Premium obsah

„To je jeho vina!“ – Projekce a jak s ní naložit

„To je jeho vina!“ – Projekce a jak s ní naložit
Namísto abychom poznávali sami sebe, často obviňujeme jiné lidi. „To je ale káča!“ „Můj muž je idiot.“ „Moji známí jsou příšerní, arogantní, povýšení, nudní, ukňouraní, kritičtí, líní, otravní…“ Přidejte si to, co nejčastěji štve na vašem okolí vás. Tomuto jevu se v psychologii říká projekce – promítání vlastních rysů na druhé. Naštěstí máme nástroje, jak s projekcí pracovat a stát se spokojenějšími a na vnějším světě méně závislými lidmi.

My všichni nějak reagujeme na osoby a situace, se kterými se v životě setkáváme. To platí bez rozdílu pro všechny vztahy, ať už jde o vztah k rodičům, kamarádce, partnerovi, kolegům, nadřízeným. Pokud jsou naše reakce pozitivní, přináší nám to dobrý pocit a nic neřešíme. Pokud jsou ale naše reakce vůči druhým negativní, míváme ve zvyku svalit vinu na druhého. Říkáme si v duchu, že to on je ten špatný. V tu chvíli, kdy ukazujeme prstem na druhé, směřují ale tři prsty na nás – vyzkoušejte si to.

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.