Sex a rozkoš ke zdravému životu patří a jeho význam bychom rozhodně neměli podceňovat. Zdravý sex způsobuje hromadění pozitivní energie a naopak neuspokojená sexuální touha zapříčiňuje vznik nemocí. Pravidelný sex nám pomáhá v tom, aby naše pohlavní orgány zůstaly v činnosti, čímž se podporuje plodnost.

Sexuální aktivita se dle ájurvédy nazývá apána váta. Tato síla také ovlivňuje pravidelnou menstruaci, správné fungování ženského i mužského těla i sexuální uspokojení. Tato sexuální síla by měla být vždy v rovnováze.

Ájurvéda nepohlíží na akt milostné touhy puritánsky, ale ani příliš uvolněně. Hlavní myšlenkou je ponechat člověku svobodnou vůli, aby žil spokojený, vyrovnaný a naplněný sexuální vztah. Zdravý a spokojený člověk by neměl mít sexu ani moc, ani málo.

Kdy na sex?

Ájurvéda uvádí dokonce nejvhodnější dobu pro sex, která údajně nastává po úplňku. Nejvhodnější část dne je mezi 23. a 24. hodinou a alespoň dvě hodiny před samotným aktem byste se měli vyvarovat konzumace hlavního jídla. Naopak se sex nedoporučuje ráno, v poledne nebo pak po půlnoci.

Ačkoli to vypadá, že sex dle ájurvédy je doprovázen pouze pravidly, ájurvéda doporučuje před sexem navodit tu správnou atmosféru. K tomu můžete využít teplou koupel, svíčky, hudbu a příjemné vůně přírodních olejů. Energie by měla být při sexu vyrovnaná, k uspokojení by tedy mělo dojít u obou – ženy i muže. Velmi silný důraz bývá kladen na regeneraci po sexu – doporučuje se teplá sprcha a pití rostlinných mlék, po kterých se rychle regenerují pohlavní orgány.

Ani moc, ani málo

Najít balanc v tom, jak často bychom měli mít sex, je velmi individuální záležitost. Ájurvéda ale přece jen má několik doporučení. Při sexu se totiž ztrácí mnoho důležité energie zvané ódžas. Tato energie vzniká z pohlavní tkáně a mohli bychom ji přirovnat k naší imunitě.

Lidé s dostatkem ódžas jsou velmi málo nemocní. Ájurvéda proto doporučuje pravidelnost sexu třikrát týdně. V létě pak méně, v zimě více. Zcela vynechat bychom jej měli v době nemoci, menstruace nebo detoxikace.

Přírodní afrodiziakum

V případě, že vám chybí energie a vitalita, můžete ji doplňovat nejen pomocí spánku, ale také jídla. Některé potraviny vám nejen dodají potřebnou energii, ale působí dokonce jako přírodní afrodiziaka. Zkuste například meloun, který rozšiřuje cévy a prokrvuje organismus. Někteří jeho účinky přirovnávají k účinkům viagry. Sílu vám ale dodají i oříšky – nejvhodnější jsou kešu a vlašské ořechy. Nezapomínejte také na vejce, která obsahují vysoký podíl vitaminu E a lecitinu. U mužů zvyšují vzrušení a dokážou dokonce pomoct s oddálením orgasmu.

Pravidelný sex ale neznamená pouze fyzické zdraví a kondici. Zdravý sex podle ájurvédy podporuje kreativitu a může být i meditací. Nejdůležitější částí ovšem je oboustranné oddání se navzájem se společnou radostí a uspokojením.