Na začátek jeden příměr. Odvážní lidé často nejsou tak nebojácní, jak si okolí myslí. Ale dokážou dělat navzdory svému strachu správnou věc, něco, co je potřeba, něco, co se rozhodli dokázat. S odolností a vytrvalostí je to podobné. Můžete si myslet, že někteří lidé se prostě rodí vytrvalejší a že nepřestanou s nějakým úsilím ani v momentě, kdy by to ostatní dávno vzdali. Jenže je to trochu jinak – i vytrvalí jedinci bojují s nutkáním se na věci vykašlat nebo je alespoň odložit. Vytrvalost tkví právě v tom, že to překonají a věc dokončí.

Jak to dokážou, že pokračují i v momentě, kdy už skoro nemůžou, kdy se jim do ničeho nechce a nejraději by, aby jim všichni a všechno dali pokoj? Jak tlačí dál, když jsou na dně a chtějí se jen na chvíli plazit a schovat před světem? Jelikož lidé často nejsou ochotní mluvit o svých nejtemnějších dnech, je to důležitá otázka, o které se málokdy hovoří podrobně. Americký psycholog a spisovatel Rick Hanson sepsal na svém blogu pár rad.

1. Ujistěte se, že si vaše záměry zaslouží vaši vytrvalost

Některé věci si skutečně nezaslouží, abychom se na nich vyčerpávali a dokládali si na nich svou odolnost. Může se to týkat jak vztahových, tak pracovních věcí. Pokud před sebou už dlouho valíte něco takového, možná až ochromujícího, zastavte se a přiznejte si, jestli to vůbec stojí za to. „Dlouho jsem se snažila studovat dvě vysoké školy zároveň, po několika letech mi došlo, že jedna mě nebaví a oboru se nikdy věnovat nechci, ale bála jsem se s tím seknout, aby to okolí nebralo jako selhání,“ vzpomíná pětatřicátnice Lucie. Zpětně lituje jediné věci – že se nerozhodla dřív, než ji dostihly zdravotní problémy a než se jí rozpadl vztah, který její vyčerpání nevydržel.

2. Vzpomínky na minulost

Když o něco usilujete a dochází vám energie a odhodlání, vzpomeňte si na podobné situace v minulosti – jak jste je dokázali překonat, co vám pomohlo, abyste se nevzdali? Určitě přijdete na něco, co vás nakoplo. A zároveň si připomenete pocit uspokojení, který jste zažili, když jste danou záležitost dotáhli do konce.

3. Malý krok, taky krok

Nenechte se unést myšlenkami příliš daleko do budoucnosti. Pokud vaše vytrvalost slábne, možná se budete muset zaměřit na nějaké malé dílčí kroky, které jsou snadno splnitelné, zatímco pomyšlení na celý projekt a to, kolik toho ještě chybí k dokončení, mohou být děsivé. Pomocí drobných kroků můžete překonat kritické místo.

4. Zvolte správné tempo

Jakmile se dostanete do toho správného tempa, v němž se vám dobře pracuje a v němž se vám daří věci posouvat dál, držte se ho. Dejte si pozor, abyste se zase neocitli v útlumu, ale ani se toho nesnažte stihnout ještě víc za kratší dobu – přepálené tempo vám může vzít energii úplně stejně, jako když budete věci odkládat a nahromadí se vám jich moc najednou. Jedno staré řecké přísloví ostatně říká, že závod často vyhraje ten, kdo sice není nejrychlejší, ale kdo si dokáže udržet stejné tempo od startu až do cíle.

5. Prostě pokračujte, až to zase půjde

Vytrvalosti pomáhá, když věříte, že vaše úsilí má smysl a že věc se podaří, i když postupujete zdánlivě pomalým tempem. Ale někdy to prostě z nějakého důvodu nejde a vy se zaseknete. Mohou za tím být zdravotní nebo osobní důvody, může za tím být únava a ztráta invence. Neděste se. Pokud to jde, danou věc na chvíli odložte, ale stanovte si předem, kdy přesně se k ní zase vrátíte.