Až příště rozložíte svoji podložku, ze všeho nejdřív se nadechněte, podržte nádech, ještě maličko se nadechněte a vydechněte pusou. Pak teprve se zeptejte sami sebe: Jak se dnes cítím ve svém těle? Na co mám dnes chuť? Co moje tělo v tuto chvíli potřebuje?

Už tato jednoduchá dechová technika z vás odejme část stresu. Můžete pozorovat, jak se zklidnil tok vašich myšlenek, jak začínáte opět vnímat svoje tělo. Dechové techniky (pránajáma) by měly být součástí vaší jógové praxe. Jde o nejdůležitější nástroj v jógové praxi, který intenzivně ovlivňuje naši nervovou soustavu, má vliv na okysličení organismu, dech nás učí vnímat pocity v přítomném okamžiku.

Jak stres ovlivňuje náš dech?

Často slýcháme: „To mi vyrazilo dech.“ „Strachy jsem ani nedýchal.“ „To snad nerozdýchám.“ Možná jste si všimli, že pokud přijde silná stresová reakce, dech je mělký, nepravidelný, zrychlený, nebo dokonce nedýcháte. Stres ovlivňuje náš dech a funguje to i naopak – dechem jsme schopni regulovat míru stresu. Učte se vnímat svůj dech i v průběhu dne. Právě skrze něj vede cesta k uvolnění, ke zklidnění celého nervového systému. Dech je okamžitou úlevou od akutního stresu a zároveň základní podmínkou života. Dech je s námi od počátku do konce – od prvního nadechnutí až do posledního vydechnutí. Právě dech je klíčem k harmonizaci následků stresu v našem organismu.

Naučte se vypínat stres

Dechová cvičení proto ve svých domácích lekcích jógy nevynechávejte. Zařazujte je na začátek cvičení, koncentrace na dech vám pomůže projít hlouběji do ásan a procítit je. Aplikujte je v průběhu dne, když se cítíte v tlaku, vlečeni každodenním kolotočem povinností. Tady jsou tři tipy na dechová cvičení. Dokáží nejenom ulevit od stresu, ale i zharmonizovat emoce, učí vás jít do nitra a naslouchat sami sobě.

1. Brániční dech

Bránice je hlavní dechový sval, který pomáhá naplňovat a vyprazdňovat naše plíce. Je uložena v hrudníku nad játry, žaludkem a dalšími vnitřními orgány. Její tvar si můžete představit jako deštník. S nádechem se dostává dolů a masíruje vnitřní orgány, s výdechem tlačí na plíce a tím vytlačuje vydechovaný vzduch. Správný brániční dech vám pomůže odstranit z těla napětí, nervozitu a únavu, působí pozitivně proti stresu, staženému žaludku, vadnému držení těla a podobně.

Lehněte si na podložku na záda, ruce si položte na břicho, abyste cítili nádech a výdech, nohy si můžete pokrčit, abyste ulevili bedrům. Proveďte 15–20 nádechů a výdechů. Poté si všimněte, jak se změnily vaše pocity. Můžete si své pozorování i zapsat.

Návod na brániční neboli plný jógový dech najdete ve videu zde.

2. Udždžají dech

Dech, který se používá v praxi jógových pozic, uvolňuje vnitřní napětí a svalovou tenzi, harmonizuje vnitřní teplotu, stimuluje činnost štítné žlázy a příštítných tělísek – metabolismus, jemně rozvibrovává 5. čakru komunikace. Učíme se naslouchat nejen lidem okolo nás, ale i sobě samým. Návod, jak praktikovat udždžají dech, najdete ve videu zde.

3. Střídavý dech – nádí šódhana

Dechová technika, kdy střídavě zacpáváte pravou a levou nosní dírku, velmi intenzivně harmonizuje sympatický a parasympatický nervový systém. Návod na její provedení najdete ve videu zde.