.cz

Zdroj: Youtube