Jakožto hlavní orgán cirkulace je srdce stále aktivní. Průměrně tluče stotisíckrát za den. Při předpokládané životní délce 75 let to dělá skoro tři miliardy srdečních stahů za život. Srdce musí podávat výkon neúnavně, bez přestávek, den co den.

Při letních vedrech trpívají lidé se srdeční slabostí na přehřátí srdce. Zklidnit je lze chladnými obklady na prsou nebo v místech na předloktí, kde je cítit pulz. Obklad snímá ze srdce horkost, dokáže vyladit poruchy srdečního rytmu.

Centrum citu

Srdce můžeme snadno „ztratit“ nebo jej „mít z kamene“. Občas si něco „bereme až příliš k srdci“ a někteří z nás mají „co na srdci, to na jazyku“. Kdo z nás v životě neměl „zlomené srdce“? Srdce, oblast čtvrté anaháta čakry, je centrem lásky. Základní právo čtvrté čakry je – milovat a být milován. To platí bez rozdílu pro všechny lidské bytosti. Můžeme být posedlí mocí, ale pohání nás potřeba lásky. Rovnováha, láska (sebeláska a sebepřijetí) a vztahy, to jsou základní témata srdeční čakry.

Charakteristickými příznaky narušené srdeční energie jsou rychlé mluvení a hektické jednání. Jestliže někdo hovoří příliš rychle a příliš mnoho, plýtvá energií svého srdce.

Co srdci prospívá

Srdci svědčí hořká, trpká chuť – saláty, rukola, polníček, pampeliška, to jsou byliny, které ho podporují. Srdce potěší v letních parnech odlehčená strava – saláty, bobuloviny (borůvky, rybíz, angrešt, maliny, ostružiny) a zdravé tuky s dostatkem omega-3 mastných kyselin. Nejlepší medicínou pro srdce a krevní oběh je pohyb. Rovnováhu do něj vnáší procházka nebo klidný styl jógy – ani běh, ani výkonnostní sport. Ty naopak srdce přetěžují. Bije-li srdce příliš rychle, může dojít k přehřátí a infarktu.

Bylinka na podporu srdce: Hloh

Podpora, soucit a jemnost – to jsou dary, které květy hlohu přináší každému. Z nich se vyvíjí ochrana, stabilita a zdvořilost. Poselství tohoto keře je: „Nehledej nic ve vnějším světě, co bys nemohl probudit ve svém nitru.“ Udělejte si výluh z květů hlohu. Reguluje krevní oběh, snižuje krevní tlak, upravuje poruchy ochablého srdečního svalu, pomáhá v rekonvalescenci po srdečním infarktu. Jeho podání při srdečních chorobách konzultujte s lékařem.

Dechová cvičení pro léto

Následující dvě dechové techniky jsou ochlazující a zklidňující. Můžete je praktikovat v jakoukoli denní dobu, optimálně v sedu s překříženýma nohama nebo na židli s páteří dlouhou a nohama v šíři boků na podlaze. Počet opakování je libovolný od osmi dále.

Šítalí pránájáma – ochlazující dech

Tento dech spočívá ve svinutí vyplazeného jazyka do ruličky. Pohled je upřený na špičku nosu. Nádech probíhá skrze dutinku uprostřed jazyka. Po nádechu následuje dechová zádrž s jemným přitažením brady ke krku (džalandhára bandha), výdech je levou nosní dírkou (palec pravé ruky decentně ucpe tu pravou).

Čandra bhédana – měsíční dech

Tento dech posiluje „chladný“ energetický tok levotočivou idou nádí, jednou ze tří hlavních vitálních kanálů, kterými proudí prána (životní energie). Měsíční dech posiluje ženský aspekt v nás, aspekt přítomný ve všech bytostech bez ohledu na pohlaví. Na pravé dlani udělejte násiká mudru (ohnutím prostředníku a prsteníku do dlaně, opřením ukazováčku o střed mezi obočím). Palcem zacpěte pravou nosní dírku a dýchejte pouze levou. Doba nádechu a výdechu jsou stejné délky.

Jógová praxe

V horkých letních dnech se vyhněte dynamické nebo náročné praxi, která nadměrně stimuluje střed těla. Naopak se soustřeďte na pozice otevírající hrudník a kyčle.

Otevřete své srdce s Veronikou Carmanovou na lekci jógy na podporu čtvrté čakry.

V této lekci vás Apolena Tůmová navede k otevření hrudníku.