Přestože byl začátek podzimu spíš letní, stejně už sluníčka ubývá a nechci být škarohlíd, dříve či později nás stejně čeká podzimní melancholie a chmura. Brzy tma, zima a v posledních letech ani nesněží, takže se brodíme loužemi a blátem a odpočítáváme zase týdny do jara.
Nevím, jak na vás, ale na mě kolem listopadu padá pochmurná nálada. Na jednu stranu je to příjemné si o víkendu zalézt do postele s teplým čajem a podívat se na nějaký dobrý film. Trochu zpomalit, stejně jako v přírodě, kdy se všechno zklidňuje a ukládá se ke spánku. Ale bohužel nejsme medvědi, abychom to mohli prospat celé a taková rána ve všední dny, kdy člověk vstává do tmy a zimy a často se pořádně nerozední ani po celý den, není nic, co by nám přidalo na energii. Nemluvě o všech vlnách chřipek a viróz.
Na listopadové chmury pomůže světlo, teplo, a i zdobení věnce
Kdybychom žili v souladu s přírodou a také zpomalili, zřejmě by se tolik neplnily čekárny v ordinacích psychiatrů a terapeutů. Na straně druhé chápu, že člověk si nemůže vzít z práce půl roku volno. Naši předkové si do temných měsíců přinášeli radost oslavami. V současných dnech si můžeme užít vinobraní anebo lampionové průvody.
Zabírá dostatek světla a teplo, a je třeba změnit jídelníček na "podzimní". Ořechy, citrusy, banány, kvalitní čokoláda a pro povzbuzení třeba čaj s brusinkovou šťávou, nebo maté. A samozřejmě oslavit Mabon, dát si podzimní věnec na dveře a užít si i příjemnosti tohohle období.
Také je příjemné ráno vstávat do vytopeného bytu, všude si rozsvítit, pokud jsou ceny elektřiny vyšponované, zapalte si alespoň svíčku v aromalampě. Světlo a vůně pozitivně ovlivňují náš mozek.
Pro překonání útlumu pomáhá guarana, maté, ženšen, zázvor, to všechno jsou přírodní povzbudivé prostředky. A nejdůležitější je pohyb na čerstvém vzduchu. I když se člověku ven třeba nechce. Zkuste pouštět draky. Že nemáte děti? Nevadí, i v dospělém věku můžeme být hraví tím pádem šťastnější. A rozředí se tak každodenní stereotyp povinností.
Zdroj: autorský text, Studie