Není třeba, abyste do deníku vypisovali romány, dokonce do něj nic nemusíte psát každý den. Stačí tu a tam zachytit nějakou zajímavost, zapsat si postřeh, shrnout myšlenku. Časem si každý člověk najde svůj styl a rytmus, jakým si deník vést. Pravděpodobně bude také chvíli trvat, než se naučíte být v deníku upřímní, dostatečně otevření a nebudete se bát vyjádřit.

Není cílem, abyste v deníku objevovali nějaké nové pravdy, jde o vás a o to, abyste dali prostor tomu, co se vám honí v hlavě, i když se takové poznámky mohou jevit roztříštěné a emočně zjitřené, případně si vzájemně odporující. To je v pořádku.

Nedržte se jen psaného slova, do deníku patří i různé kresby a čmáranice, kterými můžete vyjádřit své pocity nebo zachytit něco, co vás nějak oslovilo. Jsou to někdy právě tyhle malůvky, které nejlépe vyjádří, co přesně jste v ten moment cítili, možná právě díky nim dokážete vyjádřit emoce, které prožíváte.

Deník pomáhá překonávat náročné okamžiky

Časem nejspíše zjistíte, že psaní deníku vám může pomoci překonat různé více či méně obtížné situace, které v životě nastávají. Můžete si například díky zápiskům lépe utřídit myšlenky a učinit nějaké rozhodnutí. Deník umožňuje nejen to, aby se člověk nějak vyjádřil a vypsal se z něčeho, o čem se mu špatně mluví nebo přemýšlí, ale zároveň je to prostředek sebereflexe – můžete díky němu poznávat sami sebe, což vám časem umožní sdílet emocionální intimitu i s ostatními lidmi.

Stránky vašeho zápisníku jsou zároveň bezpečným prostorem, v němž se odvážíte vyjadřovat věci a myšlenky, které byste se jinak báli říci ostatním nahlas – ale můžete si je díky tomu lépe utřídit a zformulovat a pak k tomu třeba najdete odvahu, protože si zároveň budete jistí, že vám stojí za to otevřít nějakou ne moc příjemnou debatu.

Můžete tak řešit vztahové problémy stejně jako konflikt v zaměstnání. Nejenže se tak můžete někam posunout, ale nebudete problémy dusit v sobě, což by jinak mohlo generovat další potíže fyzického i psychického rázu.

Víc, než si můžete pamatovat

Možná si myslíte, že věci, které za to stojí, si člověk pamatuje sám od sebe, ale bohužel, není tomu tak. Hluboko v mozku je sice nejspíše uložené máte, ale těžko se jimi budete probírat tak, jak vám to umožní deníkové zápisky – proto má rozhodně smysl, abyste si zapisovali nejen myšlenky a postřehy, ale i zážitky, něco, co jste zažili a co vás nějak zasáhlo, ať už pozitivně, nebo negativně.

Není třeba zacházet do podrobností, stačí věta dvě, zbytek už si mozek na základě toho často dokáže vybavit sám. Můžete zároveň vlepit třeba vstupenku z nějakého skvělého představení, které jste viděli. Nebo si zaznamenejte citát z knihy, která vás nadchla, zmiňte hudbu, kterou zrovna intenzivně posloucháte, a podobně.

Deník navíc může pomáhat při osobním brainstormingu, kdy z vašich zápisků může vzejít nějaký nový nápad, který vám umožní dokončit pracovní projekt nebo od nějž se odpíchnete třeba k přestavbě domova. Pokud si deník povedete delší dobu, může pro vás být zajímavé pozorovat, jak se mění způsob vedení zápisků v čase – původní nesmělé písmo a strohé zápisky budou nejspíše časem dostávat výraznější a osobitější formu, což nejspíše odpovídá i vašemu vlastnímu osobnostnímu posunu.