1. Zbavte se rušivých vlivů

Jasně, většinou nejde zbavit se úplně všeho, ale udělejte v tomto směru maximum, může to mít překvapivě velký efekt. Pokud se chcete soustředit třeba na práci nebo na čtení, najděte si pokud možno klidné místo, vypněte si notifikace na telefonu – nebo zvažte jeho úplné vypnutí. Potřebujete ho kvůli hodinkám? Pak tu ještě pořád je letový režim.

Zavřete dveře do místnosti, poproste ostatní, ať vás – ideálně nějakou předem určenou dobu – neruší. Pokud pracujete na počítači, zavřete stránky a aplikace, které nepotřebujete. Včetně sociálních sítí.

2. Káva ano, ale v malých dávkách

Co milovník kávy, to jiné návyky, pokud jde o její pití. Nicméně studie ukazují, že lepšímu soustředění pomáhá spíše častější pití menších dávek než to, že si ráno nebo po obědě dáte pořádného smrťáka. Někteří lidé jsou na kávu citliví, a pokud jí vypijí příliš mnoho nebo si dají silnou, může je trápit nervozita nebo úzkost, což soustředění rozhodně nepomáhá.

3. Zkuste techniku pomodoro

Metoda pomodoro neboli rajče získala název podle kuchyňského časovače tohoto tvaru, v osmdesátých letech minulého století s ní přišel konzultant Francesco Cirillo. V čem spočívá? Pomocí časovače – můžete samozřejmě použít nějaký v mobilu a podobně – si odměřujete vždy 25 minut na práci nebo jinou soustředěnou činnost a pět minut na odpočinek. Zdá se, že takhle časté přestávky zvyšují duševní čilost a pracovní úseky zároveň nejsou tak dlouhé, aby děsily jedince, kteří mají problém s koncentrací.

Po čtyřech kolech 25 + 5 minut si dejte půlhodinovou přestávku.

4. Zásadně omezte sociální sítě

Pokud máte nutkání se každých pět minut kouknout, co se děje ve světě lidí, které často ani neznáte osobně, uvažujte o tom, že byste si tyhle aplikace odinstalovali, případně si nechali třeba jen jednu z nich. Alternativně si na nich nastavte nějaké časové omezení. Můžete si nastavit i jejich blokování pomocí některé z aplikací k tomu určených.

5. Nezapomínejte na jídlo

Kombinace hladu a únavy je zabijákem soustředění, proto se snažte jíst pravidelně a volte kvalitní jídlo, které si sníte v klidu, nikoli z papíru nad klávesnicí nebo s mobilem v ruce. Snažte se vyvážit jídlo tak, aby obsahovalo libové bílkoviny, komplexní sacharidy a zdravé tuky. Pokud mezi jídly dostanete hlad, dejte si čerstvé ovoce, zeleninu, ořechy nebo semínka (jen malou hrstičku) a nezapomeňte na dostatek tekutin.

6. Myslete na dostatek spánku

Není žádným tajemstvím, že většině lidí chybí každý den pár hodin spánku. Pokud dlouhodobě spíte méně než sedm hodin denně, může se to projevit na vaší schopnosti soustředit se, má to negativní vliv jak na krátkodobou, tak dlouhodobou paměť. Choďte spát pokud možno před půlnocí a hodinu před spaním už nepoužívejte žádná elektronická zařízení. Poskytují příliš mnoho vjemů a jejich světlo může bránit usínání. Dejte si raději vlažnou sprchu a vezměte si knihu, případně můžete poslouchat hudbu.

7. Stanovte si dílčí cíl

Pokud vaše problémy se soustředěním plynou z toho, že vás poněkud zahlcuje velikost projektu, který máte na starosti – ať už ve škole, v práci, nebo třeba v podobě přestavby rodinného domu –, rozdělte si ho na dílčí úkoly a plňte je postupně. U dílčího úkolu si stanovte nejen jeho rozsah, ale i to, kolik času by vám měl zabrat.

8. Buďte všímavější

Všichni máme větší či menší problémy se soustředěním, naše mysl má tendenci neustále utíkat někam pryč, je snadné se rozptýlit. Jedním z řešení je trénink všímavosti zaměřené na konkrétní přítomný okamžik, například pomocí meditací, které cílí právě na ni. Díky meditacím se můžete naučit mimo jiné vracet utíkající mysl k tomu, na co se chcete soustředit. Pomoci mohou také dechové techniky či jóga.

9. Vytvořte si seznam úkolů

Někdo si raději nepíše, co všechno je potřeba zařídit a udělat, protože se bojí, že by ho množství úkolů tím spíše zavalilo. Ale není to tak, sepsáním úkolů se můžeme snáze dobrat toho, co je akutní a co ne, co udělat hned, co odložit a co delegovat na někoho jiného.

Pomáhá také, když si ke konci pracovního dne sepíšete, co musíte zařídit zítra, a pak papír odložíte, pomůže vám to k tomu, aby se vám po zbytek dne nehonily hlavou myšlenky na to, co všechno vás zítra čeká.

10. Zaměřte se na podobné úkoly

Hitem minulých let byl multitasking, ale už se moc nenosí, naštěstí, protože se soustředěním to vlastně moc dohromady nešlo. Vaším cílem není zvládat všechno najednou, ale spíše postupně a pořádně. Až budete dávat dohromady věci, které musíte zařídit, seskupte podobné úkoly a vyřizujte je po skupinách, i když se vám do toho třeba nebude chtít, místo abyste skákali z tématu na téma. Je to mnohem efektivnější a ve výsledku méně únavné.