Pokud se necítíte ve svém životě spokojeni, zaměřte se na pár věcí, které budete do budoucna dělat jinak. Nikde není psáno, že musíte začít žít jinak hned od prvního ledna. Toto datum se k tomu vlastně z mnoha důvodů nehodí. Ale hned po Novém roce si můžete sepsat, co vám na vašem životě vadí a co byste chtěli změnit. Toho se pak držte.

Je přirozené, že se změn bojíme, protože nás uvádějí v nejistotu, v níž se většina lidí necítí dobře – doložil to třeba tento neurovědecký výzkum, odkaz zde.

Zároveň je to však způsob, jak se posunout někam dál. Navíc vůbec nemusí jít o to, abyste dělali převratné změny ve svých vztazích, rozcházeli se či dávali výpověď v práci, i když je možné, že časem k něčemu takovému přece jen sami dospějete.

1. Převezměte odpovědnost za svůj život

Na svém životě nic neměníte, pokud neseberete odvahu převzít za něj veškerou zodpovědnost. Vaše nynější životní situace je do velké míry výsledkem vašich předchozích rozhodnutí a voleb, i když samozřejmě všechno pod kontrolou mít nemůžete.

Ale není dobré považovat se za oběť okolností a neustále ze svých problémů vinit ostatní lidi, nepříznivé okolnosti nebo náročnou dobu. Možná to skutečně máte těžké, ale takto se nikam neposunete. Nemá smysl neustále řešit, co by bylo, kdyby… nebo donekonečna rozbírat bezpráví, které se vám kdysi stalo.

Odhodlejte se přistupovat ke svému životu zodpovědně, snažte se skutečně aktivně ovlivňovat věci, které můžete, pomalu se posouvejte dopředu.

2. Vykročte ze své komfortní zóny

Každý má v životě sny a cíle. Ne každý jich však dosáhne, častým důvodem neúspěchu je fakt, že se bojíme opustit svoje pohodlí, zajeté koleje, svou jistotu, zkrátka komfortní zónu. Už jen ta představa mnohé z nás děsí, a proto to ani nezkusíme.

Jenže bát byste se měli spíše tohoto svého pohodlí. Nový výzkum, za kterým stojí vědci z Yale University, prokázal, že pokud se cítíme ve své životní situaci jistí, je nám to příjemné, ale zároveň to vypíná schopnost našeho mozku učit se nové věci. Něco změnit a zvládnout to, co jste dosud nedokázali, tak bude možné, pokud se odhodláte zariskovat a udělat krok do neznáma.

3. Důvěřujte procesu změny

Na život se můžete dívat i jako na proces, během nějž se neustále učíme něco nového. Můžete ho celý strávit tím, že si budete přát, aby se věci kolem vás děly jinak, nebo se to pokusíte sami aktivně ovlivnit.

V takovém případě je ale potřeba, abyste se naučili důvěřovat procesu změny a změně samotné a přijímat fakt, že ne vždy se všechno bude dařit podle plánu a vašich představ. A nevzdat to v takovém případě, kdy se vám posun k životu podle vašich představ bude zdát poněkud zdlouhavý.

Zdroj:

  • https://www.lifehack.org/310325/10-things-change-your-life-forever
  • https://medium.com/@stefanjames/3-things-that-you-can-do-today-to-change-your-life-forever-2d612f2e2bdf