Premium obsah

První dny dovolené jste nejkřehčí

První dny dovolené jste nejkřehčí
Bude to znít paradoxně, ale pokud jste v běžném pracovním provozu zvyklí na stres a každodenní zápřah, první týden volna si naplánujte co nejvíce aktivit. Jinak hrozí, že onemocníte nebo se minimálně budete cítit jako na trní. To platí hlavně pro ženy.

Podle studií francouzských chronopsychologů naše tělo neřídí jen čtyřiadvacetihodinové rytmy a střídání světla a tmy. Jsme také pod vlivem devadesátiminutových cyklů, které se odráží v aktivitě našeho mozku. A pak jsou tu další, které mají na práci týdenní obnovu některých buněk. Při delší pauze, kdy mozek a tělo zaměstnáváme méně, tělo zmateme. To pak odpoví oslabením imunitního systému. Mnohdy se proto stává, že lidé zvyklí pracovat naplno první dny dovolené odmarodí. Dá se to také vysvětlit tím, že hladina adrenalinu, kterým se při trvalé zátěži nabíjeli a udržovali imunitní systém na maximu, při odpočinku náhle opadne a dotyčný se cítí vyždímaný, v horším případě chytí všechno, co kolem lítá. A nejen to. Finští vědci nedávno zkoumali, kdy u žen nejčastěji udeří mozková mrtvice, a přišli na to, že je to právě o víkendech a prázdninách.

Plán na první dny

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.