Premium obsah

Radikální upřímnost. Jak může říkání pravdy změnit váš život?

Radikální upřímnost. Jak může říkání pravdy změnit váš život?
Lhaní, předstírání a zatajování udělá v dlouhodobém horizontu více škody než užitku. Je zdrojem většiny stresu v našem životě a kazí nám vztahy. Radikální upřímnost může být cestou, jak snížit hladinu každodenního stresu, zlepšit vztahy a dělat konečně to, po čem opravdu toužíme.

Od malička jsme všichni učení předstírat a potlačovat naše emoce. Slýcháme věty typu: „Dospělým se neodmlouvá.“ „Buď před dědečkem radši zticha.“ „Hodné holčičky/chlapečci se nevztekají.“ „Kluci nepláčou.“ „Poslouchej, jinak tě nebudou mít rádi.“ „Lidem nesmíš věřit, radši jim nic neříkej.“ Většina těchto doporučení je nám dávána s „dobrým“ úmyslem, aby z nás vyrostl bezproblémový, slušný člověk a nedostávali jsme se zbytečně do konfliktů. Jenže spolu s tím jsme se naučili svoje opravdové emoce a pocity potlačit a předstírat, že souhlasíme a jsme spokojení, i když to tak uvnitř necítíme. V důsledku našeho neustálého nalhávání si vedeme v dospělosti povrchní vztahy, ve kterých chybí intimita. Vytváříme si v životě situace, které s námi nejsou v souladu. Děláme práci, která nás nenaplňuje, nebo přímo ubíjí. Plníme přání a příkazy druhých, žijeme život někoho jiného, jen ne svůj vlastní. Trpíme pocity úzkosti nebo depresí. To všechno jsou důsledky násilí moralismu.


„Lhát se nemá.“

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.