Nejdříve jedno férové upozornění. Trénink vůle vyžaduje jisté úsilí, podobně jako když tělesně cvičíte, i když typ námahy je samozřejmě jiný. Každopádně přináší výsledky. Tady máte hned pět způsobů, jimiž můžete posílit svou slabou vůli a chybějící vytrvalost.

1. Meditujte deset minut denně

Meditace je účinnou cestou, pokud jde o trénink vůle. Dává to smysl, protože jde vlastně o trénink mozku a schopnosti soustředit se – výzkumy ukázaly, že pokud člověk medituje deset minut denně, už po týdnu se začíná lépe soustředit. Můžete také pociťovat více energie a méně stresu, což se nám také hodí, pokud chceme posílit své volní schopnosti. Na internetu najdete návody, jak správně meditovat, pro začátečníky včetně provázejících videí.

2. Seďte a stůjte rovně, pište si, co jíte

Vypadá to jako hloupost, jako věci, které spolu nesouvisí, ale opak je pravdou. Pokud se budete snažit pravidelně myslet na to, abyste seděli tak, jak se při práci u stolu má, a abyste se nehrbili třeba ani při chůzi, pozitivně se to projeví i na vaší vytrvalosti a vůli.

Vysvětlení? Sedět vzpřímeně vyžaduje svého druhu vůli. A pokaždé když si to uvědomíte a vrátíte se do správného posedu – nebo postoje, pokud stojíte nebo někam jdete –, v podstatě trénujete a tím pádem posilujete svou vůli.

Studie ukázala rovněž to, že vůle se zlepšila i lidem, kteří si psali, co všechno snědli a vypili – zvyšujete totiž schopnost odolávat různým nezdravým pokušením, což opět není nic jiného než trénink vůle.

3. Používejte opačnou ruku

Používání opačné ruky je oblíbeným trikem, který má zlepšovat schopnosti našeho mozku. Výzkumy dokládají, že to funguje – a funguje to i jako způsob, jak posílit vůli. Protože pokud jsme například praváci, musíme zapojit vůli, abychom si zuby vyčistili levou rukou. Ideální je, pokud opačnou ruku na různé činnosti používáte 30 až 60 minut v kuse, na což se hodí třeba vaření nebo domácí práce. Dělat to déle však nemá cenu, to byste svou vůli zbytečně přetěžovali.

4. Zaměřte se na to, co říkáte

Určitě stejně jako většina lidí používáte v řeči spoustu automatismů. Říkáte pořád stejnou frázi vždycky, když zvednete telefon, vždycky stejný pozdrav, když někoho potkáte, podobná slova, když mluvíte na poradě v práci. Zkuste to změnit, budete na to samozřejmě muset myslet a jít trochu proti tomu, co je pro vás pohodlné, protože budete muset přemýšlet nad tím, jaká slova volíte. A může jít i o méně vážné věci, změnit můžete třeba i nadávku, kterou vyhrknete, když se vám něco nedaří nebo když se uhodíte.

5. Dodržujte termíny

Typickým projevem slabé vůle je nedodržování termínů kvůli tomu, že se nedokážete přinutit k tomu, abyste se včas a vytrvale věnovali tomu, co máte dokončit. Jděte tomu naproti a kromě oficiálních školních či pracovních termínů si dávejte svoje, na věci, které musíte dokončit či zařídit – i tímhle způsobem budete trénovat vůli.

Víte třeba, že by to chtělo přebrat šatní skříň – až na to bude čas a bude se vám chtít. Není nutné to udělat hned, ale napište si do diáře nebo mobilu den, kdy to skutečně uděláte. Zrovna tak si můžete naplánovat setkání s tetičkou, za kterou se vám moc nechce, nebo změnu zdravotní pojišťovny, s níž už dlouhodobě nejste spokojení.