„Konstruktivní reakce na vztek vašeho partnera není nic snadného. A to i v těch nejláskyplnějších vztazích, kde si lidé jsou navzájem oporou, protože s člověkem cloumají emoce,“ napsal na web Psychology Today terapeut Bernard Golden. Považuje za důležité, aby si člověk uvědomil, proč se ten druhý chová vztekle a hádá se.

Podle terapeuta je to vlastně kvůli tomu, že se cítí nějakým způsobem ohrožený, i když třeba zbytečně. Vaším cílem je dosáhnout toho, aby se zase cítil bezpečně, bez ohledu na to, jak reálné bylo to, čeho se bál. Musíte ho zapojit do racionální debaty, i když to nemusí být snadné.

Důvodů, proč je v nepohodě, přitom může být spousta: možná jste utratili minulý měsíc moc peněz, možná se hádá s šéfem, možná se stalo něco, proč vám tolik nedůvěřuje, možná má pocit, že s ním chcete manipulovat.

Takže jak na to?

1. Uklidněte nejdřív sami sebe.

Vášnivé emoce jsou nakažlivé. Ale pokud budete na hněv reagovat taky hněvem, k ničemu to nebude, spíše se oba vytočíte a váš partner se bude cítit ještě ohroženější. Zkrotit vlastní vztek vyžaduje určitý trénink, přispívá k tomu třeba to, že občas meditujete nebo trénujete celkové uvolnění těla.

2. Na fyzickém pohodlí záleží.

Místo toho, abyste po sobě metali vzteklé pohledy někde v chodbě, navrhněte, že se pohodlně usadíte na gauči nebo u stolu, pokud to tak máte rádi. Když budete sedět, spíše se oba uvolníte.

3. Mluvte pomalu a hlubším hlasem.

I vám pomůže, když budete mluvit co nejklidněji, na vašeho partnera by to také mělo mít uklidňující vliv. Pokud na něj budete ječet, bude reagovat podobně, funguje to naštěstí i naopak.

4. Uznejte negativní pocity svého partnera.

Můžete si myslet, že se váš partner rozčiluje neprávem nebo že svou reakci alespoň přehání, ale stejně začněte tím, že mu nabídnete pochopení. Myslete na to, že je celý v napětí, cítí se bezmocný, zrazený, a když bude mít pocit, že to tak berete, spíše se dostanete ke klidnější diskusi. Můžete mu říct, že sice úplně nerozumíte tomu, co ho tak rozčílilo – žádná ironie –, ale že chápete, že je naštvaný.

5. Zůstaňte zticha a poslouchejte.

Může chvíli trvat, než ze sebe váš partner všechno vysype, dejte tomu klidně 10–15 minut, aniž byste ho přerušovali svým úhlem pohledu. Zároveň ho skutečně vnímejte, nekoukejte do mobilu ani jinam.

6. Vyjádřete částečný souhlas.

Hledání společné řeči je klíčem k úspěchu každého vyjednávání. Pokud například vyjádříte souhlas s kritikou, že jste minulý měsíc utratili trochu víc peněz, ale nabídnete zároveň vysvětlení, můžete být nakonec s výsledkem debaty spokojeni oba. Zkuste vynechat slova jako „nikdy, vždycky“ a podobně, zkuste svou údajnou vinu relativizovat – pokud například váš protějšek tvrdí, že „vždycky zapomenete“, můžete reagovat tím, že „ano, někdy se to může stát“.

7. Připusťte chybu.

Tím, že přiznáte svůj podíl na nastalé situaci, neberete na sebe celou domnělou vinu ani se neocitáte v ponížené pozici, ačkoli se toho někteří lidé bojí a je pro ně tudíž těžké tenhle krok udělat. Nebojte se toho.

8. Nepitvejte minulost.

Může to být váš partner, kdo začne vytahovat nějaké křivdy z minulosti, i když vy se snažíte to nedělat. Zkuste v takovém případě otočit – v klidu – diskusi zase zpět k tomu, co řešíte teď, řekněte, že se nedokáže soustředit na více problémů najednou. Tuhle frázi klidně zopakujte. K tomu, co se stalo kdysi, se případně můžete vrátit později, to partnerovi nabídněte.

9. Nastavte hranici.

Ideální je mít jednou pro vždy nastavený nějaký limit, za nímž už v hádce nebudete pokračovat. Pokud by se například hádku nedařilo dostat pod kontrolu a měnit ji v konstruktivní diskusi, je lepší ji ukončit, zvláště pokud byste si například začali nadávat či na sebe křičet. Můžete z toho udělat obecné pravidlo pro podobné situace.

10. Vyhledejte pomoc.

...když se cítíte fyzicky ohroženi. Pokud by vás partner v hádce jakkoli fyzicky ohrožoval, raději ji ukončete a promluvte o tom s ním jinde, když budete oba v klidu a na neutrální půdě. Možná budete potřebovat odbornou pomoc.